Skip navigation

http://www.peshkupauje.com/erion-veliaj-terhiqet-nga-mjaft/2007/08/01/

Nuk ka shqiptar që kur dëgjon fjalën “MJAFT!” të mos nënkuptojë Erion Veliajn, e kur dëgjon Erion Veliaj të nënkuptojë “MJAFT!”. Po si i bëhet halli nëse ky djalosh “trendy” dhe i aksioneve spektakolare që na i pa syri në këto 4 vjet, një ditë të bukur i bën një ciao-ciao kësaj lëvizjeje që e lëvizi mirë politikën?!

nga Roland Qafoku / Tirana Observer

Zhgënjim, do të thotë dikush. Tradhti, ia pret një tjetër edhe më rëndë. Por ka edhe nga ata, që ecjen përpara, përfshirjen në politikë apo aleanca më të forta me aktorët e saj, i quan hope cilësorë. Edhe vetë djaloshi, që nuk është më shumë se 26 vjeç, di të prodhojë ide, të rrokë “armët” e tij që janë ose ca letra higjienike që i hedh në godinën e “Telekomit”, ose një gomar i marrë me qera të vënë si pritë në derën e Ministrisë së Arsimit, e, ose ca fustane nuseje që mbajnë çupat bukuroshe në bulevard, e me to të bëjë përpara. Pra, ajo që është e sigurt, është se Veliaj ka ikur nga “MJAFT!”-i. E pasigurt është se ku do të jetë inkuadruar ai. Në politikë, kandidat për deputet në zonën e lirë që la Bamir Topi, kandidat për deputet në zgjedhjet e tjera apo kandidat për kryetar Bashkie në vitin 2011? Për asnjë nga këto Erioni nuk ka vendosur. E rëndësishme është se do jetë përsëri në aksion. Ndoshta më afër politikës, asaj politike që ai i dha një grusht të fortë në këto katër vjet. Por që tani i duhet të jetë pjesë e saj. A do t’ia arrijë? Kësaj pyetjeje le t’i japim përgjigje me një dubël batutë. Nano lëshoi një: Mjaft o Erion! Ndërsa ky në distancë thotë: Në dallim me Nanon, largohem vetë dhe i suksesshëm. Më mbetet ta uroj “Pension të mbarë!”. Të gjitha këto Veliaj i shpreh në një intervistë ekskluzive për “Tirana Observer”.

A i ka thënë Erion Veliaj, mjaft, “Mjaft!”-it?
Jo, unë nuk i kam thënë mjaft, “Mjaft!”-it. Në çdo etapë të jetës time do ngelem si një mjaftist. Sepse “Mjaft!”-i nuk është nënkuptuar si një punë me mëditje, por si një stil jete. Dhe, në këtë stil jete besoj se të gjithë do të ngelemi të vërtetë të këtij stili të jetesës. Me këtë nënkuptoj qytetar aktiv dhe në aktivistët e lëvizjes “Mjaft!”, njerëz që provokojnë grupet e reja, njerëz që i çajnë kokën çdo qeverisjeje. Dhe, në momentin që “Mjaft!”-i është kthyer në këtë lloj mode, s’do mund t’i them kurrë mjaft, “Mjaft!-it. Ajo që unë mund t’i them mjaft është puna direkt si punonjës direkt i stafit të “Mjaft!-it.

Që të jemi më të qartë, cili është raporti juaj aktual me organizatën “Mjaft!”?

Normalisht jemi paksa në një situatë kontradiktore. Kemi kuptuar që “Mjaft!”-i është një histori suksesi dhe për këtë s’ka pikë dyshimi. Por që kjo histori suksesi të vazhdojë, duhet t’i përmbahet një recete. Dhe receta e suksesit është kjo, që duhet të menaxhohet nga disa njerëz që janë shumë të rinj dhe janë njerëz që nuk kanë asnjë lidhje me statuskuonë, ose me ata që e mbajë statuskuonë në një institucion. Me këtë dua të them se, nëse në 2003-shin ne ishim utopistë dhe idealistë dhe sot jemi po ata, atëherë ne nuk kishim asnjë bagazh politik, nuk kishim asnjë njohje me politikanët e ndryshëm të të majtës apo të djathtës dhe pak na interesonte se çfarë mendonin për aksionet tona. Gjë që është e pashmangshme sot. Vjen një moment që këto njohje apo këto ngarkesa të pengojnë punën, gjë që sjell një zbehje të misionit. Unë them që ky është momenti më ideal që ata që e themeluan “Mjaft!”-in të largohen nga “Mjaft!”-i, në momentin që ai është në majat më të larta të suksesit të vet. Mjafton të përmend se në sondazhet e ndryshme “Mjaft!”-i renditet në vendet e para të shoqatave dhe organizatave që kanë më shumë ndikim te publiku. Edhe në këtë pikë duam të sjellim një risi, risinë e njerëzve që largohen nga drejtimit për t’u hapur rrugë të tjerëve.

Ty të kanë prishur punë në organizatën “Mjaft!” raportet me Edi Ramën?

Aq sa më kanë prishur punë mua raportet e mia me të gjithë. E gjitha kjo është relative, do ishte shumë e vështirë që ne të bënim disa protesta me minatorët, me peshkatarët dhe na duhej ndihma e disa aktorëve që kur ishim në opozitë ishin aleatët tanë. Dhe e anasjelltas, disa protesta që kemi bërë ditët e fundit kundër bashkisë, siç ishte ajo për ujin, sigurisht që më bënë të ndjehem në faj për faktin se problemi është shumë më kompleks dhe nuk varet vetëm nga Bashkia e Tiranës. Ndaj dhe kam vendosur të tërhiqem nga vendimmarrja e stafit kur njohjet e mia ndërhyjnë. E kam fjalën për informacion. Ndonjëherë informacioni është sa bekim aq dhe mallkim. Në rastin e krizës energjetike, një qytetari nuk duhet t’i interesojnë reshjet e shiut, çmimet e energjisë në botë, lidhjet që ka qeveria shqiptare me pushtetarë të huaj. Një qytetar thjesht duhet të kërkojë energji elektrike. Problemi im është se unë e kam këtë informacion, por nuk është detyra ime dhe e qytetarëve t’i qaj hallin e qeverisë dhe të mirëkuptoj gjithë problemet. Sepse dikush që merr përsipër atë post publik, duhet të marrë përsipër dhe zgjidhjet. Në këtë kontekst, them se disa prej nesh rrezikojnë të kthehemi në frena dore të një aksioni deri diku naiv, por të sinqertë, siç mund të jetë protesta për drita apo protestat për ujin. Kështu që, “Mjaft!”-i është një frulator idesh dhe ky fryti i ideve i shtyu këto kategori. Unë jam fanatik në këtë bindje që “Mjaft!”-i do vazhdojë të mbetet një frulator idesh, shtrydhja e limonit e atyre që janë akoma të rinj dhe që kanë këtë sens idealizmi.

Në media është shkruar se ju do të jeni pjesë e forumeve të Partisë Socialiste. Madje është hedhur informacioni që mund të jeni një nga kandidatë e mundshëm në zonë e Presidentit Topi apo në zgjedhjet e ardhshme që do të zhvillohen?

Pjesa e emisionit për të qenë qytetar aktiv do të thotë që të jetë aktiv në të gjitha nivelet. Një njëri mund të jetë aktiv deri në një farë mase, në nivelin e rrugës të provokimit të reagimit të qytetarëve. Ama ka edhe një nivel më të lartë, të qenit aktiv, të qenit pjesë e vendimmarrjes, kështu që unë nuk e mohoj që në një të ardhme ndoshta të tëra këto ide dhe kontribute të “Mjaft!”-it mund të realizohen edhe në nivele të tjera.

Që do të thotë se do hyni në politikë?

Po pse jo. Por, nëse flasim për çështje konkrete, jo, nuk kam ndërmend të kandidoj në zonën numër 31 dhe nuk kam ndërmend në këtë moment, në këtë fazë, që të rreshtohem te Partia Socialiste. Ajo që vlerësoj te Partia Socialiste është që një parti e emancipuar, një parti që ndan në mënyrë të barabartë raportin gra-burra në vendimmarrje, them që është një revolucion mendor i sistemit politik në Shqipëri. Në momentin që deklaron parti të hapur në idenë e shoqërisë civile, them përsëri një akt që duhet vlerësuar. Unë besoj që ka hapësira për të eksploruar afrimin e qytetarëve në politikë edhe në mënyra të tjera alternative. Ne shumë shpesh kemi inkurajuar si “Mjaft!” organizimin e protestave të njerëzve, ose, rasti i minatorëve dhe studentëve të cilët kanë përfaqësuesit e tyre.

Jemi mësuar të shohim një Erion që organizon të rinjtë të protestojnë para qeverisë, të hedhin letra higjienike para “Albtelekomit” dhe të marrë me qera një gomar, ta vendosë përpara Ministrisë së Arsimit për të simbolizuar korrupsionin e shumtë, e shumë aksione të tjera. Nëse hyni në politikë, duhet të shohim një Erion që rreshtohet në Parlament, që duhet të respektojë disa rregulla loje apo të votojë në rresht për hir të partisë. Si do ta kapërceni këtë?

Nuk është absolutisht kështu. Shoqëria civile kur e filluam këtë punë në vitin 2003, ka qenë po kaq rrixhide, po aq hermetike ndaj ideve të reja. Kundërshtitë më të mëdha “Mjaft!”-i nuk i kishte me qeverinë e kaluar. Kundërshtitë më të mëdha “Mjaft!”-i i kish dhe i ka pasur edhe në këto vite me gardianët e statuskuosë edhe në shoqërinë civile. Ishin disa shoqata të një niveli mediokër, po që kishin 13 vjet eksperiencë dhe që thoshin ne nuk jemi karagjozë, ne nuk sjellim gomar, ne nuk bëjmë këtë, ne nuk bëjmë atë. Kështu që, “Mjaft!”-i ndoshta u kthye në shembullin tipik të thyerjes së tabusë. Mentaliteti ka qenë të thyejë rregullat, të thyejë tabutë dhe ecë te ajo pjesa gri që është midis politikës dhe shoqërisë civile, sepse është e vetmja pikë ku mund të ndihmosh. Kjo është e vetmja pikë ku mund të ndihmosh qytetarët, ndryshe gjërat nuk funksionojnë. Ndaj them se, me të njëjtin stil, me të njëjtën mënyrë, sepse kjo është kthyer në mentalitetin tonë, do të mund të jemi të efektshëm dhe këtu. Pra, në atë kohë nuk kishte shoqëri civile. Shoqëria civile ishte një komunitet “Sheratonësh” e “Hotel Tiranash”, konferenca pa fund, studime dhe shumë gjëra të tjera që nuk i sillnin asnjë gjë qytetarëve. Ardhja e “Mjaft!”-it në shoqërinë civile, detyroi që edhe këto grupe të dilnin nga gjumi dhe të kryenin një sërë aksionesh, të dilnin në rrugë dhe të ishin aktivë në jetën parlamentare, të nxirrnin shoqërinë civile jashtë bulevardit dhe jashtë Tiranës. Po të shohësh shumë iniciativa të ngjashme, si iniciativa fantastike e lëvizjes në Vlorë për TEC-et, apo iniciativa e peshkatarëve, apo minatorëve janë formuluar sipas këtij lloj mentaliteti. Nëse ishim gati të thyenim këto tabu në këtë komunitet, pse jo, edhe komuniteti i politikanëve mund të jetë tabelë qitjeje dhe për aktivistë të lëvizjes “Mjaft!”.

Dikush mund të mendojë se duke ikur nga lëvizja “Mjaft!”, në një farë mënyrë ke tradhtuar lëvizjen ku je inkuadruar për katër vite. Si do t’i përgjigjeshe këtyre akuzave?

Unë i vlerësoj këta njerëz që kanë këtë lloj besimi te unë. Por më duhet t’u them me shumë dashamirësi që gabohen rëndë. Them se i kam bërë shërbimin më të madh shoqërisë civile, sepse ndryshe, nëse grupimi i shoqërisë civile, siç është lëvizja “Mjaft!” do të bëhej pre e po këtij mentalitetit siç është ky i politikanëve që mundohen të arrijnë diku dhe kapin një pozitë të cilën nuk e lëshojnë derisa të rrëzohem me dhunë, ose derisa të plaken dhe të vdesin, ai do të ishte një shërbim shumë i keq ndaj shoqërisë civile. Fakti që në momentin që flasim organizata është më e suksesshmja në vend, që ka një network më të madh se kurrë ndonjëherë. Që ka një mbështetje financiare më të madhe se kurrë dhe fakti që ne arrijmë ta lëmë këtë në momentin më të rëndësishëm, është një nder që i bëjmë shoqërisë civile. Unë mendoj se ky vakum që Erioni, Endria, Ina dhe të tjerë do të lënë në “Mjaft!” do të zihet menjëherë nga disa të rinj akoma më të talentuar, që në dallim nga ne, që në vitin 2003 nuk kishin infrastrukturën, por kishim vetëm disa ide, këta i kanë të dyja. Kështu që unë them se “Mjaft!”-i që do të shohin njerëzit do të jetë disa herë më aktiv dhe më i fortë se ai që ka qenë.

Ka ndonjë djalë të ri aty me emrin Erion?

Jo, nuk ka.

Po ndonjë njeri që do të bëjë punën e Erion Veliajt ka?

Janë disa. Sistemi gjithmonë ka funksionuar në mënyrë kolegjiale dhe ne të katërt ishim totalisht të panjohur kur e nisëm. Në bazë të aftësive që kishte secili, dikush u mor me mediat, dikush me çështjet e politikave, dikush me administratën dhe dikush me prezantimin në publik të “Mjaft!”-it. Kështu që, një peshë e re që do të drejtojë “Mjaft!”-in, Bojken Abazi, drejtor në administratën tonë, është një kryefinancier dhe një administrator i shkëlqyer; Erisa Spiropali, drejtoreshë në Departamentin e Politikave, është një vajzë jashtëzakonisht e shkolluar dhe tejet aktive në lëvizjet e fundit të “Mjaft!”-it; Laert Kola është një karakter i njohur tashmë për publikun si rebeli i “Mjaft!”-it dhe do të drejtojë grupin tonë të aksionit.

Të atyre, jo tonin?

Të “Mjaft!”-it. Them tonin sepse shpirtërisht do të jem një gjithmonë një aktivist i “Mjaft!”-it.

Po me sondazhet si do ia bëjnë ata?

Kemi gjetur një zgjidhje. Sondazhet kryesisht nuk i kemi bërë ne të “Mjaft!”-it, i kemi kontraktuar shoqatat e ndryshme profesioniste. Kështu që sondazhet do të vazhdojnë të kontraktohen. Më vjen mirë që nga “Mjaft!”-i kanë dalë disa lëvizje të tjera si “Agenda”, e cila punon jo me aksione, po me ide, që ka një strukturë të certifikuar ndërkombëtare për bërjen e sondazheve. Pavarësisht se në Shqipëri shumë njerëz merren me lajmësin dhe jo me lajmin, faktet kanë treguar se sondazhet kanë dalë të vërteta. Ndryshe, njerëz si Xhuveli nuk do të ishin në qeveri, nëse zoti Berisha do të pretendonte se kishte atë performancë që kishte kundrejt sondazheve.

Kujt i është bërë qejfi më shumë që Erion Veliaj ikën nga “Mjaft!”-i, Edi Ramës, Fatos Nanos, Sali Berishës apo ndonjë tjetri?

Kjo është si të pyesësh një sërfist se ku ka erë dhe ngrihet dallgë e madhe kush përfiton më shumë. Sërfisti më i shkathët i hipën sërfit dhe shfrytëzon dallgën që ta jep era. Ky sërfist ka ndryshuar me kohë. Berisha ka qenë një sërfist i paparë në dy vitet e para. Ka pas një koordinim perfekt me lëvizjen “Mjaft!” në dy vitet e para. Dilte në çdo protestë të lëvizjes. Po të njëjtat fjalë të mira predikonte nga zyra e PD-së për antikorrupsionin. “Nano ik!” ishte një britmë që doli nga protesta jonë e 16 janarit. Të nesërmen zoti Berisha e deklaroi “Nano ik!”, një lëvizje kombëtare. Nuk po them për të tjerat. Por mua më duket e natyrshme që politikanët shfrytëzojnë kauzat për të avancuar në qëllimet e tyre dhe asnjëherë nuk kemi kërkuar të drejtën e autorit.

Pse mund të kenë copy right?
Jo nuk them, por në disa vende, disa akte civile qytetarie që quhen pronësi intelektuale, do të gjenin denoncim. Por ne i kemi cilësuar të gjitha produktet dhe idetë tona si produkte me sistem të hapur.

Përveç kësaj, “Nano ik!”, çfarë të është vjedhur tjetër?

Unë asnjëherë nuk e vuaj këtë kompleks. Po shumë situata dhe protesta të “Mjaft!”-it, sigurisht që janë shfrytëzuar politikisht. Para dy vitesh nga zoti Berisha, pas dy vitesh shumë protesta tonat janë përkrahur nga opozita. Unë nuk shoh asgjë të keqe në këtë.

Po nga Edi Rama?

Edi Rama ndoshta më pak, pasi kam përshtypje së është më vetvetja, më origjinal se Berisha. Por të gjitha si operatorët politikë, si operatorët civil, do të duhet të punojnë në një fushë që quhet shoqëria shqiptare. Kështu që, një produkt i shoqërisë civile sigurisht që impakton dhe politikanët. Ndaj në këtë kontekst nuk kam asnjë keqardhje.

Çfarë vlerëson në aftësinë politike të Partisë Demokratike dhe çfarë vlerëson në Partinë Socialiste?

Unë kam qenë ndër të parët që kam qenë shumë optimist për ardhjen në pushtet të Partisë Demokratike. Jo vetëm si votues i PD-së, gjë për të cilën akoma nuk jam zhgënjyer, sepse deputeti im është Besnik Mustafaj dhe vazhdoj të kem ende respekt për të dhe punën e tij. E vlerësova shumë aksionin antikorrupsion sepse mendova se ishte një moment historik që kish shpresa për vendin. Nuk kisha shumë shpresa te Berisha, por kisha shpresa se një politikani iu dha mundësia historike për të rehabilituar jo vetëm imazhin e vet, por ndoshta për të rehabilituar gjithë imazhin e Shqipërisë. Dhe, sot ndjehet sesi ky imazh politik ka rënë me fytyrë në tokë.

Më shumë se zhgënjime desha vlerësime?

Po, ky ishte një akt që vlerësova. Një akt tjetër që vlerësova ishin disa nga betejat siç ishte ajo e nepotizmit. Një gjë tjetër është disiplina në punë që ka pasur kjo qeveri. Në krahasim me qeverinë tjetër, kjo qeveri mund të ketë bërë më shumë gabime. Por të paktën kjo qeveri shkon në punë.

Është e vërtetë që keni thënë që qeveria “Berisha” mjafton të shkojë në punë dhe është njëqind herë më mirë sesa qeveria “Nano”?

Absolutisht po. Janë ca gjëra që duhet t’i gjykosh në mënyrë të ftohtë dhe janë ca gjëra që t’i i gjykon si një njeri i thjeshtë. Ne, për një farë rastësie gjithmonë selinë e organizatës e kemi pasur përballë shtëpisë së kryeministrit. Si në kohën kur ishte Fatos Nano dhe tani kur është Sali Berisha.

Ka qenë një rastësi apo e keni gjetur enkas?

Jo, gjithmonë ne kemi qenë një hap para. Kemi ndërruar seli para se ata të bëheshin kryeministra. Ka qenë shumë e trishtë të shikoje se si eskorta e kryeministrit të vendit nuk lëvizte nga shtëpia deri në orën 11 ose 12 të drekës. Ndjenim keqardhje se si njeriu nuk bën detyrën minimale civile për të qenë prezent në shërbim të qytetarëve, të paktën në orarin zyrtar. Kjo gjë nuk ndodh me zotin Berisha dhe unë e admiroj për këtë gjë. Pavarësisht se sa efiçent është. Kuptohet që në punë lë shumë për të dëshiruar, por admiroj zellin që ka për të punuar. Kjo është një gjë që nuk na karakterizon në përgjithësi ne shqiptarëve. Kjo etikë protestante e punës e zgjimet herët, e ardhjes vonë dhe e përkushtimit dhe në fundjavë nuk ndeshet shpesh te ne dhe kjo duhet vlerësuar. Efiçenca në punë pastaj është një çështje më vete.

Sipas jush, cilët janë politikanët që punojnë shumë dhe janë shumë efiçentë?

Unë mendoj se njerëz si Edi Rama janë shumë efiçentë.

Pse është krijuar një ide se në çfarëdolloj drejtimi që të nisesh, të flasësh dhe veprosh, ti konvergon te Edi Rama?

Jo, nuk është absolutisht e vërtetë. Nuk mbaj mend ta kem bërë ndonjëherë tjetër këtë. Kjo është hera e parë që unë jap një vlerësim për Edi Ramën. Por këtë gjë e vlerësoj, aftësinë për të xhingluar disa punë njëherësh dhe për të qenë efikas dhe prezent në të gjitha. Disa njerëz të tjerë i vlerësoj për çka ata mbajnë. Për shembull, zotin Topi e kam vlerësuar dhe Besnik Mustafajin nga ana tjetër si njerëz të matur. Nuk përfshihen në këto afshet shqiptare të reagimit, por që kanë kultivuar një lloj tempizmi civil në të bërit politikë. Nuk hyj në serinë e politikanëve llapaqenë të dalë jashtë mode.

Cilët janë këta politikanë që duhet të largohen?

Po, kam përshtypjen se çdo përmendje emrash do të krijonte inflacion, ndërsa unë mendoj se politikanë të tillë duhen importuar jashtë politikës. Unë them që gjithnjë e më shumë një rotacion elitash ka filluar të ndodhë. Shumë e shumë njerëz të rinj dhe më të matur po futen në politikë.

Nëse ti përfshihesh në politikë, cila është ajo gjë konkrete që mendon se do të realizoje?

Janë disa gjëra që unë i kam pasione të miat personale. Fjala vjen, çështja e arsimit ka qenë një çështje që më ka preokupuar pafundësisht.

Çfarë mendon se duhet bërë në këtë pikë?

Gjëja e parë që duhet bërë është një lobim shumë arsimdashës me gjithë faktorët apo grupet e interesuara për arsimin. Një rritje të buxhetit, për sa kohë nuk ka një parim, siç kanë amerikanët që thonë se duhen dhënë paratë atje ku ke gojën. Përderisa goja është atje te e ardhmja, atje duhen hedhur dhe paratë. Sot nuk ka një prioritet shumë të qartë në buxhet për arsimin.

Çfarë do të bësh konkretisht në arsim?

Po ka shumë gjëra. Për shembull, arsimi profesional. Sot, nëse hap numëratorin e telefonit ke më shumë avokatë dhe ekonomistë sesa ke hidraulikë dhe elektricistë. Nëse Shqipëria do të arrijë sa më parë në Bashkimin Evropian, do të jetë dhe fusha e shërbimeve, në Shqipëri nuk ka një standard të qartë për këtë gjë. Një gjë tjetër që unë e kam me shumë pasion, është çështja e papunësisë. Nuk ka një zhvillim të qëndrueshëm për sa kohë njerëzit nuk janë të arsimuar dhe nuk janë të prokuruar me punë. Ka përpjekje për të ofruar dhe rritur punësimin, por janë mediokre.

Në fakt shqiptarët nuk mbahen si punëtorë të mëdhenj?

Nuk e mendoj kështu. Ndryshe nuk ka si shpjegohet që arrijnë të përshtaten aq mirë në vendet e tjera dhe të punojnë më shumë. Problemi është se këtu nuk shfrytëzohen potencialet. Pra, arsimi dhe papunësia mund të jenë dy problemet bazë, ku unë mund të fokusohem. Por e gjitha mund të përmblidhet në evropianizimin e Shqipërisë. Ndonjëherë më duket se qeveritë janë shumë otomane në bërjen e gjërave. Ka shumë gjëra të thjeshta që mund të rregullohen. Te evropianizimi i Shqipërisë jemi obsesioniuar vetëm me faktin se kush e nënshkroi MSA-në që në vetvete është asgjë. Them se duhen gjëra të tjera, krijimi i standardeve që të huajt të vinë të investojnë dhe shumë gjëra të tjera. MSA është thjesht një marrëveshje që ne kemi rënë dakord të flasim dhe të fillojmë të negociojmë.

Mua më duket e padrejtë që të bëhen disa shpenzime për pushtetarë. Më duket e padrejtë që Parlamenti të ketë 140 makina dhe 140 shoferë. Kjo më duket patetike, nuk ka asnjë Parlament modern të BE-së që të ketë këto shpenzime për deputetët. Këto mund të jenë 120 milionë euro që mund të shkojnë në arsim. Nuk ka asgjë më pak Prodi që merr trenin për të shkuar nga Bolonja në Romë.

Po Prodi nuk e merr furgonin e Unazës së Tiranës?

Po të siguroj, se nëse politikanët tanë do të fillonin të silleshin kështu, trenat dhe urbanët do të funksiononin shumë herë më mirë sesa sot. Kjo nuk është për të qeshur. Është pranuar botërisht që një nga arsyet pse sistemi i hekurudhave në Angli është përmirësuar ndjeshëm, është se Gordon Braun udhëtonte gjithmonë me tren nga Londra në Skoci. Ai ishte ministri i Financave dhe lëshonte çekun për hekurudhat. Ja pra, pse shumica e politikanëve nuk janë sensitiv, sepse nuk përdorin infrastrukturën që përdor shumica e shqiptarëve.
Ne kemi një inflacion badigardësh në Shqipëri. Kemi një kryeministër që urrente të parin për këtë gjë dhe pushton gjysmën e Rrugës së Elbasanit me 50 e ca badigardë.

U përfol gjatë zgjedhjeve lokale se ju do të ishit kandidati për kryetar bashkie i së majtës?

Në vitin 2006 unë isha 25 vjeç. Kështu që besoj në një rast të dytë do të jem më i pjekur dhe do ta vlerësoj më seriozisht atë ofertë. Unë i besoj një parimi biblik, që çdo gjë është e bukur në kohën e vet. Kështu që një fryt i mbledhur jashtë kohës së pjekjes më shumë tharton sesa shijon. Kështu viti 2006 nuk ishte një moment i duhur, më vonë besoj do të mendoj ndryshe.

Si e parashikon Presidentin? Mendon se Topi do të arrijë ato gjëra që duhet të arrijë Presidenti?

Janë dy kategori njerëzish. Të parët thonë se unë s’kam besim dhe personi duhet të provojë të kundërtën dhe duhet të më japë besim dhe të dytët që thonë se unë kam besim dhe pret zhgënjimin nëse kjo do të ndodhë. Unë i përkas këtij grupit të dytë. Unë kam një besim të plotë se zoti Topi do të dijë të qëndrojë me dinjitet, për të vetmen arsye njerëzore, sepse s’ka asgjë për të humbur. Ka të gjithë dinjitetin dhe të gjithë forcën për t’i bërë gjërat drejt. Deri sa s’ka asgjë për të humbur, nuk besoj se do të rriskonte emrin e tij të mirë.

Si do t’i përgjigjesh batutës së Nanos: Po mjaft o Erion!

Në dallim me Nanon, largohem vetë dhe i suksesshëm. Më mbetet ta uroj “Pension të mbarë!”

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

195 Komente »

 1. tnerual thotë:

  1 Gusht 2007 @ 8:13 pm

  Pune te mbare ne te ardhmen Erionit e MJAFT,e mire beri qe e la sepse duhej paksa nje levizje ne ate organizate se u be shume monotone.

 2. ardi thotë:

  1 Gusht 2007 @ 8:32 pm

  …hajde se eshte cun i zgjut ky djali, do i pjelli menja ndonji gjo t mire…
  ….gjynof qe e la – mjaftin – se ishte organizata qe i drejtonte sado pak njerezit cfare te kerkonin… )
  ….good luck boy…

 3. Dajoshi thotë:

  1 Gusht 2007 @ 8:57 pm

  Mos na dhjeu, si mor e la Mjaft-in Erioni? Bah, edhe kjo i duhej thatesires. (

 4. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 9:01 pm

  Unë them që ky është momenti më ideal që ata që e themeluan “Mjaft!”-in të largohen nga “Mjaft!”-i, në momentin që ai është në majat më të larta të suksesit të vet.
  ———————————————————————-

  oh Erion djali,, jane bere aq ‘public relations blunders’ me emrin MJAFT (apo te themi OPTOR?) sa ata qe e financojne kane thene ‘mjaft’.

 5. AL thotë:

  1 Gusht 2007 @ 9:32 pm

  Erionin do ta shohim nje dite minister, pse jo, kryeminister. Erioni do ishte 100 here me i mire se Rama dhe 10000 her me i mire se Berisha. Ndryshe nga te tjeret(obobo sbehet shqiperia) erioni eshte optimist. i uroj pune te mbare.
  Parlamenti me 140 makina e 140 shofere—-o nene po pelcas!

 6. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 9:37 pm

  Ndryshe nga te tjeret(obobo sbehet shqiperia) erioni eshte optimist
  —————————————————————–

  Edhe ti shume optimist qenke. Erijoni nuk eshte optimisit eshte OPTOR-ist e OPTOR-ismi funksionion vetem ne Shkini.

 7. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 9:39 pm

  um fal duhet te ish OTPOR

 8. zotrules <!– zotrules –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 9:50 pm

  Ky qenka ftof m’taravele vallahi.
  Ku e pa Prodin ky te marre trenin? O Erjon Veliaj, iku koha e Nazizmit kur merrej treni nga Mussolini e shkonte nga filifistuni ne filifistun. Romano Prodi, i nderuari profesor, sa kohe ishte Kryetar i Komisionit Evropian, merrte 27000 euris ne muaj. Dhe pasi i mbaroi mandati aty, u kthye ne Itali ku iu lidh nje pension prej 500 000 Eurosh ne vit nga partia e tij. Ku i gjen keto budallalleqe ti?
  Parlamenti Evropian harxhon rreth 4 miljard euro ne vit per shpenzime skandaloze si letra format, mirembajtjen e pishinave ne hollet e tij, klubet me Jack Daniels 25 vjecare, fushat e golfit dhe tenisit per po ata parlamentare, te cileve iu nevojit 13 vjet kohe per te vendosur se si duhej te mbahej robe-de-chambre naten, mbi apo poshte gjurit?!?
  Ku m’i gjen broçkullat bre? Nuk ka parlamentar ne Evropen mbare qe te mos kete makinen nga shteti, eskorten dhe stafin qe skllaverohet dhe kurrverohet per te.
  Plus, nuk eshte pare ndonjehere ne histori, qe dikush te dale nga forca qe ka kryesuar dhe te mbetet thjesht nje “simpatizant” apo “tifoz” apo te ndaje te njejtat qendrime, dhe te mos jete anetar, e te kete dale “vullnetarisht” si pretendon ti. Eshte normale qe nuk ke pse te thuash aresyet e verteta te doreheqjes. Por keto qe ke dhene, jane broçkulla me brire.
  Sabri Godo u terhoq nga posti i kryetarit te PR para ca vitesh, dhe e deklaroi haptaz qe do te mbetej gjithmone anetar i PR; dhe se hapi qe mori ishte qe t’i linte vendin gjakut te ri. E nuk eshte njesoj me bejlerine tende. Ti as nuk po vdes, as nuk je plakur si Godo, as nuk ke patur ku te lodhesh, si Godo qe te deklarosh te tilla gjera.
  Nuk eshte faji i Erionit qe ca gazetare nuk dine ca pyetjesh te bejne, ose qe nuk ia kane haberin jetes politike dhe mentalitetit albanez.
  Nejse, ne Shqiperi paska qene e thene qe nuk mbetka kush pa u prishur.
  Ta prifte Zoti mbare, dhe ia pafsh hajrin kudo vafsh.

 9. AL thotë:

  1 Gusht 2007 @ 10:20 pm

  zotrules—cjane keto brrockulla qe thua robo?! ke me mijra shembuj–drejtues qe dolen nga forca politike (mjaft eshte orgz) dhe jane simpatizante dhe mbeshtetes. Shih te gjithe presidentat e USAs apo shteteve te tjera. O drejtues o ska variant tjeter….budallalleqe turku.
  nje gje me ben pershtypje mua–nuk jam mesuar qe sjam mesuar dot—fryma mese negative—qenlehja–dhe qurravitjet prej nje te paafti qe eshte cmirioz ndaj nje shqiptari tjeter te suksesshem—per ty zotrules e arnaut.
  kam respekt per erionin–sepse pati guximin te kthehej dhe te mos mendonte e vepronte si gjithe te tjeret ne Shqiperi (nuk behet gje, duhet me ik, zgjidhja e vetme–ikja, te gjithe vjedhin–po asnjerit sja mban te akuzoje dike hapur apo ta hedhe ne gjygj—qyrravece domethene). Ne qe lehim nga larg dhe kritikojme cdo gje qe ben nje moshatari jone–sjemi gje tjeter–thjesht ngordhalaqe ziliqare. Sa nga ju ka nje shok apo shoqe shqiptare qe te thote me plot gojen dhe zemer ” urime per suksesin, me behet qejfi, etc etc”. ta thone, dhe u thoni me gjysem zeri, dhe gjithe zili e cmire—-me zemer sa nje gogel. nuk shoh gje tjeter nga komentet me siper—por shqiptare ziliqare e cmirioze, qe u erren syte e u thartohet shpirti kur shohin nje bashkombas kaq te ri por dhe kaq te suksesshem. ik ere legena!!!

 10. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 10:22 pm

  Nuk ka parlamentar ne Evropen mbare qe te mos kete makinen nga shteti, eskorten dhe stafin qe skllaverohet dhe kurrverohet per te.
  ———————————————————————-

  shko te raporti vjetor i unevotoj.com per te pare vertetesine e asaj qe thua. Do habitesh

  http://72.34.42.221/~unevotoj/raporte/Raporti_Unevotoj2.pdf

  faqja 106

 11. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 10:41 pm

  kam respekt per erionin–sepse pati guximin te kthehej
  ———————————————————————-

  c’guxim a derebardhe. Te shkosh nga Michigan ne Tirane me rroge e me benz e me femra? hajde hajde.

 12. LlTako <!– LlTako –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 10:43 pm

  Nuk eshte levizje e keqe; mire beri per hir te te gjitheve. Me pelqen ajo pjesa per utopine dhe pamundesine e shmangies se njohjeve.

 13. tnerual thotë:

  1 Gusht 2007 @ 10:52 pm

  u terhoq, e ”terhoqen” apo i rri ngushte MJAFT-i tashme?
  Ja te shohim fytyren e re qe do kete MJAFT me post-Veliaj,e ndoshta do u japim pergjigje edhe shume e shume pytjeve pa pergjigje e hipotezave dashamirese e dashakeqese qe jane bere deri tani rreth MJAFT.

 14. Miss Larson thotë:

  1 Gusht 2007 @ 11:01 pm

  Jam dakord me AL pike per pike per ato qe shkruan. Eshte qesharake te lexosh ca nga komentet ketu qe mundohen te hedhin “balte” me presion mbi cdo gje por qe ne proces e siper po perfundojne duke lagur vetem breket e tyre. Erjoni eshte 26 vjec dhe ka vite qe ka impakt mbi jeten sociale ne shqiperi nderkohe qe ju (ne) kemi bredhur trotuareve te botes duke lepire kocka dhe peshtyre komente ne internet…

  Erioni eshte jetim per ata qe nuk e dine. Babain nuk e ka dhe nuk ka patur asnje mbeshtetje ne fis a ne fare qe te beje ato qe ka bere. I ka bere me vullnet dhe intuite dhe une per kete ia heq kapelen me respekt. Ka qene me nota te shkelqyera ne shkolle ne Michigan Arnaut, me i miri, dhe fill pas asaj shkolle shkoi ne Shqiperi dhe dha nje kontribut qe as 100 burra me ’steqe nuk e kane dhene. Ky Erion “konia” qe nuk di prodin beri me shume gure te levizin nga c’ju ka zene syri gjithe jeten. Ky Erion qumeshtori dha prova se gjerat mund te ndryshojne.
  Une do kisha shpresuar vetem qe disa djem dhe vajza te “Peshkut pa uje” – qe duhet te them eshte blog i jashtezakonshem dhe qe mbart vlera te ngjashme me ato qe shtyu E. Veliaj – do kisha shpresuar qe keta te rinj te peshkut te kene marrdhenie dhe te gjejne partnere ne djem kaq te ngjashem me ta sa c’eshte Veliaj. Edhe keta duhet te kthehen, jo vetem Llukani por edhe Penari, dhe Blendi, edhe une…edhe Emigranti.

  PS. Llukan, ti je nje shembull i ngjashem me Veline. vetem se ke prioritet se je nga keta te Ekonomi/Finances – ju jeni debulesa ime dhe nje angazhim politik nga djem te kornizes tende une do ta mbeshtesja me voten time 100%. Ndryshimi nuk arrihet me lakra por me pune. Prandaj boll vollet, mblidheni veten.

 15. Roberto <!– Roberto –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 11:22 pm

  Me behet qejfi qe iku … edhe pse besoj se prokuroria do te kete pune ne auditimin e puneve qe i beri MJAFT si “organizate kinse jo-fitimprurese”

  Ketu filloi “downhill” i Erjonit!

  E pat puna e tij!

 16. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 11:36 pm

  Miss Larson

  cdo ide e ‘vjedhur’ nga armiku, e financuar nga para te hedge fund capitalist, do perfundoje me njerez si E. Veliaj.

  Nuk e shau ate njeri personalisht, dhe nuk kemi nevoje t’ia dime biografine (jetim ndonjehere = ‘kopil’)Ama mos ma shisni si Mesi e role-model kete njeri. Te lutem Miss Larson! Boll m’u bere si Gjon Pagezori i Mesi Veliaj-t.

 17. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  1 Gusht 2007 @ 11:42 pm

  Në dallim me Nanon, largohem vetë dhe i suksesshëm.
  ———————————————————————-

  hmmm.. Parashikoj edhe ky te na mbije ne Boston ne Kennedy School of Govt vitin tjeter…Kokkalis-i u zhdep duke na sjelle pafillo

 18. iliriani thotë:

  1 Gusht 2007 @ 11:59 pm

  Ben Blushi dha doreheqjen… Erjon Veliaj dha doreheqjen… Po habitem se si po e mban veten pa shkruajtur Kico Blushi ndonje shkrim te forte kunder qeverise…

 19. AL thotë:

  2 Gusht 2007 @ 12:33 am

  qafir—me cudite me ate komentin tat : jetim = me kopil. Ti je apo ben vet? edhe kopil te ishte: cpune ka femije te mbaje mbi supe mekatet e prinderve. Nese Veliaj eshte kopil—me rritet dyfish respekte pasi i eshte dashur te kaloje shume her me shume pengesa se sa ne qe vijme nga familje “normale”. Turp te kesh per ate koment.

 20. Brigadieri thotë:

  2 Gusht 2007 @ 12:39 am

  Tani nuk eshte me e vlefshme organizata Mjaft e rames , me sa i nuhas une gjerat , nje pjese e mire e hajduteve socialiste e kane te qarte se ku do perfundojne , rrethi po zvogelohet , prandaj strategjia duhet ndryshuar .
  Gjithashtu duhen kursyer leket se ( dite te veshshtira po vijne )
  Vjedhjes me te dy dyart dhe krimit te organizuar po ju vjen fundi
  ——————————————-
  Komunistet po pelcasin brenda tyre dhe kjo me gezon pa mase
  Me gezon fakti se dhe keta jashteqitjet komuniste qe kane vjelle vrer kunder qeverise berisha deshtuan ne qellimin e tyre .
  Duke e ditur qe ky postim do fshihet nga jashteqitjet komuniste , po ju them se eshte hera e fundit qe une vizitoj kete faqe debatikase , jashteqitje komuniste , dhe ju bej te njohur se ju nuk keni me force te demtoni shqiperine , epoka juaj mbaroi .
  Ptu feliqesira , mbeshty juve dhe prinderit tuaj komuniste , ju jeni qenjet me te poshtra qe kane ekzistuar ne historine e njerezimit .

 21. Agjent Operativ thotë:

  2 Gusht 2007 @ 1:45 am

  Me gezon fakti se dhe keta jashteqitjet komuniste qe kane vjelle vrer kunder qeverise berisha
  ———————————————————————-

  Te pakten keta i komunistet i kane nxjerre jashte. Po si t’ia bejme per ata qe i kane mbajtur brenda (aka Berisha & Co)

 22. valbi <!– valbi –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:06 am

  Miss Larson,
  Une bashkohem shume me mendimet e tua. Une jam pak a shume ne moshe te Erionit, kam 13 vjet larg Shqiperise, dhe sinqerisht kam deshire te kisha iniciativen, dedikimin, dhe edukaten e punes te Erionit. Per mua ai eshte nje nje njerezit qe kane per te hyre ne histori, sepse po ben dicka per te miren e shoqerise ne Shqiperi, duke ngritur ne pah te metat e qeverise dhe qeveritareve qe nuk duan t’ja dine fare se ne c’gjendje eshte popullesia. Per mua, jashte atdheut, ai gezon respketin tim me te madh.

  Eshte shume e lehte per ne qe jemi jashte shtetit te hedhin vrer per nje person/organizate–Erion/Mjaft apo kushdo tjeter- qe po ben dicka per shoqerine /rinine eShqiperise. Me thoni, ju- perfshij dhe veten time- cfare po beni/bejme tekstualisht per shoqerine Shqiptare ne vend? Asgje!! Shume pak, per te mos thene nje pakice mikroskopike, po kthehen ne atdhe per ti vene edukimin e marre jashte ne sherbim te vendit. Te tjeret, bashke me mua, jetojme nje jete komode dhe per hobi merremi me blogje e ndajme mendime, por qe ne te vertete s’jemi aty ne Shqiperi ku me te vertete situata ndryshon nga dite ne dite. Prandaj te gjithe ju qe me vrap shkoni dhe kritikoni Erionin e cdo person tjeter qe po ben dicka per ate vend, investigoni veten tuaj njhere pastaj flisni pa menduar per te tjeret qe po e jetojne ate realitet.

  Une Erionit i uroj sinqerisht suksese ne te ardhmen, sepse Shqiperia ka nevoj per njerez te rinj, per idera te reja dhe perspektive te fresket. Boll me kritika te pavlera qe me te vertet nuk sjellin asgje. Fokusohuni tek e mira qe ka dale nga kjo organizate/njeri sepse ajo do t’a coj vendin para. Edhe si kur nje proteste/nje ze per problemin me te vogel qe ngrihet ajo sensibilizon popullaten dhe ben qe te ndodhi dicka, sado e vogel te jete ajo.

 23. ola thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:10 am

  Qafir Arnaut, aman se ska nevoje Erjoni te vije tek Kennedy School me leket e Kokkalis, se ate e pranojne dhe i jep vete shkolla burse me ato ca ka bere kto vjet. Po edhe sikur te vinte me leket e Kokkalis c’te keqe ka? Njerezit si ju do luteshin gjithe diten sikur te pranoheshin tek kennedy dhe ti paguhej nga Kokkalis…

 24. Qafir Arnaut thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:31 am

  Njerezit si ju do luteshin gjithe diten sikur te pranoheshin tek kennedy dhe ti paguhej nga Kokkalis
  ———————————————————————-

  Per e ke fjalen kur thua ‘njerez si ju’?

  Sa per Shqipot e Kokkalis jane fara me e peshtire e Shqiptareve qe kam pare, njohur dhe degjuar. Kam nje koleg ketu qe ka mbaruar ne KSG. Fjalet qe me thoshte per Shqipot atje nuk kane te perkthyer ne Shqip.

  Them se EV do ishte nje ‘fine addition to the club’.

  Perfundimisht: te mos guxoje kush te na e shese ate qytetar si ‘role model’. pajk!

 25. adriatik thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:03 am

  Erionin nuk kam mundur ta ndjek ne te gjitha aktivitetet e tij, por mendoj se cdo aktivitet qe permban ne vetvehte protesten per te drejtat dhe nje jete me te mire, kurdohere eshte nje impakt pozitiv mbi shoqerine. Ne kete kuader Erionin e respektoj si nje aktivist shume i mire por me shume e respektoj per guximin qytetar te tij te daljes qe ne moshe te re ne krye te shoqerise civile. E kam degjuar disa here ne bisedat televizive dhe me ka pelqyer rrjedhshmeria e mendimit te tij brenda nje logjike te pjekur dhe te kuptueshme per publikun e gjere.

  Ajo c’ka me ben pershtypje eshte se po degjoj se nuk ka pasur ndihmen e prinderve dhe prape ka bere kaq shume ne nje moshe aq te re. Edhe shkolla qe ka mbaruar me rezultate te larta eshte nje baze e shendoshe per te ardhmen e tij. Shume njerez i hyjne shkolles, dhe shume e mbarojne ate. Ne fakt pak prej tyre punojne per teknologjine bashkohore te tullavet te ngrehines se tyre kulturore dhe profesionale. Mua me duket Erjoni nje djale inteligjent dhe me program per jeten personale, gje qe do tja deshiroja ta rriste kete program ne te ardhmen edhe si perfaqesues i nje brezi te ri politikanesh moderne qe do mund ta shkepusnin Shqiperine nga thonjte e anarkise.

  Me ben shume pershtypje reagimi negativ ndaj levizjeve te ketij njeriu. Levizjet e tij duken shume me te matura se sa vallezimet imorale te “udheheqsve legjendare” te dy partive kryesore. Natyrisht qe i lexova edhe postimet e tjera dhe kushdo qe punon ne dobi te vendit te vet, meriton respektin me te thelle. Une vet jam i bindur se mjaft djem e vajza nuk kane nevoje per nxitje te jashtme per te bere gjera te bukura ne vendin e tyre. Do te gezohesh jashte mase qe keta njerez nje dite ta realizojne enderren e vet per nje Shqiperi te bukur me uje, drita, rruge dhe rregull.

 26. alisa thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:22 am

  Brigadier, amin per llafet e tuja.
  adriatik po ti flet tepke si komunist si brigadier i vertet, na e shpalle

 27. valbi <!– valbi –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:10 am

  alisa, cfare ka “tepke si komunist” tek fjalet e adriatikut? Cfare nuk vlereson ti nga mendimet e matura qe ka shprehur adriatiku? Nese s’ke ndonje mendim konstruktiv mos hidh vrer kot…

  ps: Me duket se peshku ka nje pjesemarrje te larte te rinjsh qe po edukohen jashte shtetit dhe e njohin edukaten e studimeve dhe punes…une vet jam 30 vjece dhe me behet qejfi kur lexoj per te rinjte shqiptare qe po bejne dicka per ate vend. M.q.s une s’besoj te kthehem ne Shqiperi per disa vite, e mbyll gojen per reagime negative ndaj atyre te rinjve qe lane jeten dhe kulturen perendimore per ty kthyrer ne atdhe. Vleresojini keta njerez, sepse po i kritikuat e hodhet vrere, nuk do te kene me deshire te kthehen ata qe jane jashte e ata qe kane mbetur do te kene deshire te ikin.

  Qafir: Asnje njeri s’eshte “role model”..not even you” qe vetem me ankime po merresh.

  Nese E. Veliaj do te merret me politike, c’te keqe ka? S’e kuptoj..C’te keqe ka kur nese si politkan E.Veliaj sensibilizon popullaten/te rinjte/shoqerine per problemin e meposhem dhe e realzion kete objektiv?:

  “Gjëja e parë që duhet bërë është një lobim shumë arsimdashës me gjithë faktorët apo grupet e interesuara për arsimin. Një rritje të buxhetit, për sa kohë nuk ka një parim, siç kanë amerikanët që thonë se duhen dhënë paratë atje ku ke gojën. Përderisa goja është atje te e ardhmja, atje duhen hedhur dhe paratë. Sot nuk ka një prioritet shumë të qartë në buxhet për arsimin”.

 28. alisa thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:16 am

  valbi, gjuha e perdorur, retorika, atmosfera e pergjithshme, te kujton raportet e organizates baze dhe mbledhjet e frontit

 29. gjergji <!– gjergji –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:21 am

  Do jete interesante te shofim se cfare do behet me Mjaftin. Pavaresisht se i uroj maja me te larta, dyshoj se ikja e Erionit eshte fillimi i zhberjes se Mjaftit si organizate. Historikisht, cdo organizate/kompani qe ndertohet rreth nje udheheqesi karizmatik ose e ka teper te veshtire kalimin ne nje udheheqje te re, ose e humbet fillin e s’behet me.

 30. valbi <!– valbi –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:37 am

  alisa,
  e dashur kam lindur ne 77..s’jam brezi i komunistave, keshtu qe ajo retorike per te cilen me akuzon ti, eshte nje retorike e viteve 90 ne Shqiperi dhe ne Amerike..mua me pelqejne njerezit qe duan te miren, punojne dhe nxjerrin dicka ne jete. Te tjeret qe behen xheloze dhe vetem ankohen per arritjet e dikujt/dickaje per te fshehur paftesite e tyre me duken shume te dobet.

 31. Dajoshi thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:51 am

  Hahahaha, brigadier je i modh per zotin, kete sasi dhe cilesi vreri dhe urrejtje si zor ta gjesh ditet e sotme. Kushedi sa ke shkumezuar duke e shkruajtur. vetem merre me qete er plak se se nuk ke shume ne dore per te na denuar neve “komunistet”. Rrofte demokrati dhe krietari i ppsh sali birisha. La e me la brigadier. Qofsh mire.

 32. zotrules <!– zotrules –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 5:36 am

  Al… Ke fantazi dhe servilizem te papare.
  Qe te bejme dy pika te qarta ketu;
  Veline mund ta kesh zili per aktivitetin qe ka bere deri tani. Eshte keshtu?
  Une nuk e kam zili, por i them “bravo” dhe i shtrengoj doren. Qe neser mund te behesha edhe anetar i Mjaftit, edhe sikur te ishte Veliaj krietar; – e kam fjalen, qe Veliaj nuk eshte pengese, as suksesi i tij, as ajo qe thoni ju se mund te ndjejne “shqiptaret cmirrezinj”.
  Nuk eshte e vertete cmirra qe thoni ju. (mund te jete per disa te ulet moralisht, dhe ata qe e permendin, ndoshta jane vete viktimat e para).
  Nuk e di si e njihni dhe nga e njihni ju Veline, por une nuk e njoh; e megjithate, ajo qe ka thene ne interviste eshte tralala. Vendimi eshte i veti, dhe vetem ai mund te shprehet per aresyet. Ju (AL&co) mund te lepiheni sa te doni. Ne te tjereve nuk keni pse te na pargjykoni. Kemi nivele te ndryshme inteligjence dhe egzistenciale, jo te gjithe hame brockulla si ti dhe fluturojme me presh aty.
  E thashe ne fund te postimit, qe Veliajt ia prifte Zoti mbare.
  Se ca nga ju e kane gjuhen me dy maja, kjo e mesipermja nuk bie poshte bekimit.

 33. Qafir Arnaut thotë:

  2 Gusht 2007 @ 6:06 am

  Historikisht, cdo organizate/kompani qe ndertohet rreth nje udheheqesi karizmatik ose e ka teper te veshtire kalimin ne nje udheheqje te re, ose e humbet fillin e s’behet me.
  ———————————————————————-

  Jo c’do organizate. Vetam ato qe nuk kane gje per te ofruar.

 34. ola thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:58 am

  Qafir,

  “Sa per Shqipot e Kokkalis jane fara me e peshtire e Shqiptareve qe kam pare, njohur dhe degjuar. Kam nje koleg ketu qe ka mbaruar ne KSG. Fjalet qe me thoshte per Shqipot atje nuk kane te perkthyer ne Shqip.”

  …tani i ke njohur vete sic thua ne fjaline e pare apo i ke pershtypjet nga dikush tjeter qe pohon ne fjaline e dyte? Sido qe te jete nuk e kuptoj ku eshte logjika e lidhjes se kokkalis me personalitetin e atyre qe kane marre bursa???

 35. lulian kodra thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:29 am

  AL, paske kap ndonje peshk ti qe e njihke cmiren dhe ziline e tjetrit kaq mire? ne qofsh ai qe mendoj se je, urime, dhe ndonje peshk edhe me te madh ishalla.

 36. cluephone thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:40 am

  gjynah ta paragjykosh nje njeri pa e njohur.
  po ama nuk jane per tu haruar fjalet e Diana Kalase, qe vuri nje goxha kornize, kur me tha:
  NE KETU NE SHQIPERI KEMI TE BEJME VETEM ME KRUNDET, SE ATO KANE MBETUR OSE KTHEHEN, KESHTU QE NUK ESHTE PER TE PARAGJYKUAR.
  atehere amanet miellin i bie te themi, pasi te perjashtojme shqiperine.

 37. eizo thotë:

  2 Gusht 2007 @ 10:14 am

  tashme taktike e njohur.
  kur nuk ke si ci merr me e hedh dhe e braktis.
  e kam fjalen si per majftin ashtu dhe bashkine e tiranes.
  jane xhonglere te fjales dhe te vjedhjes por fatkeqesisht jo te vepres per popullin ne sensin pozitiv te fjales

 38. adriatik thotë:

  2 Gusht 2007 @ 10:38 am

  valbi, faleminderit per ate qe i kundershtuat konsideratat negative te alisa-s per mendimet e mija.
  ps. vleresimet e alisa-s ne komentin pak me poshte tuajit, kam pershtypjen se ishin vleresime per postimin tim dhe jo per kundershtimin tuaj. Per alisa-n. E megjithate, globi rrotullohet! Ky togfjalesh nuk eshte komunist por feudal sipas logjikes suaj.

 39. Leon <!– Leon –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 10:50 am

  Tani te merremi vesh!!Se vetem ne shqiperi ndodhin keto gjera…
  Ky Veliaj eshte vetem 26 vjec…Ka qene ne krye te nje organizate jo-qeveritare…Ka punuar dhe ka bere c’ka mundur per Shqiperine…
  Kaq…Nuk eshte as “mesia” dhe as “e keqja” e atij vendi..
  Gjithmone kemi tendence ti paragjykojme njerezit!!
  A ka bere gabime ky djal ne krye te MJAFT?? Po sigurisht!!
  Gjithmone ka vende per permisime…Por nje gje eshte e sigurte,se ka mundur te siguroje nje pervoje te jashtezakondeshme, qe shume djem ne moshen e tij nuk e kane…Aftesia e tij do te duket se si mund ta shfrytezoje kete eksperience ne te ardhmen…
  Mua me terhoqi vemendjen thenia e tij per arsimin dhe shqetesimin e tij ne kete fushe…Eshte shume kenaqsi te degjosh dicka te tille nga goja e nje 26 vjecari qe jeton ne ate vende…
  Do ti sugjeroja ketij djali te perqendrohet ne kete fushe duke perfshire ketu edhe komunitetin shqiptare neper bote…Keshtu qe ndihma jone nuk mund te kufizohet vecse neper blogge..
  Tani qe mbaroi me MJAFT, dil e bej qejf plako (meqe eshte tironc).. )
  P.s. Ose mund te fillosh te shkruash tek peshku tani qe ke kohe me shume… ;)

 40. Aura <!– Aura –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 11:12 am

  Mire e ka bere qe eshte larguar. Te shohim cdo beje ne politike. Pune te mbare paste!

 41. sapere aude <!– sapere aude –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 11:27 am

  Levizje me mend.

  Erioni tashme do i shpetoje epiteteve (te merituara) servil i Rames, vegel e Rames etj.

  Nje Erion ne politike aktive eshte shume me i vlefshem se nje Erion ne OJQ, nese me te vertete arrin te jete ndryshe nga ata politikane qe i ka share deri dje.

  I duhet lene kohes gjithçka.

  Mua nuk me duket ndonje gje e veçante Erjoni dhe mendoj se si ai ka plot Shqiperia. E rendesishme eshte qe deshiren per t’u perfshire ne politike ta kene nga mendimi se mund te menaxhojne me mire se ata qe jane ne krye dhe jo nga deshira per t’u pasuruar ne kurriz te popullit.

  Koha…koha…koha tregon gjithçka!

 42. mRCa thotë:

  2 Gusht 2007 @ 11:32 am

  Ku eshte klajdi? pse nuk po ndihet? kllllllllllaaaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjdddddddddddddd

 43. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 12:37 pm

  Nje pyetje

  Kush nga ju nuk e priste kete?

  Nuk di si eshte erion veliaj ne aspekte te tjera te jetes por persa i perket politikes me vjen ne mend vetem nje fjale

  SKUTH

 44. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 12:53 pm

  1- vemendjen nuk e fitoi me aftesi por e bleu me parate e destinuara per zhvillimin e nje shoqerie civile e jo politike ne shqiperi (pastaj do na gjykojne – me kaq para e nuk qullosen gje keta arrnautet?!)

  2- vemendjen e blere (parate qe u paguan ne media) e perdori per ti mbushur mendjen shqipetareve se “politika eshte kake mos e prek” duke arritur keshtu te pengoje rinovimin e saj (se te rinjte nuk u afruan ne politike thjesht per KOFORMIZEM me te rinjte e mjaft qe ishin me te bujshem e me trendy) dhe TANI na thote (PO AJO ISHTE LOJE MORE – njelloj si berisha – PO AJO ISHTE FUSHATE).

  3- asnje nga punet nisura te mjaft nuk eshte cuar deri ne fund, asnje rezultat nuk eshte matur. Mjaft i ka rene tepsise per kaq vite ne “TOCCATA E FUGA NE DUA MAGGIORE”

 45. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 1:15 pm

  Puna e bere nga te rinjte e mjaft, gjithesesi, ne kompleks do te kish nje vlere pozitive (me shume se 0 pra) nese ketu nuk do te kishim lexuar: “Ama ka edhe një nivel ME TE LARTE, të qenit aktiv, të qenit pjesë e vendimmarrjes, kështu që unë…”

  dhe nga ky moment veliaj i vuri shkelmin gjithe pozitivitetit te punes se mjaft. Nga ky moment ndryshojne parametrat e vleresimit dhe nga ky moment vlera e punes se mjaft shkoi nen zero.

  A nuk do te kish qene me mire pra qe te rinjte te cilet ndihmuan veliajn te rriste famen e vet te ishin impenjar ne forumet rinore te partive politike (ne nivel me te larte pra) ne vend qe ti luftonin ato nepermjet “antipolitikes” se mjaft?!

 46. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 1:20 pm

  mRCa thotë:
  2 Gusht 2007 @ 11:32 am
  Ku eshte klajdi? pse nuk po ndihet? kllllllllllaaaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjdddddddddddddd

  ——————————————————–

  cfare te te thote klajdi kur lexon: “ka edhe një nivel ME TE LARTE (kuto: me te larte se mjaft), të qenit aktiv, të qenit pjesë e vendimmarrjes…”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Klajdi do thote: “po na e fut ky”

 47. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 1:21 pm

  E perseris opinionin tim ne keto momente per veliajn

  SKUTH

 48. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 1:25 pm

  Nese prodi do e lexonte ne tren kete deklarate mbase do thosh: VISCIDO!!!!!!!!!!!

 49. zotrules <!– zotrules –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 1:41 pm

  Heu bre sa i egjer kækæ bo. E ktheve ne “poaching for” Veliaj edhe kete teme?
  Prodi do thoshte “luridissimo checchaccia di quella strazoccholona di troia di Eva; chi offendi?”.

 50. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:00 pm

  “poaching for”
  ca do me thone kjo

 51. akull-naja <!– akull-naja –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:03 pm

  krejt jashte teme, po jo pa rendesi per komentuesit:

  http://www.doodie.com/anger_management.php

  Cheers!

 52. ardi thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:27 pm

  …erionin e njoh nga tv dhe gazetat…dhe kam mendim te mire, cun i inteligjent, por dhe ne eshte skuth, i lumte b…
  ….deri tani edhe – mjaft – me duket si nga organizatat qe ne momentet e duhura them se ka bere punen qe askush tjeter s’e ka bere….cuna te rinj me mendime dhe idera si te erionit ka nevoje shqiperia, se na myten – xhajet – …
  ….te rinj si puna ketij duhen perkrahur, jo ti shikojme cilin dhemb kane te prishur…

 53. SERI thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:41 pm

  Erioni ishte dicka e mire per shqiprin ,mendoj se sa do pak kontriboj me shoqaten e tij per vendin, te pakten fallso nuk ishte s,na metet tjeter vetm ti urojm fate ne zgjedhjen e re qe ka ne plan.

 54. lola thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:41 pm

  Nuk po diskuton njeri nese Erion Veliaj eshte inteligjent apo jo. Ka dhene prova per kete. Personalisht, ne fillimet e MJAFT-it e pashe me optimizem, si nje organizate e cila ne thelb “luftonte” per te drejtat e qytetareve dhe ngrinte zerin per fenomenet me te ndjeshme te vendit. Por me pas, MJAFT duhej te fuqizohej me. Eshte normale fuqizimi i cdo organizate. Por mua me duket se kjo nuk ndodhi. Vlera e protestave te tyre dita dites rane. U bene si diçka rutine, sa zeri i tyre nuk zuri vend me askund. Nese ne fillim MJAFT ishte faktor, sot nuk me duket se eshte me e tille. Mbase gaboj…

 55. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:44 pm

  Per ata te mjaftit ketu

  Mendoni per nje cast PO NA E FUT VELIAJ dhe kerkoni agrumenta ne mbeshtetje te kesaj ideje. Me siguri qe do te gjeni.

 56. zotrules <!– zotrules –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 2:58 pm

  poaching = bracconaggio(braconnage, – fr), = gjueti pa leje kryesisht kunder kafsheve ne rrezik zhdukjeje(qe quhen specie te mbrojtura).

 57. akull-naja <!– akull-naja –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:03 pm

  Hehehe, Lume, akoma me mire kjo… D

 58. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:06 pm

  SERI thotë:
  2 Gusht 2007 @ 2:41 pm
  Erioni … te pakten fallso nuk ishte
  ————————————————————

  Ca po thu ti me??????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  I mban mend ato posterat per 1 prillin “festa e politikaneve”?

 59. sapere aude <!– sapere aude –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:09 pm

  @ardi: …erionin e njoh nga tv dhe gazetat…dhe kam mendim te mire, cun i inteligjent, por dhe ne eshte skuth, i lumte b…
  ——
  Shume selektiv jeni ne qendrime. Ca i lavderoni, ca mundoheni t’i shqyeni.

  Sa per shkutha, ne kemi plot. Aty eshte halli, te mos jene skutha disa… )

 60. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:10 pm

  Kjo qe ka bere veliaj ne nje koflikt ushtarak do quhej terrorizem (ben lufte i fshehur mes civileve)

  Po te hapesh nje legjislacion te cfaredo populli do te shohesh se deri para pak kohesh persona te tille ne lufte coheshin ne litar (ndryshe nga ushtaret me uniforme)..

  dhe jo vetem kaq por tani ben deklarata te tilla qe shkelin mbi kokat e vullnetareve te mjaft per tu ngjitur “ne nje shkalle me lart”.

 61. Syribukur <!– Syribukur –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:21 pm

  Eh c’na bere mor’ Erion (apo Erjon)?! Po pse ike nga “MJAFT” more djale? Ne fakt pse erdhe te “MJAFT” se pari? Tani hyn edhe ne politike…mire ben, per vete, po per ne qe s’do te leme kusur pa thene, s’mendove?!
  Jazek te qofte! Turp e faqja e zeze! Na ke bere corap, na ke bere! S’na mjaftonin ata qe qeverisin, as ata qe s’bejne opozite apo as ata qe “dalin ne pension” e kujtohen qe ishte ca si heret te humbasesh “kolltukun e ngrohte”! Edhe ti na duheshe ne rradhet e politikaneve qe vijne nga shoqeria “civile”! Kaq shpejt mbaruan fondet per “MJAFT”? Apo do te te dale me mire kur te jesh ne “KrieBashkiak”?
  Por perpara se te fillosh aventuren e re (qe eshte teper e vjeter ne fakt), duhet te na kerkosh ndjese ne Peshkatareve, sepse na fute ne telashe, na fute. Mire qe menduan akull-naja e Lumja, se desh u therem… Ndaj te bej thirrje ketu faqe tere Peshkatareve, te pakten te kerkosh ndjese, jo te ndryshosh mendim. Politika te shkon pershtat. Te pakten do jesh me i vertete e me vetvetja, sesa i mbuluar me petkun e “shoqerise civile”. Te pakten si politikan do ndikosh qe te behet transparenca e fondeve te Partise qe do militosh, qe te mos jete me informale, sic te pelqen ta quash.

 62. zotrules <!– zotrules –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:25 pm

  Ja ky, na e denoi dhe me vdekje tani. Po rri a derebardhe se nuk po te ha buken ty ai. E shumta qe mund te beje EV tani eshte te kthehet ne cironke ne mes te peshkaqeneve te “politikes” “shqiptare”. Do ta dredhin dhe perdredhin ata si zinxhir tani, e do i bjere pishmanit edhe EV.(megjithese, 2 peshkaqeneve t’u lepish bythen ne akuariumin e “politikes shqiptare”, e nxjerr veten ne drite, financiarisht dhe bajraktarisht) Per Bajrak dihet qe nuk luftoi ndonjehere, as Mjafti(qe u krijua sipas modelit te Beogradit) apo Erioni… le te luftoje per te ardhmen e vet, ashtu si e planifikon dhe e parashikon ai.
  Une thjesht doja te kujtoja, qe deri me sot, Sali Rame Berisha ka fshire sumen me qindra veta si puna e EV; me te ndershem, te pakorruptueshem, te sinqerte, shakaxhinj politike, humoriste, ironizues, kritike, etj etj etj te kesaj natyre dhe gjithe natyrave te tjera te mundshme, dhe vetem nje konkurent ka patur per kete detyre, Fatos Thoma Nanon. Ne Shqiperi, po nuk uu korruptove qe ne shpirt, te shkruhet ne portofol dhe etikete: “use before: next week” dhe: “Once opened dispose off carefully; please keep your environment clean and safe”

 63. ardi thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:42 pm

  @sapere aude…une skam pse ta lavderoj apo shqyej se nuk e njoh personalisht…por me duket se eshte inteligjent djale….dhe kjo ka te beje edhe me skuthin….eshte gjo e rralle te merresh me politike dhe mos jesh skuth…deri tani skam pare ndonje “djale”….
  …nga fjalet qe thote, por edhe org qe ka drejtuar me ka lene pershtypje te mire…
  …por sidoqofte besoj me shume ata qe shkruajne ketu tek peshku nga shqiperia…se per keta jashte shqiperise tingellojne pak ziliqar dhe egoiste…
  ….

 64. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 3:53 pm

  _Thashe me lart “legjislacion te cfaredo POPULLI” dhe jo “shteti” pikerisht per te theksuar se popujt i konsiderojne njerez te tille si te padenje as per respekt as per meshire.

 65. iliriani thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:01 pm

  Zgjuaresia e Velise qendron ne faktin qe ai e la “Mjaft” ne momentin qe i doli era keq nga skandalet e pafund ne aktivitetet e saj, dhe ne nje koh kur kjo organizate e kishte humbur prej kohesh pavaresine e saj, per te cilen ka dore vet Veliaj. Me nje fjale siç i thone andej nga ne, “iku me koh te mire”. Te shohim nese largimi i tij do tia ktheje fytyren e vertete kesaj organizate?

 66. eizo thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:03 pm

  nejse dicka e beri ai dhe mjafti.
  i treguan shqiptareve me mire te them rinise shqiptare dhe minorenve se si pihet dhe thithet dhe shkaterrohet hunda dhe truri bashke neper festat e mjaftit

 67. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:09 pm

  Nuk eshte e vertete qe “mjaft” ka humbur pavaresine.

  fakti eshte qe sot morem vesh “zyrtarisht” se “mjaft” eshte perdorur nga veliaj si mburoje (te sulmoje politikisht veliaj = te sulmoje politikisht “mjaft” e shoqerine civile) dhe kjo eshte e padenje, e pafalshme.

 68. SERI thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:10 pm

  Qene une nuk kam pare Shoqat ne Shqipri te perballet me shume me politikan qe kane qene ne qeveri dhe qe jane, megjithat mendimin tend e respektoj.

 69. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:11 pm

  Meqe ra fjala tek festa

  Cfare do mendonit nese PD apo PS do te organizonin festa te tilla per te mbledhur mbeshtetes? Une do mendoja se jane plehra. Pse te mos e mendoj sot per veliaj??????????!!!!!!!!!!!!

 70. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:16 pm

  Po pra seri pikerisht: SHOQATE JO POLITIKE QE PERBALLET ME POLITIKANE e per kete meriton respekt.

  Ceshjta ketu eshte qe kjo shoqate jo politike eshte perdorur per nje lufte politike (apo me mire, per nje lufte per te marre ndopak pushtet politik) nga dikush qe kete respekt nuk e meriton (qofte edhe ai qe gjeti fondet per ta themeluar e per ti dhene jete)

  E kupton ndryshimin besoj

 71. SERI thotë:

  2 Gusht 2007 @ 4:34 pm

  Gene ndryshimet ne shqipri jane te veshtira per tu kuptuar ,sepse e dime shume mire se cfare pislliku luhet aty, e cfar rroli ka politika ne kete mes.

 72. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 5:01 pm

  Ne pergjithesi jane te veshtira kudo e jo vetem ne shqiperi por KJO ESHTE E THJESHTE FARE

 73. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 5:23 pm

  E shumta qe mund te beje EV tani eshte te kthehet ne cironke ne mes te peshkaqeneve te “politikes” “shqiptare”.
  ———————————————————————-

  Hehehe ‘cironkat’ jane karrem i rrezikshem per femra. )

 74. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 5:24 pm

  popujt i konsiderojne njerez te tille si te padenje as per respekt as per meshire.
  ———————————————————————-

  Une e konsideroj te padenje per respekt, ama i jap meshire (se nuk kam moter)

 75. Idris thotë:

  2 Gusht 2007 @ 5:50 pm

  Ja dhe nje urim nga une Erion.Ti me shoket e tu perfaqesove nje levizje interesante qe pak nga pak mori vlerat praktike ne te mire e ne sherbimte kultures qytetare.
  -Jo pak here u ngrive buzeqeshjen megallomaneve nanber qe me menyren e drejtimit e trajtojne kete qytetari sikur jane nga Zanzibari.
  -Dhe edhe nje shembell te gjykimit te personaliteteve.Duke perkrahur eficencen e Z.Rama patjeter zgjove e nxite interesa per te gjithe rinine shqiptare kudo ku eshte se SHQIPERIA behet duke PUNUAR
  Ne momentin kur eshte “Kulmi” i fames se levizjes ‘Mjaft” dhe nje “hap “i vogel per te kaluar ne nje force politike(ku padyshim lideri do ishe vet)dhe shembull te larte demokrati,me aktin e doreheqjes.
  Jeta eshte e gjate ,gjithshka mund te ndodhe,por sidoqofte kjo levizje do gjeje vend per tu reshtuar si progresiste,ku pa asnje medyshje rrol jo te vogel luajti edhe personaliteti Juaj.
  Urime kudo qe te shkosh.Gjithmone rezultativ dhe me pak i impresionuar.

 76. Kuqo thotë:

  2 Gusht 2007 @ 5:55 pm

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 12:53 pm
  1- vemendjen nuk e fitoi me aftesi por e bleu me parate e destinuara per zhvillimin e nje shoqerie civile e jo politike ne shqiperi

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 4:16 pm
  Po pra seri pikerisht: SHOQATE JO POLITIKE QE PERBALLET ME POLITIKANE e per kete meriton respekt.

  Ceshjta ketu eshte qe kjo shoqate jo politike eshte perdorur per nje lufte politike (apo me mire, per nje lufte per te marre ndopak pushtet politik) nga dikush qe kete respekt nuk e meriton (qofte edhe ai qe gjeti fondet per ta themeluar e per ti dhene jete)

  E kupton ndryshimin besoj

  shoqeri civile e jo politike…………… A nuk eshte mire te hapesh nje liber sociologjie perpara se te dalesh me nje “cudi” te tille. Organizimi ne shoqata, klube, grupe, komitete, bloge, etj (nga ato “si te mesojme te gatuajme” deri tek “jo luftes ne Irak”), te cilat se bashku perbejne shoqerine civile, nuk jane te ndara nga politika dhe aq me teper te kuptohen si e kunderta e politikes. Ato jane politike. Jane pjese e politikes.

  Mjafti ishte/eshte nje grup politik. Nje grup politik, i perbere nga njerez politike dhe i drejtuar nga njerez politike, qe kerkoi me shume pergjegjesi nga te zgjedhurit ndaj zgjedhesve te tyre. Pse duhet te cuditemi ne qofte se nje ose disa prej tyre largohen nga Mjafti dhe i drejtohen nje partie politike?

  Edhe alergjia qe shfaqin disa ndaj politikes eshte politike. Kjo alergji mund te zhvillohet me tej ne dy drejtime. Njeri eshte jeta si heremit, jashte shoqerise, per aq sa kjo mund te realizohet. Ne qe jemi larguar nga Shqiperia mund te konsiderohemi nje lloj “eremit light” or “diet” ndaj shqiptares. Drejtimi i dyte eshte nje nderrim i plote jo vetem i udheheqjes politike, por i gjithe menyres se te berit politike. Njihen disa raste ku demokracia jo perfekte eshte sheruar jo me me shume demokraci, por me me pak. Republika e Weimar-it eshte shembulli i pare qe me vjen ne mendje. E gjeni dot se cfare erdhi me pas?

  Vaclav Havel botoi para shume vitesh nje pershkrim te jetes nen diktature. Ai shkruan per jeten ne liri dhe jeten ne genjeshter. Ne u lindem ne jeten ne genjeshter. Thonim nje gje dhe mendonim te kunderten. Edhe sot ne vazhdojme te bejme te njejten gje dhe presim edhe qe te tjeret te bejne po ashtu. Kjo shpjegon edhe persiatjet e tipit “shikoni se kush qendron mbas shoferit!” apo “anti-njeriun e ri”= alisa (shiko nderhyrjet e saj me siper). Dyshoj qe shprehja e saj e zemres eshte “Secili per vete e zoti per te gjithe”. Kjo mendesi ka prodhuar realitetin migjenian ne Shqiperi.

  Une nuk njoh asnje qe ka ndjekur John F. Kennedy School of Go.. Une kam njohur vetem nje nga profesoret e atjeshem. Pippa Norris. Shume pozitive si njeri dhe nga me te miret ne fushen e saj.

 77. kurth thotë:

  2 Gusht 2007 @ 6:13 pm

  Anej nga ana jone i thone:
  “Qekeni ftof t’gjith n’tajare … ”

  Sipas jush, nga duhet me dal brezi i ri i politikaneve?
  Ah, po … nga populli, se populli ka plot cuna e goca te mire e te ndershem!!!

  Po ja, c’ti bejme qe na i ha KUCEDRA keta te miret e te ndershmit. Keshtu qe si do ia bejme? Do vazhdojme te veshtrojme si gallofa kucedren? Se ujin na i preu kucedra … dritat na i preu … keta te miret e te ndershmit na i kollufit sa here qe e merr uria … !

  Dikush tjeter thote, po ja, ky eshte skuth … Po pra, pikerisht nese mund te jete nje cike skuth mund ti shpetoi kucedres – si thoni ju?

  Apo ju jeni vetem per shenjtoret ju …! Epo le te presim Messian dhe ne, dhe te vihemi ne rresht per nje se vetem ai mund te na shpetoi … Se te tjeret nuk bejne …

  Se ky “skuthi” eshte vetem 26 vjec dhe ka kaq shume gabime … Por, po te mos kishte gabime do ishte shenjtor pra mo! Dhe shenjtoret kane nja 2000 vjet qe nuk na vizitojne me.

  Shifini gjerat si potencial ndryshimi dhe jo si nje gjykim radikal mbi dicka apo dike qe ende s’ka marre forme te plote.

 78. anonymus thotë:

  2 Gusht 2007 @ 6:22 pm

  Kuqo, Mjafti eshte grupim politik sepse ne Shqiperi cdo gje lidhet me politiken, qe nga lista e Kombetares deri kur dikujt i keputen duart me dinamit ne peshkim e siper. Nje nga arsyet qe njerezia jane pak skeptike ndaj kesaj meseleje me Mjaftin, eshte se Mjafti filloi (keshtu e “ticket” vetvehten” si nje organizate Jo-politike, nje organizate qe do e kundronte jeten e Shqiperise nga jashte sistemit, ne equi-distance nga te gjitha palet. Ne momentin qe njerezia e kuptoi qe ky djali ka ambicje politike, dhe Mjafti u perdor thjeshte si nje “propeller” per ti ngritur profilin ketij djali,njerezia e ndjen pak veten te konfuzuar. Sepse, dhe ketu une flas per veten time, shpresa ishte qe Mjafti do ishte cka keta te tjeret (politika) nuk jane.
  Mjerisht, kjo nuk ndodhi. Pershtypja, qe te perdor nje term te bute, e shumices ne Shqiperi eshte qe Mjafti eshte si bicim ekipi i te rinjve i Ed Rames. Kjo mund te jete krejtesisht e gabuar, por Velia dhe Mjafti nuk kane bere asgje per ta korrigjuar kete perceptim te njerezve. Si rrjedhim, ka dy mundesi: ose opinioni qe kane njerezit eshte i sakte, ose Mjaftit nuk ja ndjen se c’mendon mileti per te, ose te dyja bashke (tre?).
  Cilado prej ketyre te dyjave te jete e vertete, Mjafti ka humbur shume dashamires.

 79. kurth thotë:

  2 Gusht 2007 @ 6:30 pm

  Sa per politiken:

  Mulla Nasrudin and his two friends were arguing over whose profession was first established on earth.

  ”Mine was,” said the surgeon. ”The Bible says that Eve was made by carving a rib out of Adam.”

  ”Not at all,” said the engineer. ”An engineering job came before that. In six days the earth was
  created out of chaos. That was an engineer’s job.”

  ”YES,” said Mulla Nasrudin, the politician, ”BUT WHO CREATED THE CHAOS?”

 80. Vesa thotë:

  2 Gusht 2007 @ 6:30 pm

  Jam komplet dakort me lolen.. Mjafti kohet e fundit nuk kishte me ate ndikim ne shoqeri si me perpara dhe duke ardh ne ket pike Veliaj zgjodhi ate me te pershtatshmen per karrieren e vet.
  I zgjuar.. po po tamam per politikan ;)

 81. simin thotë:

  2 Gusht 2007 @ 6:47 pm

  ku eshte ajo shkolla qe e ka mbaruar me 10-ta eri?

  yuo’re missing the point y’all: ai e ben per te miren e perbashket jo per vedin! shoqeria civile=socializem=kapitalizm.

 82. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:02 pm

  Mjafti filloi (keshtu e “ticket” vetvehten”) si nje organizate Jo-politike, nje organizate qe do e kundronte jeten e Shqiperise nga jashte sistemit, ne equi-distance nga te gjitha palet. Ne momentin qe njerezia e kuptoi qe ky djali ka ambicje politike, dhe Mjafti u perdor thjeshte si nje “propeller” per ti ngritur profilin ketij djali
  ——————————————————————–

  Pra edhe EV eshte bageti, jo bari

 83. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:04 pm

  …dhe ‘qingji i Perendise’ do te sakrifikohet.

  Keto cupkat do derdhin ca lot se eshte qingj i bukur, po dasem pa mish nuku ka.

 84. Kuqo thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:40 pm

  nje organizate Jo-politike, nje organizate qe do e kundronte jeten e Shqiperise nga jashte sistemit, ne equi-distance nga te gjitha palet.

  jo-politike………. nganjehere degjoj njerez qe thone se ata jane apolitike ose jo-politike. Eshte po aq pa kuptim sa te thuash se jam amoral ose jo-moral.

  do e kundronte jeten e Shqiperise nga jashte sistemit….. jashte cilit sistem? Atij diellor? Edhe sikur te ekzistoje nje shoqate e tille, kujt i duhet kjo?

  djali ka ambicie politike…………….. I di qeveria keto gjera? Cila eshte e keqja e kesaj ambicie? A ka me njerezore se sa te kesh ambicie per me shume, per me bukur, per me larg, per me lart?

  dhe ketu une flas per veten time, shpresa ishte qe Mjafti do ishte cka keta te tjeret (politika) nuk jane.

  Mjafti eshte i perbere nga njerez, per me teper shqiptare me te gjitha te mirat dhe te keqiat e Shqiperise. Situata ne Shqiperi pershkruhet si krejt e zeze dhe njerezit cuditerisht kerkojne nje krejt te bardhe per udheheqes. Nje hero i tille ekziston ne disa filma te viteve 70-te: Herkuli. Edhe ne keto filma ky hero vinte nga jashte, derrmonte gjithe kundershtaret, dhe kthente ne fshat qetesine, rregullin, lumturine. Ne versionin amerikan ky hero njihet si Chuck Norris.

  Pershtypja, qe te perdor nje term te bute, e shumices ne Shqiperi eshte qe Mjafti eshte si bicim ekipi i te rinjve i Ed Rames.

  Ku ta fillosh argumentimin kunder kesaj fjalie? Pershtypjet jane perceptime subjektive te realitetit social. Dhe ky eshte termi i bute. Shumica ne Shqiperi? Une kur shkruaj ketu them mendimin tim pa e veshur kete me fuqine e nje shumice qe nuk besoj se e njeh ndonjeri prej nesh. Ne rastin me te mire, shumica eshte rrethi i njohjeve personale te tuar, dmth, motra, vellezer, disa pak kusherinj dhe ca shoke pune.
  Ekipi i te rinjve…. ti nuk e mbeshtet Mjaftin sepse disa anetare ose udheheqes te Mjaftit mund ti bashkengjiten Partise Socialiste? nuk e mbeshtet sepse disa ide te Mjaftit jane te ngjashme me ato te PS dhe Ed Rames? Po idete e Mjaftit (programi, aktiviteti, etj) nuk e ndikojne aspak “pershtypjen” tende per Mjaftin? ne cdo rast kritika ndaj partise (partive) ne pushtet eshte ndihme indirekte per opoziten. Por kjo nuk do te thote qe te mos kritikohet? A ka patate ne dyqane? me falni desha te pyes, a keni drita tani ne Tirane?

  Mjaftit nuk ja ndjen se c’mendon mileti ……….. ti deshiron ta udheheqesh miletin, ti deshiron ta ndryshosh boten? apo ti deshiron ti besh qejfin miletit dhe te fitosh votat? Duhet te bejme ate qe ne mendojme se eshte e drejte apo te bejme ate qe eshte popullore? Ne qofte se te gjithe bejne ate qe eshte popullore do te mbesim ketu ku jemi. Mileti njehere e nje kohe mendonte se bota eshte e sheshte dhe ne qender te gjithesise. E pur si muove!

 85. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:40 pm

  anonymus thotë:
  2 Gusht 2007 @ 6:22 pm
  Kuqo, … eshte se Mjafti filloi (keshtu e “ticket” vetvehten” si nje organizate Jo-politike, nje organizate qe do e kundronte jeten e Shqiperise nga jashte sistemit,

  ——————————————–

  Dhe nese nuk e kishe kuptuar kuqo kujto qe nje nder protestat e para ishe ajo e 1prillit dita e politikaneve (dhe nuk thane festa e filan politikani apo filan politikan nuk perfshihet) e te gjithe politikaneve dhe nen kete falmur kerkuan e moren mbeshtetje, nen kete flamur i terhoqi te rinjte drejt mjaft duke i larguar nga politika aktive ne forumet rinore te njeres apo tjetres parti politike qe na qenkan sot “nje nivel me lart”.

  Mbetet te theksoj se kritika nuk eshte per mjaft, perkundrazi, eshte per ata qe e shrytezuan dhe sot i japin nje shtytje drejt humneres. (”per nje shkalle me lart” thote veliaj)

  Perpara se te me dergosh perseri ne shkolle, me “mjaft” kuptoj ate shumen e parave (qe jane shume) qe polarizoi vemendjen, ata vullnetaret qe punuan pa shperblime aty dhe perfaqesonin shpresen e ketij vendi tek filizat e vet dhe gjithe ata shqipetare qe nuk ia mohuan asnjehere mbeshtetjen (nuk ia mohuan pikerisht se mendonin qe nuk po mbeshtesnin nje politikan ne rrugen drejt pushtetit – perndryshe nuk kishin nevoje per mjaft se boll eshte opozita politike ne nje shoqeri).
  Persa i perket sociologjise, nuk eshte matematike ajo or te keqen.

 86. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:51 pm

  Si mendoni se do i shohin tani levizjet rinore shqiptaret?

  Mendimi “dashka me bo si veliaj” do te jete i pari.

  Nese donte ti hynte politikes (qe dmth luftes per te marre ne dore qeverisje e vendit) le ta bente nga porta kryesore e me ballin lart jo keshtu si langaraq.

  C’do thote kur te kandidoje diku dhe kur ti ngjisin neper mure te njetat postera “antipolitike” qe ai ngjiti dikur?!

 87. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:57 pm

  Se u dashka me ra dakort per cdo fjale, ketu po flasim per kete shprehje

  “…ka edhe një nivel më të lartë, të qenit aktiv, të qenit pjesë e vendimmarrjes, kështu që unë… “

 88. LlTako <!– LlTako –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 7:58 pm

  Gene, me shume inat e ke marre. Ma merr mendja se ata qe punuan vullnetare per Mjaft-in s’e ben per Veliajn por per veten e tyre, per kenaqsine e te ndjerit qe po benin dicka per vendin e tyre. Te pakten ky do te kishte qene mendimi im po te kisha qene ne ate kohe ne Shqiperi. Keshtu sic flet ti i bie qe EV te ngelej pergjithnje i prangosur prane Mjaft dhe te mos guxonte te bente asgje tjeter, megjithese mund ti jepej mundesia te bente me shume.

  Ky vend nuk ndryshohet pa u bere pjese e politikes Gene, kjo eshte e verteta e hidhur. Problemi eshte se duhen kellqe per tju futur politikes e duhet te behesh shume pis derisa te arrish ne nje nivel ku mund te besh dicka. Mesa gjykoj EV e ka arritur kete (futjen dhe ngritjen ne nje nivel) pa u bere, relativisht, shume pis.

 89. lule thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:04 pm

  Une e njoh Erionin qe te vogel dhe eshte shume i zgjuar, ambicioz, karrierist, i prere per politikan. Qe kur iku per ne U.S per studime ai e kishte ne mendje qe do te ktheheshe per tu futur ne rradhet e politikes. Njerez te zgjuar ka vertet ne Shqiperi po kurajon e tij rralle se e gjen. Nuk do ti jepja titullin si njeri vertet i mire por ne Shqiperi te mirin e ha “ujku” keshtuqe ai te pakten do jete nje ujk i ri dhe kushedi mund te jete pozitv ne politiken shqiptare. Koha do ta tregoje, por te pakten mos te jene me Nano Me Berishen se i iku lezeti -)

 90. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:06 pm

  Jo mo nuk e kam inat fare une. As qe me rr.het hic biles.

  Po shpreh vetem opinionin tim mbi nje veprim te caktuar. I thone ti vesh pikat mbi i.

  Kjo qe beri ky eshte si ta vesh emrin tek dera GJINEKOLOG dhe te pallosh nen anestezi gjithe pacientet e reja.

 91. LlTako <!– LlTako –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:10 pm

  Nga pergjigjet qe ke lene ketu do thosha qe te rr.het “pakezzzzzzzzz” fare )

 92. Lawman thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:13 pm

  o Gene,

  kam qef te vihem ne kontakt. Me shkruaj ke ilir11 ke yahoo me .com

  /nga fultzi 3-6

 93. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:16 pm

  “Ky vend nuk ndryshohet pa u bere pjese e politikes Gene, kjo eshte e verteta e hidhur.”

  Kjo eshte 100% e vertete, jo vetem ne shqiperi, nuk eshte e hidhur fare (politika e per profesion kete e per kete paguhet) dhe e dinim te gjithe prej kohesh (perfshi veliajn).

  Ne si popull (edhe gazetareve) na mbetet te vleresojne nese nje politikan eshte apo i vlefshem NE POLITIKE.

  Kete e bejme nepermjet disa treguesve qe kane te bejne me pastertine morale (po na thote te verteta apo po na shrin kabllin) dhe te tjereve qe lidhen me profesionalitetin etj etj etj

  Si mund ti besohet veliajt?!

  Ne shqipetaret jemi ca si shume tolerante ne keto aspekte dhe kjo po na le ne epoken e gurit.

 94. Arbeni thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:17 pm

  Sipas pershkrimit te lule-s u dukerka se ngjaka pak si Bill Klinton, pak si Al Gore. Megjithate urime Erionit dhe ashtu si tha Bushi per Xhon Kerrin, “I wish him well. I do not wish him all the best, because is what I wish for myself, and my campaign. But yeah, I wish him well.” ;) :p

 95. Kuqo thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:17 pm

  nen kete flamur i terhoqi te rinjte drejt mjaft duke i larguar nga politika aktive ne forumet rinore te njeres apo tjetres parti politike

  film i ri artistik: Mjafti ne rolin e sirenave. Gene ne rolin e Odiseas.

  Po Mjafti nuk eshte politike aktive? Si ka mundesi qe besniket e rinj te partive politike te perfshire ne politike aktive u genjyen keshtu nga Mjafti? Dhe ketu shohim mbeshtetjen qe armiku i jashtem i jep armikut te brendshem. Paraja e madhe qe iu dha Mjaftit per te luftuar nga brenda partite e krimbura shqiptare.

  ata qe e shrytezuan dhe sot i japin nje shtytje drejt humneres….. Si e shfrytezoi Veliaj Mjaftin dhe si sot ai po e shtyn ate drejt humneres? Ku e shikon ti shfrytezimin? Ku eshte humnera? Une punoj diku. Une dua qe institucioni im te marre vendime sa me te drejta. Te ndihmoje sa me shume njerez me cilesi sa me te larte. Une krijoj reputacion si drejtues i zoti. Therrisni policine! Une po shfrytezoj postin! Une po vjedh admirim, pelqim, mirenjohje?

  qe polarizoi vemendjen…………. do te thuash qe troshiti ate barken qe quhet politika shqiptare, ku vjedh te vjedhim? I eshte dhene ndonje medalje ketyre?

  se mendonin qe nuk po mbeshtesnin nje politikan ne rrugen drejt pushtetit…………… Nga do te vijne keta politikane? nga qielli? ke doni te mbeshtesni ju? Nje qe e vene kryeminister me zor? Nje qe nuk do pushtet?

  perndryshe nuk kishin nevoje per mjaft se boll eshte opozita politike ne nje shoqeri)…………… Sigurisht qe nuk kemi nevoje! Keni takuar ndonje qe te kete ndonje nevoje ne Shqiperi? ne i kemi zgjidhur te gjitha hallet! kush ka nevoje te organizohet ne nje shoqeri te tille. Mjaft me keto OJQ. Mjaft ik! E dini c’keni, meqe punet shkojne kaq mire. Hiqni edhe opoziten! Hiqni edhe idene e te menduarit ndryshe! Te gjithe ne nje uniforme. Te gjithe ne rresht! Perpara!

 96. LlTako <!– LlTako –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:20 pm

  E “hidhur” sepse politika jone eshte e ndyre dhe po u fute ne te do te ndyhesh.

  Sa per “pastertine” e EV, e thashe edhe me siper:

  …Problemi eshte se duhen kellqe per tju futur politikes e duhet te behesh shume pis derisa te arrish ne nje nivel ku mund te besh dicka. Mesa gjykoj EV e ka arritur kete (futjen dhe ngritjen ne nje nivel) pa u bere, relativisht, shume pis….

  Ti mund te kerkosh pastertine absolute por une per vete tani per tani do kenaqem qe pasardhesi Y te jete me pak pis se parardhesi Z e qe pasardhesi X i Y te jete me pak pis se Y. Kjo eshte ndyresia dhe hidhesia.

 97. anonymus thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:27 pm

  Kuqo thote:
  …do e kundronte jeten e Shqiperise nga jashte sistemit….. jashte cilit sistem? Atij diellor?
  Jo, nga jashte sistemit politik qe egziston ne Shqiperi (lexo, partite).

  Ekipi i te rinjve…. ti nuk e mbeshtet Mjaftin sepse disa anetare ose udheheqes te Mjaftit mund ti bashkengjiten Partise Socialiste?
  Jo, jo! Une vete e mbeshtes Edin, dhe fort biles. Por jam skeptik per qellimet e nje organizate qe e nis si organizate jashte-politikes, fermenton opinionin qe “politika eshte e keqe” dhe politikanet nuk duhen besuar” dhe pastaj afrohet me nje grup politik.
  E njejta gje ndodhi dhe me ate OJQ-ne tjeter, Zyra per Mbrojtjen e Qytetareve.
  U krijua kjo situata absurde (ne mos e kishin planifikuar keshtu qe ne fillim) qe PS-ja ka OJQ-ne e vet dhe PD-ja ka te sajen.
  Kreshnik Spahiu u be anetar i KLD. Ky tjetri thote “pse jo!”
  Keto gjera mua me bejne skeptik ndaj ketyre organizatave. Nuk ka gje te keqe apo jo? A nuk ishte ky qellimi origjinal i Mjaftit. Te na shkundte ne nga letargjia?
  A ka me jo- letargjik se nje njeri qe dyshon edhe tek pruresi i mesazhit?
  Gjithe te mirat!

 98. Kuqo thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:28 pm

  ne qe shkruajme ketu na mungon ajo pasterti absolute! Nuk ka bardhe e zi. ne te gjithe jemi nuanca te grise!

 99. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:29 pm

  LlTako thotë:
  2 Gusht 2007 @ 8:10 pm
  Nga pergjigjet qe ke lene ketu do thosha qe te rr.het “pakezzzzzzzzz” fare

  —————————————————

  )

  Zhgenjimi i ka keto.

  Kishte munesi te merrte drejtimin e ndonje institucioni serioz (semipolitik) apo te pretendonte pak me vone per ndonje post te tipit KLSH apo komisionit qendror te zgjedhjeve apo ndonje tjeter semi te pavarur (kjo ishte per ata qe paten merak se ku do shkonte pas “mjaft”) por ne kete menyre po demton te ardhmen e vete mjaft dhe te shoqersise civile ne pergjithesi. Per me teper qe ka ardhur koha qe shqipetaret ti thone “mjaft” skuthave, te pretendojne ndershmeri, trasparence dhe pasterti morale e ky eshte rasti me i mire per ta bere kete (vete veliaj e ka bere te mundur kete)

 100. Kuqo thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:36 pm

  Jo, nga jashte sistemit politik qe egziston ne Shqiperi (lexo, partite).

  Lakuriq me duar ne xhepa!

  politika nuk e keqe. Ajo eshte e domosdoshme. Por ka menyra te ndryshme te te berit politike.

 101. Ervin BAKU thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:39 pm

  Erion Veliaj ka bërë punë shumë të mirë tek “Mjaft”-i. Unë mendoj që hapi që ai po hedh tani bëhet në momentin e duhur. Njeriu nuk mund të gjykohet përpara se të fillojë punën apo aktivitetin tjetër… Politikës sonë i duhen shumë më tepër kapacitete si ai…

 102. anonymus thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:49 pm

  …Por ka menyra te ndryshme te te berit politike.
  Shume e vertete!
  Nje nga menyrat eshte te shkruhesh haptazi ne nje parti politike dhe ta pranosh haptazi se me ke je!
  Kete pune psh bene ata te KOP-it ose Ben Blushi, Ed Rama, etj.
  Mua me pelqen me shume kjo menyre. Mos e fshih topin, luaj haptazi.
  As supriza, as llafe nuk ke prapa. Te pakten per skuth nuk te akuzon njeri. Dhe fjala skuth or mik ishte fjala qe me erdhi dhe mua ne mend kur theva kemben e vajta nje nga ato “fund raising” qe organizoi MJAFTI ne SHBA, dhe ku foli ky djali, para ca vjetesh. Por thashe, ndoshta e ka nga sikleti, se kush ka qejf me kerkuar leke!
  Por, alas!
  Gjithe te mirat.

 103. zotrules <!– zotrules –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:51 pm

  E degjeneruat fare tani…
  Gene, permblidhi te zezat e EV dhe shkruaji ne nje postim te vetem. Mos na shkakto dhune vizive tani. E marr vesh qe shtron shqetesime te qena, por, puna eshte te tregosh pak me shume maturi dhe urtesi. Sikur te mbash hapin per pakez, mund ta shohesh konkurrentin edhe nga shpina. Dhe vetem ti mund te perfitosh nga kjo gje. Sic e sheh edhe vete, shume veta ketu dalin e thone pastaj qe kush ben keshtu e ben nga cmirra apo zilia… Fundi i fundit, EV mund te jete vertete djale shume i mire… Vertete qe mund t’i gjykojme punen(duke ipare frytet) por nuk mund t’i gjykojme aresyet, qellimet apo vendimet qe merr ai. Ketu kalojme ne fusha qe nuk na perkasin…

 104. lule thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:51 pm

  Ke te drejte Arben qe e krahasove me Bill Klintonin, pikerisht ashtu eshte. Ai eshte po aq elekuent si Bill dhe inteligjent dhe ben per vete kedo pavaresisht se nese i ka te verteta apo jo. Edhe Bill nuk ishte aq i paster moralisht dhe i drejte po prapseprape ishte nje udheheqes eficent dhe mendoj se Erioni ka veti te udheheqesit efikas. Une kete levizje te Erionit e prisja dhe nuk u cudita fare, dhe besoj se per disa vite do te jete ne Shqiperi nje politikan i njohur dhe shpresoj so do jete nje gje pozitive.

 105. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:52 pm

  o kuqo behet pak veshtire qe une ti pergjigjem pergjigjes se pergjigjes po hajde mo

  – a eshte mjafti politike aktive?

  ti mbase e ke fjalen per politiken qe bej edhe une kur shurra sperkat anet e hales dhe dal bertas me te madhe se halet duhen bere me te medha.
  Ndersa libri im i sociologjise kishte nje perkufizim me te ngushte te “politikes” dhe i referohej arenes kur persona te caktuar luftojne per te marre ne dore qeverisjen e vendit. Kjo eshte politika ku do te futet veliaj dhe eshte pak ndryshe nga ajo e “mjaft”

  – veliaj e shfrytezoi “mjaft” kur mori parate destinuar shoqerise civile shqiptare dhe i perdori te ngritur imazhin e tij politik, kur perdori antipolitiken per te terhequr vullnetaret e mjaft per ngritur imazhin e tij politik, kur organizonte festa te shfrenuara ne emer te mjaft per te terhequr mbeshtetes (se sot do i veme ne llogari gjithe ato kosto qe nuk i vihen shoqerise civile por i vihen politikaneve)
  Sot, pasi i tha atyre qe e besuan se shqiperia ndryshohet me protesta civile, thote qe shqiperia ndryshohet nje hap ne lart (ne partite politike pra) dhe keshtu i ve shkelmin mjaft.

  – Jo ore nuk i dua te vijne nga qielli politikanet, i dua te vijne nga politika e te mos kene hyre ne politike si langaraqe nepermjet antipolitikes. Te duket ndonje pretendim i stermadh?! Thjesht NUK DUA TE ME MASHTROJNE po ti?

 106. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:53 pm

  film i ri artistik: Mjafti ne rolin e sirenave. Gene ne rolin e Odiseas.
  ——————————————————————-

  Po kalon kufirin kuqo

 107. Idris thotë:

  2 Gusht 2007 @ 8:58 pm

  Gene me fal po e ke rrite “Mjaft “erionin.
  Ne nje kend veshtrim si i juaji i ores 8 e 52 do te uroja me gjithe shpirt qe keta marifetcij kaq te zgjuar me perspektiva shume te qarta …le te jene ne krye te vendit.

 108. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 9:03 pm

  zotrules thotë:
  2 Gusht 2007 @ 8:51 pm
  E degjeneruat fare tani…
  Gene, permblidhi te zezat e EV dhe shkruaji ne nje postim te vetem
  —————————

  i kam vene me lart e ketu thjesht po i perseris per ata qe i duan te shkoqitura.

  Ja po sqaroj idene me pak fjale.

  Dua te kuptohet se veprime si ai i veliajt jane negative dhe eshte rast i mire per ne (thika e fames eshte gjithmone me dy presa) qe ti tregojme kujtdo se toleranca ka shteruar e se shqipetaret nuk jane me ata te 1990.
  Dua te kuptohet se, ne kete rast, “mjaft” dhe shoqeria civile ne shqiperi jane viktima dhe jo fajtore e askush nuk duhet te mendoje apo te argumentoje neser “dashkan me bo si veliaj po vari tra.in”

 109. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 9:12 pm

  vallaj o idriz me te zgjuar me marifetci se nano nuk ke per te patur ndonjehere ne qeverine shqipetare.

 110. lule thotë:

  2 Gusht 2007 @ 9:16 pm

  E ke gabim o Gene se ja do ta shikosh Erionin kur tia marri dhe Nanos
  dhe Nano sdo ta mbaje i vetem flamurin -)

 111. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 9:23 pm

  Nuk di nese ka besim te mjaftueshem ne imazhin e vet dhe ne mbeshtetjen e mediave aq sa per te qene i sigurte se impakti do te jete pozitiv apo nuk e ka kuptuar qe ne keto momente politika eshte ne vakum informacioni (per shkak te pushimeve) e kjo teme do terheqe vemendjen.

 112. Arbeni thotë:

  2 Gusht 2007 @ 9:36 pm

  Harrove Al Gore, lule. Duke gjykuar periudhen e gafave te EV/Mjaft 2005-2007, EV po me ngjan me shume me Al Gore, i paster por jo i domosdoshem. Megjithate, zoti e ndihmofte.;)

 113. lule thotë:

  2 Gusht 2007 @ 10:12 pm

  E ke gabim Arben, Erioni nuk i ngjan aspak Al Gore (eshte si Billi=karizmatik). Dhe sa per ate tjetren eshte e kunderta, i papaster dhe i domosdoshem…
  Nuk e ke njohur sa duhet keto vite po do tia degjosh bemat me vone ;-)

 114. Idris thotë:

  2 Gusht 2007 @ 10:54 pm

  Shpesh ne vleresojme te tjeret me ato qe mendojme vet dhe jo pa arsye .Pa tjeter qe kjo ndodh per persona publike se veprimtaria e tyre eshte e dukshme ne interes ose jo te komunitetit e qytetarise ne teresi .
  Por mendoj se kjo nuk mjafton ne ndonje rast ashtu sic eshte e tepruar ne ndonje rast tjeter.
  Rasti i Erionit eshte se ai u shfaq me ndjenje pro qytetarise dhe nuk mund ti kerkohet me shume (aq me teper revolucion) per situaten.Perkrahja qe ju dha Levizjes duket se ka nxitur edhe tedenca te fshehura qe zakonisht cfaqen ne sulme ndaj te pareve.Pjesa tjeter qe fantazon mbi te ardhmen me duket fare e pavlere ne drejtim te individit kur nganjehere rrjedha e tij del nga shtrati edhe me nje grip.
  Lereni Erionin te eci dhe ta ruajme mos shkas nga binaret e qytetarise.

 115. Idris thotë:

  2 Gusht 2007 @ 11:03 pm

  Ca moshe ka ky Qafoku? Edhe ky e siguroi nonje post po kapi gjo Erioni.
  Lexoje me kujdes !!!!!
  Kur themi Partija ( Mjaft) nenkuptojme …Lenini
  Kur themi Lenini (Erioni) nenkuptojme partia (Mjaft)
  Kjo eshte nuhatje jo jotja Gene.Apo jo? D

 116. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  2 Gusht 2007 @ 11:43 pm

  lere qafokun se eshte i forte fare

  edhe tek zeri i popullit ne kohen e enverit nuk besoj se i thurnin lavde te tilla “komandantit legjendar” (as tek rd nuk ia thurin kaq berishes)
  gati gati duket sikur po tallet (shpresoj per te qe te jete keshtu)

 117. anonymus thotë:

  2 Gusht 2007 @ 11:50 pm

  Mos ma shaje njeri Qafokun mua se vallaj-bilaj!
  Kapeni i cike kete artikullin e zotit Qafoku…

  http://www.tiranaobserver.com.al/al/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=26&limit=1&limitstart=2

 118. Idris thotë:

  3 Gusht 2007 @ 12:10 am

  E kapa anonim
  Qeke i madh.Nga e kishe gjujt.Me gjith men nuk kuptohet tallet apo jo me axhenden ditore te Topit.Kishte harru vetem kohen e vajtjes ne banje dhe ate “palo pune”,se helbete Topi nuk do prese vetem naten per tradicionalizem.
  Eshte president vllai.

 119. anonymus thotë:

  3 Gusht 2007 @ 12:23 am

  Idris, kap nje tjeter “inxhi” nga e njejta miniere, por kete rradhe jo nga zoti Qafoku. Dikush lart kish’ krahasuar E Veliajn nje here me Bubban, nje here me Alfonson. Ky ketu e ka shtyre zarfin pak me tutje.
  P.S.
  Nuk besoj se tallen. E kane seriozisht.
  Lexim te mbare.

  Vajzat e Bamirit si vajzat e Bushit

  A ka ngjashmëri familja e Bamirit me atë të Bushit. Në pamje të parë, jo. Por, nëse rrëmojmë një çikë më shumë, se ç’gjejmë ca grimca. Jo thjesht për atë përshëndetje me dorë që Presidenti i ri shqiptar bëri si homologu amerikan dhe në krah rrezatonin pamjet e Teutës, Nadës dhe Etidës. Por edhe për ca gjëra të tjera. Ja për shembull: Presidenti amerikan ka dy vajza, Barbaran dhe Jennën. Edhe Presidenti ynë ka dy vajza, Nadën dhe Etidën. Të dyja janë në qendër të vëmendjes së shtypit amerikan që në kohën kur Xhorxh Bush ishte guvernator i Teksasit. Por edhe vajzat e Bamir Topit janë disa herë pre e shkrimeve të shtypit shqiptar. Por edhe që janë hedhur poshtë si në rastin amerikan dhe në këtë shqiptar. Mbi të gjitha, ngjashmëria është lidhja dhe afeksioni i vajzave amerikane me të ëmën, Laurën. Edhe dy vajzat e Presidentit shqiptar janë të lidhura shumë me nënën e tyre, Teuta. Po kemi në dorë edhe një histori të ngjashme, ajo që lidhet me Barbarën dhe Jennën, të cilat bënë publike kujdesen dhe këshillat që u jepte i ati, që dikur ishte guvernator dhe më pas President i vendit më të fuqishëm në botë. Por të dy vajzat kanë treguar publikisht se kjo zgjati vetëm ca kohë, se një ditë ua plasën prindërve në fytyrë: Babi t’i na ke sjellë në jetë për të bërë të mundur që ne të jetojmë të lumtura dhe të kujdesesh për ne, dhe jo që ne të kujdesemi për ty. Në një farë mënyre, kjo ka ndodhur edhe me vajzat e Topit. Natyrisht, Nada dhe Etida nuk e kanë shprehur këtë, por e ëma, Teuta, në një intervistë për “Tirana Observer” ka thënë hapur që vajzat kanë jetën e tyre dhe nuk lidhet detyra e Bamirit me jetën e tyre private. “Unë nuk mund t’i burgos vajzat e mia”, ka thënë “Zonja e Parë”.
  Por, përveç faktit që janë pothuaj në të njëjtën moshë me vajzat e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vajzat e Presidentit Topi tashmë duhet të mësohen dhe me të qenit në qendër të vëmendjes së shtypit rozë. E, nëse të parat kanë qenë shpesh në faqet e para të gazetave në gjithë botën për shkak të sjelljes së tyre, duket se e njëjta gjë nuk do të ndodhë me vajzat e para në Shqipëri. Duket se kanë zgjedhur të mos ndryshojnë shumë gjëra nga jeta e tyre e mëparshme. Madje, kanë këmbëngulur që të mos ndryshojnë as shtëpinë e tyre në periferi të qytetit. Duket se kjo është një mënyrë për të qenë larg thashethemeve të bulevardit.

  linku i gjithe “artikullit”…
  http://www.tiranaobserver.com.al/al/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=29

  Ju lutem mos qeshni, shume!

 120. Arbeni thotë:

  3 Gusht 2007 @ 12:59 am

  ;)

 121. Idris thotë:

  3 Gusht 2007 @ 1:31 am

  Anonim! D 😀 D 😀 .Anoke nga relaksi dhe do rrosh shume.Hallall .Mua s’me degjon djali beqar qe kam,le mo te medigjojne nje lukuni niprish.Pacin fatin e tyre.
  Gjith kjo maskarade gazetaresh, me plot gojen gazetaresh ,ndyjne dhe ate pjese heroike te tyre,qe i rrijne informimit te publikut me ore pa gjume ,me tensione deri me jeten e me perballje publike nga me te habitshmet.
  Dhe ne kete sinfoni zerash cfaqen edhe mentalitetet meriste,nje krakavitje korbash profesioniste te mbartur nga faqja e trete e Zerit ..mbi jeten e Partise….

 122. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 2:48 am

  rrofsh anonim!

  Dhe pastaj habitemi ne se si i durojne veshtiresite shqiptaret. Pak raki, salce kosi (me mire gjize) dhe gazetare si keta qe te konqena tuj shkul gazit.
  Keta punojne gazetare apo leter higjenike ne halet e politikes?

 123. klajdevour thotë:

  3 Gusht 2007 @ 12:05 pm

  Po lexoj me shume vemendje postimet. EV i ka idete vete per veten. Per MJAFT-in tani e ne te ardhmen, a keni ndonje ide?

 124. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 12:35 pm

  Klajdevour
  Per MJAFT-in tani e ne te ardhmen, a keni ndonje ide?
  —————————————————

  Ideja permbahet vete te emri i ‘Mjaft’

 125. klajdevour thotë:

  3 Gusht 2007 @ 12:39 pm

  Ne do vazhdojme qafir, persa kohe qe ka ca njerez qe shqetesohen e u prishet terezia qe ka nje mjaft! Kjo eshte shenja pse duhet vazhduar )
  Do vish ne MJAFT tani qe nuk eshte Veliaj?

 126. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 12:55 pm

  Do vish ne MJAFT tani qe nuk eshte Veliaj?
  —————————————–

  Varet nga sasia dhe cilesia e femrave

 127. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 1:07 pm

  e kam une nje ide klajd
  ndani shapin nga sheqeri dhe rekuperoni pak kredibilitet.

  beni si ne kishen ortodokse KUSH DO TE BEJE KARRIERE NUK MARTOHET qe dmth te firmose nje cope leter ku te thote se nuk do te behet pjesetar i klases politike dhe se rrjedhimisht cdo mbeshetje per mjaft nuk eshte mbeshtetje per rrugen e tij personale drej pushtetit.

 128. Qafir Arnaut thotë:

  3 Gusht 2007 @ 1:55 pm

  rekuperoni pak kredibilitet
  ————————–

  Kredibiliteti rekuperohet me ide origjinale jo shkinie. OTPOR-i i Beligradit u kthye i gjithi ne parti politike, jo me EV. The writing is in the wall

 129. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 2:14 pm

  o qafir se na shkaterrove neuronet ca eshte ky otpori mer?

  eshte ndonje mbeshtetese e milloshevicit qe e ke kaq inat ti?

  pastaj, serbia ka edhe qeveri edhe parlament edhe gjykate, si thua ti ti shkrijme ne tonat meqe paskan edhe serbet?!

 130. Qafir Arnaut thotë:

  3 Gusht 2007 @ 2:15 pm

  OTPOR-i eshte baba i MJAFT-it

 131. Qafir Arnaut thotë:

  3 Gusht 2007 @ 2:16 pm

  http://en.wikipedia.org/wiki/Otpor

 132. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 2:32 pm

  Po pra

  —————————-
  In the aftermath of the NATO airstrikes against FR Yugoslavia in 1999 regarding the Kosovo War, Otpor began a political campaign against the Yugoslav president Slobodan Milošević. This resulted in nationwide police repression against Otpor activists, during which nearly 2000 were arrested, some beaten. During the presidential campaign of September 2000, Otpor launched its “Gotov je” (He’s finished) campaign which would galvanize national discontent with Milošević and eventually result in his defeat. Some students who led Otpor used Serbian translations of Gene Sharp’s writings on nonviolent action as a theoretical basis for their campaign.

  Otpor became one of the defining symbols of anti-Milošević struggle and his subsequent overthrow. By aiming their activities at the pool of youth abstinents and other disillusioned voters, Otpor contributed to one of the biggest turnouts ever for the September 24, 2000 federal presidential elections.

  Having succeeded in persuading a large number of the the traditional electorate to abandon Milošević was another one of the areas where the smear-proof Otpor played a key role. Milošević had in the past succeeded in persuading the public that his opponents were spies and traitors, but on this occasion, it backfired, as the beatings and imprisonments during the summer of 2000 further cemented the decision to vote against the regime in many voters’ minds.

  ———————

  ca problemi ke ti me keta?????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 133. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 2:43 pm

  dashje pa dashje do jete “mjaft” qe do ti haje koken veliajt

  se revolucioni perpin bijte e vet

  Varet nga ata qe mbeten tek mjaft te vendosin se cilen koke do ti hane veliajt.

 134. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 4:13 pm

  Varet nga ata qe mbeten tek mjaft te vendosin se cilen koke do ti hane veliajt.
  ———————————————————————-

  o c’me shkrive vre qerrata:)

 135. Pjer Thomas thotë:

  3 Gusht 2007 @ 5:39 pm

  Mendoj se, rendesi ka levizja se sa individet, dhe Erioni e shpreh qarte ate.

 136. ola thotë:

  3 Gusht 2007 @ 5:53 pm

  o Gene nuk po kuptoj ku e ke llafin ti me kete vrer kunder Mjaft dhe Erionit? Pse more gjithe kete urretje? Cdokush me sadopak llogjike e ka kuptuar qe Erioni nuk do plaket tek Mjafti por ka ambicie te metejshme dhe bravo i qofte qe po fillon karrieren politike nga nje rruge jo-tradicionale. Edhe se eshte kopje e Otporit? Sa e sa levizje te tilla kane ekzistuar edhe me perpara, keshtu qe nuk ka llogjike ta akuzosh Mjaft per kete gje se ato nuk do shpikshin bomben atomike per here te dyte. Ti pse nuk e bere dicka te tille meqe paska qene shume e lehte? Erioni eshte e qarte qe ka karakteristikat e nje lideri dhe ne ate karriere te shkurter qe ka bere ka treguar se ka aftesi komunikuese dhe eficence me shume se cdo politikan ne shqiperi thuajse… kongresi amerikan nuk therret cfaredo palaco per te folur para tij…

 137. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 6:02 pm

  Erioni eshte e qarte qe ka karakteristikat e nje lideri
  —————————————————

  Mi numero nje cike ato karakteristika te lutem

 138. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 6:17 pm

  Ola

  1- nese ke ndonje pyetje per mua BUJRUM ta diskutojme

  2- nese ke ndonje pyetje/koment per cfare kam shkurar me lart ne teme TE PAKTEN LEXOJI PERPARA SE TE ME DREJTOHESH (me duket minimalja apa jo?!)

 139. tnerual thotë:

  3 Gusht 2007 @ 6:26 pm

  Nqs e dini mire se ca do the fjala lider do kuptoni se vetem lider nuk eshte Erioni.

 140. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 6:32 pm

  Nje pyetje

  Kush nga ju nuk e priste kete?

  Nuk di si eshte erion veliaj ne aspekte te tjera te jetes por persa i perket politikes me vjen ne mend vetem nje fjale

  SKUTH

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 12:53 pm
  1- vemendjen nuk e fitoi me aftesi por e bleu me parate e destinuara per zhvillimin e nje shoqerie civile e jo politike ne shqiperi (pastaj do na gjykojne – me kaq para e nuk qullosen gje keta arrnautet?!)

  2- vemendjen e blere (parate qe u paguan ne media) e perdori per ti mbushur mendjen shqipetareve se “politika eshte kake mos e prek” duke arritur keshtu te pengoje rinovimin e saj (se te rinjte nuk u afruan ne politike thjesht per KOFORMIZEM me te rinjte e mjaft qe ishin me te bujshem e me trendy) dhe TANI na thote (PO AJO ISHTE LOJE MORE – njelloj si berisha – PO AJO ISHTE FUSHATE).

  3- asnje nga punet nisura te mjaft nuk eshte cuar deri ne fund, asnje rezultat nuk eshte matur. Mjaft i ka rene tepsise per kaq vite ne “TOCCATA E FUGA NE DUA MAGGIORE”

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 1:15 pm
  Puna e bere nga te rinjte e mjaft, gjithesesi, ne kompleks do te kish nje vlere pozitive (me shume se 0 pra) nese ketu nuk do te kishim lexuar: “Ama ka edhe një nivel ME TE LARTE, të qenit aktiv, të qenit pjesë e vendimmarrjes, kështu që unë…”

  dhe nga ky moment veliaj i vuri shkelmin gjithe pozitivitetit te punes se mjaft. Nga ky moment ndryshojne parametrat e vleresimit dhe nga ky moment vlera e punes se mjaft shkoi nen zero.

  A nuk do te kish qene me mire pra qe te rinjte te cilet ndihmuan veliajn te rriste famen e vet te ishin impenjar ne forumet rinore te partive politike (ne nivel me te larte pra) ne vend qe ti luftonin ato nepermjet “antipolitikes” se mjaft?!

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 1:20 pm
  mRCa thotë:
  2 Gusht 2007 @ 11:32 am
  Ku eshte klajdi? pse nuk po ndihet? kllllllllllaaaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjdddddddddddddd

  ——————————————————–

  cfare te te thote klajdi kur lexon: “ka edhe një nivel ME TE LARTE (kuto: me te larte se mjaft), të qenit aktiv, të qenit pjesë e vendimmarrjes…”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Klajdi do thote: “po na e fut ky”

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 1:21 pm
  E perseris opinionin tim ne keto momente per veliajn

  SKUTH

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 1:25 pm
  Nese prodi do e lexonte ne tren kete deklarate mbase do thosh: VISCIDO!!!!!!!!!!!

  Per ata te mjaftit ketu

  Mendoni per nje cast PO NA E FUT VELIAJ dhe kerkoni agrumenta ne mbeshtetje te kesaj ideje. Me siguri qe do te gjeni.

  Kjo qe ka bere veliaj ne nje koflikt ushtarak do quhej terrorizem (ben lufte i fshehur mes civileve)

  Po te hapesh nje legjislacion te cfaredo populli do te shohesh se deri para pak kohesh persona te tille ne lufte coheshin ne litar (ndryshe nga ushtaret me uniforme)..

  dhe jo vetem kaq por tani ben deklarata te tilla qe shkelin mbi kokat e vullnetareve te mjaft per tu ngjitur “ne nje shkalle me lart”.

  _Thashe me lart “legjislacion te cfaredo POPULLI” dhe jo “shteti” pikerisht per te theksuar se popujt i konsiderojne njerez te tille si te padenje as per respekt as per meshire.

  Nuk eshte e vertete qe “mjaft” ka humbur pavaresine.

  fakti eshte qe sot morem vesh “zyrtarisht” se “mjaft” eshte perdorur nga veliaj si mburoje (te sulmoje politikisht veliaj = te sulmoje politikisht “mjaft” e shoqerine civile) dhe kjo eshte e padenje, e pafalshme.

  SERI thotë:
  2 Gusht 2007 @ 4:10 pm
  Qene une nuk kam pare Shoqat ne Shqipri te perballet me shume me politikan qe kane qene ne qeveri dhe qe jane, megjithat mendimin tend e respektoj.

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 4:11 pm
  Meqe ra fjala tek festa

  Cfare do mendonit nese PD apo PS do te organizonin festa te tilla per te mbledhur mbeshtetes? Une do mendoja se jane plehra. Pse te mos e mendoj sot per veliaj??????????!!!!!!!!!!!!

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 4:16 pm
  Po pra seri pikerisht: SHOQATE JO POLITIKE QE PERBALLET ME POLITIKANE e per kete meriton respekt.

  Ceshjta ketu eshte qe kjo shoqate jo politike eshte perdorur per nje lufte politike (apo me mire, per nje lufte per te marre ndopak pushtet politik) nga dikush qe kete respekt nuk e meriton (qofte edhe ai qe gjeti fondet per ta themeluar e per ti dhene jete)

  E kupton ndryshimin besoj

  Mjafti filloi (keshtu e “ticket” vetvehten” si nje organizate Jo-politike, nje organizate qe do e kundronte jeten e Shqiperise nga jashte sistemit,

  ——————————————–

  Dhe nese nuk e kishe kuptuar kuqo kujto qe nje nder protestat e para ishe ajo e 1prillit dita e politikaneve (dhe nuk thane festa e filan politikani apo filan politikan nuk perfshihet) e te gjithe politikaneve dhe nen kete falmur kerkuan e moren mbeshtetje, nen kete flamur i terhoqi te rinjte drejt mjaft duke i larguar nga politika aktive ne forumet rinore te njeres apo tjetres parti politike qe na qenkan sot “nje nivel me lart”.

  Mbetet te theksoj se kritika nuk eshte per mjaft, perkundrazi, eshte per ata qe e shrytezuan dhe sot i japin nje shtytje drejt humneres. (”per nje shkalle me lart” thote veliaj)

  Perpara se te me dergosh perseri ne shkolle, me “mjaft” kuptoj ate shumen e parave (qe jane shume) qe polarizoi vemendjen, ata vullnetaret qe punuan pa shperblime aty dhe perfaqesonin shpresen e ketij vendi tek filizat e vet dhe gjithe ata shqipetare qe nuk ia mohuan asnjehere mbeshtetjen (nuk ia mohuan pikerisht se mendonin qe nuk po mbeshtesnin nje politikan ne rrugen drejt pushtetit – perndryshe nuk kishin nevoje per mjaft se boll eshte opozita politike ne nje shoqeri).
  Persa i perket sociologjise, nuk eshte matematike ajo or te keqen.

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 7:51 pm
  Si mendoni se do i shohin tani levizjet rinore shqiptaret?

  Mendimi “dashka me bo si veliaj” do te jete i pari.

  Nese donte ti hynte politikes (qe dmth luftes per te marre ne dore qeverisje e vendit) le ta bente nga porta kryesore e me ballin lart jo keshtu si langaraq.

  C’do thote kur te kandidoje diku dhe kur ti ngjisin neper mure te njetat postera “antipolitike” qe ai ngjiti dikur?!

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 7:57 pm
  Se u dashka me ra dakort per cdo fjale, ketu po flasim per kete shprehje

  “…ka edhe një nivel më të lartë, të qenit aktiv, të qenit pjesë e vendimmarrjes, kështu që unë… “

  Kjo qe beri ky eshte si ta vesh emrin tek dera GJINEKOLOG dhe te pallosh nen anestezi gjithe pacientet e reja.

  “Ky vend nuk ndryshohet pa u bere pjese e politikes Gene, kjo eshte e verteta e hidhur.”

  Kjo eshte 100% e vertete, jo vetem ne shqiperi, nuk eshte e hidhur fare (politika e per profesion kete e per kete paguhet) dhe e dinim te gjithe prej kohesh (perfshi veliajn).

  Ne si popull (edhe gazetareve) na mbetet te vleresojne nese nje politikan eshte apo i vlefshem NE POLITIKE.

  Kete e bejme nepermjet disa treguesve qe kane te bejne me pastertine morale (po na thote te verteta apo po na shrin kabllin) dhe te tjereve qe lidhen me profesionalitetin etj etj etj

  Si mund ti besohet veliajt?!

  Ne shqipetaret jemi ca si shume tolerante ne keto aspekte dhe kjo po na le ne epoken e gurit.

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 8:29 pm
  LlTako thotë:
  2 Gusht 2007 @ 8:10 pm
  Nga pergjigjet qe ke lene ketu do thosha qe te rr.het “pakezzzzzzzzz” fare

  —————————————————

  Zhgenjimi i ka keto.

  Kishte munesi te merrte drejtimin e ndonje institucioni serioz (semipolitik) apo te pretendonte pak me vone per ndonje post te tipit KLSH apo komisionit qendror te zgjedhjeve apo ndonje tjeter semi te pavarur (kjo ishte per ata qe paten merak se ku do shkonte pas “mjaft”) por ne kete menyre po demton te ardhmen e vete mjaft dhe te shoqersise civile ne pergjithesi. Per me teper qe ka ardhur koha qe shqipetaret ti thone “mjaft” skuthave, te pretendojne ndershmeri, trasparence dhe pasterti morale e ky eshte rasti me i mire per ta bere kete (vete veliaj e ka bere te mundur kete)

  o kuqo behet pak veshtire qe une ti pergjigjem pergjigjes se pergjigjes po hajde mo

  – a eshte mjafti politike aktive?

  ti mbase e ke fjalen per politiken qe bej edhe une kur shurra sperkat anet e hales dhe dal bertas me te madhe se halet duhen bere me te medha.
  Ndersa libri im i sociologjise kishte nje perkufizim me te ngushte te “politikes” dhe i referohej arenes kur persona te caktuar luftojne per te marre ne dore qeverisjen e vendit. Kjo eshte politika ku do te futet veliaj dhe eshte pak ndryshe nga ajo e “mjaft”

  – veliaj e shfrytezoi “mjaft” kur mori parate destinuar shoqerise civile shqiptare dhe i perdori te ngritur imazhin e tij politik, kur perdori antipolitiken per te terhequr vullnetaret e mjaft per ngritur imazhin e tij politik, kur organizonte festa te shfrenuara ne emer te mjaft per te terhequr mbeshtetes (se sot do i veme ne llogari gjithe ato kosto qe nuk i vihen shoqerise civile por i vihen politikaneve)
  Sot, pasi i tha atyre qe e besuan se shqiperia ndryshohet me protesta civile, thote qe shqiperia ndryshohet nje hap ne lart (ne partite politike pra) dhe keshtu i ve shkelmin mjaft.

  – Jo ore nuk i dua te vijne nga qielli politikanet, i dua te vijne nga politika e te mos kene hyre ne politike si langaraqe nepermjet antipolitikes. Te duket ndonje pretendim i stermadh?! Thjesht NUK DUA TE ME MASHTROJNE po ti?

  zotrules thotë:
  2 Gusht 2007 @ 8:51 pm
  E degjeneruat fare tani…
  Gene, permblidhi te zezat e EV dhe shkruaji ne nje postim te vetem
  —————————

  i kam vene me lart e ketu thjesht po i perseris per ata qe i duan te shkoqitura.

  Ja po sqaroj idene me pak fjale.

  Dua te kuptohet se veprime si ai i veliajt jane negative dhe eshte rast i mire per ne (thika e fames eshte gjithmone me dy presa) qe ti tregojme kujtdo se toleranca ka shteruar e se shqipetaret nuk jane me ata te 1990.
  Dua te kuptohet se, ne kete rast, “mjaft” dhe shoqeria civile ne shqiperi jane viktima dhe jo fajtore e askush nuk duhet te mendoje apo te argumentoje neser “dashkan me bo si veliaj po vari tra.in”

  kam une nje ide klajd
  ndani shapin nga sheqeri dhe rekuperoni pak kredibilitet.

  beni si ne kishen ortodokse KUSH DO TE BEJE KARRIERE NUK MARTOHET qe dmth te firmose nje cope leter ku te thote se nuk do te behet pjesetar i klases politike dhe se rrjedhimisht cdo mbeshtetje per mjaft nuk eshte mbeshtetje per rrugen e tij personale drej pushtetit.

  ———————————
  Megjithese jane paksa jashte kontekstit (shume jane pergjigje dhe ketu vetem nuk kane shume vlere) e kuptove tani ola? do ta riformulosh pyetjen?

  E kuptove ola qe “mjaft”-in po e demton veliaj dhe jo une?

 141. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 6:34 pm

  edhe dicka ola

  “bravo i qofte” zakonisht shoqerohet me “qe gjeti budallenj”

 142. lule thotë:

  3 Gusht 2007 @ 6:38 pm

  Lideri= inteligjent, i edukuar, ambicioz, diplomat, elekuent, di te dale nga situata, “e shtrendon dhe e liron” kur duhet, di te drejtoje nje organizate ne menyre eficente. Keto besoj i ka Erioni dhe i ka dhene provat. Se c’fare provash kerkoni ju me shume. Mos harroni eshte vetem 26-vjec…
  Nqs ju duket vetja me te zote, hidhuni pra.c’prisni dhe do jemi te kenaqur qe tju shohim te beni dicka per vendin dhe per veten tuaj. -)

 143. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 6:58 pm

  ah mi lule

  po del ndonje me nja 10 cuba e me kallash dhe pushton kryeministrine dhe ne themi: “inteligjent, i edukuar, ambicioz, diplomat, elekuent, di te dale nga situata, “e shtrendon dhe e liron” kur duhet, di te drejtoje nje organizate ne menyre eficente.”

  Edhe berisha eshte aq i zgjuar e ambizioz sa sot eshte perseri i pari vendit e enveri ishte aq i zgjuar e abicion sa …
  Ne per vendin tone po bejme pikerisht ate qe duhet bere. po perpiqemi qe neser askush te mos mund te thote perseri “bravo i qofte, gjeti shesh e beri pershes”
  Ti thua 26 vjec si me thene 16

  Ne gjithe keto vite veliaj mori mbeshtetjen politike pa paguar cmimin qe duhet te paguaje nje politikan (se kish veshur rrobat e “kryqit te kuq”) por sot duhet te paguaje gjithe sa ka kursyer me perqindje.

 144. tnerual thotë:

  3 Gusht 2007 @ 7:01 pm

  lule lideri:
  eshte i eklamuar nga te tjeret apo i vene nga lart?
  eshte karizmatik apo autoritar?
  eshte i lindur apo i krijuar?
  etj etj etj pytje mbi liderin
  Ai qe pershkruve ti eshte vetem nje djale i mire qe u pelqen shume e shume femrave e eshte per tu martu D (shaka)

 145. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 7:08 pm

  veliaj ben prozelitizem me festa rave e ne themi S’KA GJE SE ESHTE OJQ E NUK DUHET TE MERRET ME CESHTE TE NGUSHTA MORALE

  veliaj financon imazin e vet me fonde nga jashte e ne themi S’KA GJE SE NUK PO NDERHYJNE NE POLITIKE, ESHTE OJQ

  Veliaj ben festa karnavalesh neper ambasada te huaja e ne themi S’KA GJE SE ATA OJQ JANE PSE I SULMONI

  Veliaj sulmon nje politikan (berishen) dhe ne themi BERISHA NUK MUND TA KTHEJE NE TE NJEJTEN MONEDHE SE VELIAJ ESTHE I “MJAFT” JO POLITIKAN E NUK ESHTE LUFTE POLITIKE

  Cdo veprim i veliajt sot, i pare “ex post”, merr vleren e nje prozelitizmi te fshehte, te padenje, te felliqur.

 146. lule thotë:

  3 Gusht 2007 @ 7:15 pm

  Tani une nuk pashe ketu ndonje argument qe te hidhni poshte karakteristikat e liderit. Eshte e vertete qe Berisha eshte inteligjent dhe ambicioz po i mungon diplomacia, tolerenca dhe sdo mend se andej nga vjen nuk kishte ku i gjente keto cilesi…
  Erioni ka ca me perparesi se Nano e Berisha: nuk eshte shkolluar me mesimet e marksizem-leninizmit, lindur rritur ne Tirane, edukuar ne U.S,vjen nga nje familje intelektuale dhe cilesite e tjera i kam permendur me lart. Tani pse flisni kot, keti jane llafe ne hava…
  Kur ta shikojme se si do te veproje si politikan atehere mund te gjykoni dhe te beni vleresimet e duhura. Mos isa prisni koken pa dale mire se do lini prape ato koka qe e dime mire se c’kane katranosur. Po e tehem dhe nje here, ketu ne wesite dukeni si te rinj te edukuar dhe me ndjenja te thella per atdheun, c”prisni akoma qe harxhoni kohen nepqe website, ikni ne vendin tuaj dhe jepni ndihmen tuaj intelektuale. Mjaft me llafe qe s’japin asgje me vlere…

 147. ola thotë:

  3 Gusht 2007 @ 7:40 pm

  gene, tnerual,

  erioni (dhe une e ndoshta edhe ju) eshte pjese e nje brezi bastard qe mat suksesin me modele celularesh, me pseudo-mode dhe qe kane per turp te mbajne nje fletore a liber ne dore. Jam krejt dakord qe Mjafti nuk ka qene perfekt, por me vjen mire qe dikush si perfaqesues i brezit time tentoi te bente dicka te mire. Se sa ia ka arritur, do ta gjykoje koha me te vertete. Duam, s’duam ne Erjoni solli nje menyre te re te te menduarit per ceshtjet sociale dhe politiken ne pergjithesi. Edhe fakti qe la mjaftin dhe nuk e monopolizoi sic po bejne ‘xhaxhallaret’ e politikes shqiptare tash 17 vjet eshte per tu admiruar. Persa i perket cilesive te vecanta do te thoja qe ka aftesi komunikim te admirueshme nqs e keni ndjekur neper intervista. Edhe nje here sic thashe me siper nuk eshte komplet rastesi qe ai te thirret nga kongresi american per nje brief per shqiperine.
  Tnerual, eshte e qarte qe Erioni e filloi vete nga scratch ate levizje dhe nuk e vuri kush aty. Nqs eshte i lindur apo i krijuar nuk di ca te them se eshte me mire ti leme kto pyetje ti pergjigjet ndonje akademik autoritar per ceshtjet e leadership – ska rendesi besoj nqs final product = leader.
  Besoj se EV ka nje menyre te argumentuari te shendoshe se perndryshe nuk do kishte marre gjithe ato $$$$ nga donatore te ndryshem perfshi edhe qeveri direkt. Ai si ‘leader’ vendosi nje vision per organizaten dhe kishte nje ide pak a shume te qarte drejtimin se ku do te conte ate. A ishin adoleshentet shqiptare, parties ne dhermi dhe durres, gomere te marre me qera menyre me e mire per te shprehur ide te ndryshme? Ndoshta jo por ajo ishte zgjedhja me e shpejte per te zgjuar ndergjegjen e qytetareve dhe per te goditur sadopak kalbersirat e politikes shqiptare…
  Edhe dicka tjeter sidomos per ty gene e te tjere se si duket jetoni/studioni/punoni jashte dhe nuk do kisha pritur nje reagim te tille kaq te pallogjishem per faktin qe EV po futet nga kjo levizje ne politike. Ne rradhe te pare me vjen mire qe e shikuar politiken nga nje prizem te tille pa u perfshire akoma. Nqs zgjedh te vazhdoje ate rruge besoj se ka nje perspective me te plote sesa shumica e politikaneve te tjere. E dyta, pse duhet qe 18 vjec njeriu te beje te qarte se do hyje ne politike dhe e vetmja rruge qe duhet te ndjeke eshte te behet deputet? Pastaj shiko edhe barack obama e shume te tjere si kan hyre ne politike o gene. Ai mbaroi harvard law dhe punoi si community mobilizer neper ghetot e chicagos, me pas si civil rights lawyer, u zgjodh representative ne legjislaturen e Illinois tani senator i Illinois dhe po run for president… pse nuk iu fut politikes ky qysh ne fillim sapo mbaroi shkollen?

 148. tnerual thotë:

  3 Gusht 2007 @ 7:44 pm

  Ashtu si e thashe nje here tjeter,do shohim fyryren e MJAFT me post-Erionin qe ti japim pergjigje tere ketyre ”dilemave” mbi MJAFT dhe Erionin

 149. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 7:48 pm

  Po e japim mi po e japim

  Po i themi atdheut:
  “o atdhe, mos u genje, mos lejo te ta shtrije kabllin palaco i rradhes!
  Nuk te besohet atdhe qe eshte palaco?!
  Po si e quan ti o atdhe nje ushtar qe vesh rrobat e kryqit te kuq per te fituar pozicione?!
  …po pra palaco…
  Cfare i behet ketyre ne kohe lufte o atdhe?
  …poooo, shkohen ne plumb…
  Po ne kohe paqe cfare i behet personave te tille o atdhe?
  …e drejte edhe kjo, peshtyhet ne surrat!”

 150. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:07 pm

  Erioni ka ca me perparesi se Nano e Berisha: nuk eshte shkolluar me mesimet e marksizem-leninizmit, lindur rritur ne Tirane, edukuar ne U.S,vjen nga nje familje intelektuale
  ——————————————————————-

  qenka si puna ime ky. Plus qe une jam po aq i bukur (but less fashionable).

 151. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:13 pm

  ola

  nje komshiun tim e mashtroi njeri dhe i mori ca para. e pyeten “po ti c’pate more?!” dhe ai tha: “dukej aq i mire sa po te mos me kish marre parate do i kisha dhene vajzen per grua!”

  Tani ti ola mbase thua “epo mire pune e madhe se po hyn edhe veliaj ne politike se ne fund te fundit eshte djale trendy dhe i mencur”

  po te sqaroj perseri ku eshte demi.

  Ka shume mundesi qe une dhe tnreual te jemi grindur ne ndonje teme per “mjaft” ku ai e shante dhe une e mbroja. Sot me duhet te ul koken e ti kerkoj falje. Nese neses une persri do gjendem ne nje situate te tille e do te dua te mbeshtes ne disktuim “mjaft” apo nje cfaredo ojq te shoqerise civile ai do me thote me siguri “e mban veliaj c’beri? per kete e duan mbeshetjen edhe keta tjeret keshtu qe une ndihen i lire ti kosideroj politikane e jo shoqeri civile!” dhe do kete te drejte.
  KESHTU DEMTOHET SHOQERIA CIVILE

  POOOOOOR, nese ne arrijme te kuptojne kete gje kaq te thjeshte dhe “i veme kufirin tek thana” drejtuesve te levizjeve te tilla, une perseri neser do te them se “mjaft” nuk duhet sulmuar politikisht pasi nuk eshte organizate politike dhe nuk po punon per ti ngritur imazhin (politik) askujt.

  Bej dallim te lutem midis “shoqates se midhjes e peshkut” dhe “mjaft” dhe veprimeve qe drejtuesit e njeres apo tjetres mund te bejne kur lene shoqaten. E para nuk ben prozelitizem politik ne emer te antipolitikes keshtu qe nuk kam asnje paragjykim (perkundrazi) ndersa e dyta eshte shume delikate dhe kur te kaloje kufirin drejt politikes duhet te paguaje doganen me gjithe akcizen qe nuk ka paguar deri sot, me perqindje vonese dhe me gjobe.

 152. lule thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:14 pm

  Gene je tipik shqiptari, nuk le gje pa nxirre, dhe cdo sukses i tjetri te ben te vjellesh vrer. I lumte b… nqs ka shfrytezuar cdo mundesi per te arritur aty ku eshte, jo si disa te tjere qe e kane gjetur shtruar. Mbi zotesine e tij s’ka pike dyshimi, tani do te presim si do te shfrytezoje aftesite e veta ne politke dhe atehere mund te besh vleresimin e plote. Mjaft u morre me sofizma dhe na tregon ndershmerine e larte. Nqs nuk te pelqen atehere shko ti zerja vendi qe e la Erioni dhe te shikojme se sa do te arrish, dhe bravo do te themi nqs ke po te njejtin guxim dhe vendosmeri…

 153. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:19 pm

  pikes i ke rene lule

  TIPIK SHQIPTARI JAM

  Po te kisha lindur anglez apo helen mbase do te me pelqente kur perpiqen te ma fusin.

  Po ja qe kam lindur TIPIK SHQIPTARI dhe nuk me pelqen hic. Po hic fare e!!!

 154. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:25 pm

  Nese shoh nje fshatar ne are qe po punon token me bie te mendoj: sa burre zotni, sa i zoti, sa punetor, sa i moralshem! bravo bravo bravo! Kjo eshte per te miren e tij por edhe per te miren e te gjithe ne si popull.
  Edhe do e ndihmoj ate fshatar me kaq vlera.

  Pastaj ai e mjell token hashash.

  Ca te mendoj une?! I lumte?!
  Jo ore jo, do mendoj qe kjo po demton mundesine time per te marre nje vize ne ambasade e per te marre pjese ne nje panair, po demton komshiun e ketij qe do te shkoje emigrant, po na demton te gjithe ne (ne qe nuk do perfitojme nga shitja e hashashit se nuk e mohoj qe dikush do fitoje – do fitoje ato qe do humbasim ne)

 155. tnerual thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:27 pm

  Ok ok jeni ne rregull ju.
  Ja po i veme edhe nje rruge me emerin Erion Veliaj apo edhe nje bust apo shtatore bronxi ne mes te Tiranes jeni te kenaqur tani?!
  Ti leme kohe kohes e do shohim do shtjellohet cdo gje.
  MJAFT dhe Erioni kane patur shancin e madh te benin ndryshime rrenjesore ne Shqiperi ne shume fusha po nuk e diten ta shfrytezojne kete gje aq sa duhet.
  Erioni ne shtator nuk do kujtohet per asgje,dhe shpresoj te mos i futet politikes sepse do mbesim edhe me te zhgenjyer nga ai (flas personalisht)

 156. anonymus thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:31 pm

  O gene, mos u lodh kot mer burre. Keta te kane kuptuar qe ne fillim ku e ke hallin ti por nuk duan te debatojne per ate pune. Duan te debatojne per ate djalin. I mire, i keq, terc verc. Lere fare. Ti mesazhin e dhe. Qarte dhe me ze te larte. Te gjithe keta ketu mua me duken njerez inteligjente. E kane kuptuar qe cke me te muhabetin.

 157. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:32 pm

  Ja po i veme edhe nje rruge me emerin Erion Veliaj apo edhe nje bust apo shtatore bronxi ne mes te Tiranes jeni te kenaqur tani?!
  —————————————————————–

  Jam kurioz te di a eshte thjesht koincidence qe flamurtaret e EV jane 90% femra?:)

 158. sapere aude <!– sapere aude –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:34 pm

  Erioni ne shtator nuk do kujtohet per asgje,dhe shpresoj te mos i futet politikes sepse do mbesim edhe me te zhgenjyer nga ai (flas personalisht)
  ——
  Pse?

  Nuk e kuptoj pse e paragjykoni Erionin ne kete pike.
  E rendesishme eshte çfare do beje pasi te futet ne politike.
  Te futesh ne politike eshte OK per kedo.
  Mendoj se po nguteni me kot dhe po flisni per diçka qe s’e dime, te cilen vetem koha do e tregoje.
  OK mund ta gjykojme Erionin per ato e ka bere, po jo per ato qe s’ka bere. Mbase do jete nje shembull per te rinj qe nuk marrin kurajon te perfshihen ne politike edhe pse kane aftesi.

 159. lule thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:35 pm

  Po he pra mor qafir se na e shkrive gjakun, shyqyr qe edhe ti paske keto cilesi. Tani mos rri kot ne Canada se ndonje te mire te madhe nuk do i sjellesh dhe po te rrish aty, po pri bileten dhe ik e na bej ndonje gje te hajrit ne Shqiperi -)
  PS :merr dhe Genen me vete se duket si njeri i ndershem dhe ishalla i zoti
  ;-)

 160. Mos thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:37 pm

  Bravo Gene,

  ajo e ores 8:25 ok.

 161. tnerual thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:45 pm

  Sapere thuhet ketej nga anet tona D
  Fidarsi e bene non fidarsi è meglio=Te besosh eshte mire te mos besosh eshte edhe me mire.
  Nqs do dale e kunderta e asaj qe mendoj,me mire per mua, se i fituar do jem une, rinia,vendi yne, MJAFT-i qe e lindi dhe e beri burre etj etj etj

 162. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 8:46 pm

  sapere aude thotë:
  3 Gusht 2007 @ 8:34 pm
  … Mbase do jete nje shembull per te rinj qe nuk marrin kurajon te perfshihen ne politike edhe pse kane aftesi.

  ———————————————————

  E e ke fjalen per ate kurajon qe ky i vrau kur thosh se 1 prilli eshte festa e politikaneve?

  Lule shtoje pak dozen e ironise nese mundesh se aq pak nuk nuk ben efekt ne kete blog

 163. lule thotë:

  3 Gusht 2007 @ 9:00 pm

  Gene dukesh qe nuk je njeri i aksionit dhe dekurajoesh shpejt. Po per letersi qenke i vetmi. Po per Shqiperine duhen njerezit e aksionit ku mund te bejne dicka me aftesite e veta. Kur i shikon punet nga larg dhe ben vetem verejtje, une nuk te jap dot vleresimin maksimal pavaresisht ato qe thua jane te drejta apo jo.

 164. Leon <!– Leon –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 9:05 pm

  gene,
  E kuptoj shqetesimin tend,megjithese perseri mendoj se je shume i ashper…..
  Ti do vleresoje me shume kete djal te ri, sikur te vinte nga Forumi Rinor i PD-s apo ai Socialist???
  Se nuk mund te mohet qe eshte djal i ri…Nuk mund as te mohoet pervoja dhe eksperienca e tij me politikanet shqiptare…
  Ti mendon se kjo pervoje do ndikoje ne gjykimine e tij ne ardhmen??
  Apo se te gjithe keta te rinjte e MJaFt-it do kene vetem nje qellim,ate te pushtetit politik???
  Perse mos t’ja leme kohes pa paragjykime??
  A nuk do te ishte me mire qe ketij djali ti jepej nje shance? Perse eshte kaqe e veshtire per tu kuptuar qe ky eshte thjesht nje djale i ndershem,i cili do te beje dicka per vendin e tij?
  Do me akuzosh per naiv? Mbase…
  POR gene, ai vende ka nevoje te tmerrshme per ndryshim me njerez te rinj dhe ernegjik….Njerez te edukuar dhe me fryme tolerance, larg konfliktit…Per sa kohe ky Veliaj i permbush keto kushte,atehere vetem paksa BESIM dhe NXITJE miqesore i duhet…

 165. tnerual thotë:

  3 Gusht 2007 @ 9:09 pm

  Sa Sulmues ka marre ky Erioni gjate aksioneve te tia D eh sikur te binte ne aksion sa vlere do kishte patur,martir do behej e per me teper,se nje bie e qindra ngrihen do kishim keshtu 1-2-3shume Erioner e do shpetohej ai vend.

 166. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 9:19 pm

  lule thotë:
  3 Gusht 2007 @ 9:00 pm
  Gene … une nuk te jap dot vleresimin maksimal pavaresisht ato qe thua jane te drejta apo jo.
  —————————————–

  Lule ke ngaterruar adrese me duket.
  Une nuk po te kerkoj (dhe as po te jap) ty nje vleresim (per sa kohe nuk do hysh ne politike haptazi te kerkosh vota).

  Tani qe u sqaruam ne kete pike, diskutojme po deshe nese jane te drejta apo jo ato qe them.

 167. lola thotë:

  3 Gusht 2007 @ 9:26 pm

  UUUU sa komente. Late nam me Erjonin, Po lereni te qete djalin more

 168. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 9:47 pm

  Leon
  Nuk jam dhe aq i ashper po ashtu dukem per sa kohe vazhdon te mendohet se po bej… si e tha zotrules mo?…”poaching for”

  Fakti eshte qe sot veliaj ka dale nga lista e “kafsheve te mbrojtura”.

  Veliaj do te paguaje cmimin politik te konsensusit politik qe nuk ka paguar deri sot po per kete kemi kohe plot dhe do i trajtojme nje nga nje te gjitha “transaksionet”

  Sot veliaj duhet te gjykohet per demin qe po i sjell shoqerise civile (i ka keto efekte anesore polarizimi i vemendjes tek vejta) e rrjedhimisht shqiperise (se nuk vdiq nevoja per shoqeri civile ne shqiperi meqenese veliaj mbushi 26 vjec)

  tani

  -A e demton shoqerine civile hyrja ne politike e kryetarit te shoqates “mjaft” (kushdo qofte)?????????????????
  Besoj se jemi te gjithe dakort qe PO (kush nuk eshte i bindur te vereje se tek tema “ekonomistet” dikush qe tani ka thene dicka te tipit ” po me ke te protestojne me PS PD apo mjaft?!”)

  – Ne cmase e demton dhe a eshte nje plage asimilueshme nga shoqeria civile?
  Masa e demtimit eshte e njejte me konsesusin politik me te cilin ky kryetar hyn ne politike (konsesusin qe ka fituar nepermjet shoqerse civile pra) dhe amplifikohet nese eshte marre ne nje pjese te shoqerise civile qe prodhon “antipolitike” dhe ku paanesia eshte baze e imazhit.

  -Si mund te evitohet ky demtim?

  1- personi ne fjale te ricikloje veten ne organizma semi-politike pak a shume te pavarura (tip KQZ) dhe nga aty pastaj sheh punen e vet e ben c’te doje.

  2- revolucioni perpin bijte e vet! Ne kuptimin qe vete “mjaft” dhe shoqeria civile e sulmojne aq sa ti heqin gjithe “piket e vjedhura”.

  3- nese vete mjaft nuk e ben kete pune, e bejme ne (une, ti, ai, ajo) ne menyre qe neser kur te themi “duhet marre pjese ne protestat e shoqerise civile ne kete apo ate aspekt te qeverisjes” te mos e ulim koken kur nje gazetar i temes apo rd apo zp (sipas atij qe do jete ne pushtet e opozite) te na thote “po po se jane jo-politike si protestat e veliajt dhe keta e bejne per te miren e popullit – hahaha”

 169. Mos thotë:

  3 Gusht 2007 @ 9:54 pm

  Bravo perseri Gene,

  kam gjithe diten qe te ndjek, por keto kur te kam thene bravo, radiografi shembullore.

 170. Kuqo thotë:

  3 Gusht 2007 @ 10:01 pm

  gene thotë:
  2 Gusht 2007 @ 8:52 pm
  o kuqo behet pak veshtire qe une ti pergjigjem pergjigjes se pergjigjes po hajde mo

  – a eshte mjafti politike aktive?

  ti mbase e ke fjalen per politiken qe bej edhe une kur shurra sperkat anet e hales dhe dal bertas me te madhe se halet duhen bere me te medha.
  Ndersa libri im i sociologjise kishte nje perkufizim me te ngushte te “politikes” dhe i referohej arenes kur persona te caktuar luftojne per te marre ne dore qeverisjen e vendit. Kjo eshte politika ku do te futet veliaj dhe eshte pak ndryshe nga ajo e “mjaft”

  e para ky perkufizim njihet si perkufizimi i ngushte i politikes. Megjithate edhe sipas ketij perkufizimi Mjafti ishte pjese e arenes ku persona te caktuar kuftojne per te marre pushtetin. Ne mos gaboj nje nga aksionet e para dhe ndoshta me te rendesishme te Mjaftit ishte Nano ik!. Dhe Nano ne ate kohe nuk ishte drejtori i pularise, por kryetari i qeverise.

  gene thotë:
  3 Gusht 2007 @ 8:13 pm
  ola

  per kete e duan mbeshetjen edhe keta tjeret keshtu qe une ndihen i lire ti kosideroj politikane e jo shoqeri civile!” dhe do kete te drejte.
  KESHTU DEMTOHET SHOQERIA CIVILE

  Sipas kesaj ideje nje shoqate ose cdo pjese e shoqerise civile lufton per nje drejte/vertete absolute ne ndryshim nga partite politike ose politikanet qe e shtremberojne te drejten/te verteten absolute. Asnje nuk perfaqeson kete te drejte per faktin e thjeshte se ajo nuk ekziston. Ideja se, une e besoj X ose Y sepse ata jane pjese e shoqerise civile dhe jo politike eshte e gabuar.

  Veliaj sulmon nje politikan (berishen) dhe ne themi BERISHA NUK MUND TA KTHEJE NE TE NJEJTEN MONEDHE SE VELIAJ ESTHE I “MJAFT” JO POLITIKAN E NUK ESHTE LUFTE POLITIKE

  Mendimi dhe aksioni politik i Mjaftit duhet te vleresohet dhe te kritikohet po ashtu si ato te partive politike. Cdo te thote: Berisha nuk mund ti pergjigjet me te njejten monedhe? Ne qofte se Mjafti ngre nje problem Berisha e ka per detyre qe ti pergjigjet me te njejten monedhe! Me mendim dhe aksion politik! E perseris edhe njehere, ndarja ne shoqeri civile dhe arene politike eshte e pakuptimte.

  – Jo ore nuk i dua te vijne nga qielli politikanet, i dua te vijne nga politika e te mos kene hyre ne politike si langaraqe nepermjet antipolitikes. Te duket ndonje pretendim i stermadh?! Thjesht NUK DUA TE ME MASHTROJNE po ti?

  sic e shoh une ai vjen nga politika. Aq edhe me mire qe ai vjen duke kerkuar nje ndryshim rrenjesor te te berit politike. pra me shume se sa langaraq ai eshte nje njeri qe pretendon te beje dicka.

  Nuk dua te me mashtrojne………. Ku qendron mashtrimi i Veliaj? Qe nuk deklaroi qe para 4 vjetesh kur Mjafti u krijua qe ne shtator 2007 do ti bashkengjitej Partise Socialiste? Kur ai organizonte Nano ik! dhe Nano udhehiqte PS?

  Veliaj akuzohet per proselitizem politik= Proselytism is the practice of attempting to convert people to another opinion, usually another religion. Ku eshte e keqja e ketij aktiviteti?

  veliaj financon imazin e vet me fonde nga jashte e ne themi S’KA GJE SE NUK PO NDERHYJNE NE POLITIKE, ESHTE OJQ.

  Veliaj me duket se e financoi imazhin tij me punen e tij. fatkeqesia eshte qe aktiviteti i nje shoqerie qe kerkon ndershmeri, lufte kunder korrupsionit e zhvillim ne Shqiperi financohet nga jashte! Edhe njehere, eshte organizate jo qeveritare, dhe jo organizate jo politike!

  Po si e quan ti o atdhe nje ushtar qe vesh rrobat e kryqit te kuq per te fituar pozicione?!

  Ai nuk hapi nje “kuzhine supe” per te varferit e qytetit, por organizoi nje veprimtari te mirefillte politike per te vene ne spot fajtoret e kesaj varferie, pra ishte ushtar me uniforme te rregullt.

 171. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 10:14 pm

  Kuqo thotë:
  3 Gusht 2007 @ 10:01 pm
  e para ky perkufizim njihet si perkufizimi i ngushte i politikes.

  —————————————————————-

  te them te drejten kuqo NUK E DI FARE SI NJIHET. Mua ajo me erdhi ne mend e ate thashe )

  Pupupu paskam hup kot )

  Tani o kuqo, per sa kohe ti nuk dallon rolin e mjaft ne shoqeri dhe politike ne ndryshim nga ai i nje partie politike (apo te pakten si eshte perceptuar) eshte e kote ti biem njeri gozhdes e tjetri patkoit. Nese ti e ke perceptuar se “nano ik” e mjaft (ik o nano dhe pike) ishte njelloj me “nano ik” e berishes (ik o nano te vij une) atehere …

  Nese ti mendon se nuk ka dallim midis nje partie politike dhe “mjaft” atehere shko ia thuaj edhe veliajt qe po mendon te hyje ne politike tani (nje shkalle me lart thote) nderkohe qe aty paskesh qene e nuk e ka kuptuar.

 172. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 10:18 pm

  rrofsh mos

 173. ola thotë:

  3 Gusht 2007 @ 10:19 pm

  kuqo, nuk kishe si ti permbledhje me bukur te gjithe argumentat

 174. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 10:21 pm

  edhe ti ola mendon se “mjaft” nuk ka dallim nga nje parti politike?!

 175. ola thotë:

  3 Gusht 2007 @ 10:58 pm

  o gene,
  e marr vesh qe ti problem humbjen e pavaresise dhe identiteti te Mjaft dhe asaj qe perfaqeson-shoqerise civile (term shume vague por qe skemi tjeter ne shqip). Shqetesimi yt per kete eshte i drejte dhe per kete gje duhet te vleresosh EV sepse ai besoj se eshte aq largpames sa mos lejoje finalizimin e identifikimi te ‘Mjaft’ me EV dhe beri mire qe iku pikerisht per kete arsye. Sesa do mbijetoje Mjaft edhe mbas EV duhet pare dhe do jete nje vleresim edhe per te si leader nqs ka dite te ndertoje nje organizate qe nuk varet nga nje individ. Por nqs nuk e ve re ti vete e ben kete gabim kur identifikon EV me Mjaft….
  Pra per kete argumentin tend te identitietit dhe pavaresise jam dakord por je duke mix EV me Mjaft dhe disa nga ankesat e tuaja po ia drejton EV edhe si individ qe per kete sjam dakord. Edhe nje here lexo per jeten e Barack Obames…
  persa i perket pyetjes tende, mjaft nuk eshte parti politike por ka ‘the best of both worlds’ – nuk ka perfaqesues qe mund te ‘perlyhen’ direkt ne qeverisje apo opozite, nuk ka nje ideologji (program politik) fikse qe duhet ti rrije besnik ne cfaredo situate. Por nga ana tjeter Mjaft ka aftesi te ndikoje opinionin publik, dhe te jete nje opozite fleksibel duke marre gjithmone anen e se ‘drejtes’ (watchdog) ne sherbim, hopefully, te shoqerise…

 176. Idris thotë:

  3 Gusht 2007 @ 11:01 pm

  gene me shume dashuri .Kam mendimin se u “lodhe”. Bo i cike pushim dhe ja nisim prape ne nonje teme tjeter.

 177. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  3 Gusht 2007 @ 11:20 pm

  ola thotë:
  3 Gusht 2007 @ 10:58 pm

  …nuk ka perfaqesues qe mund te ‘perlyhen’ direkt ne qeverisje apo opozite

  …ka aftesi te ndikoje opinionin publik…

  ——————————————————-

  Pikerisht ola KJO ESHTE CESHTJA. Lidhja midis ketyre dy frazave eshte e madhe.
  Nese cenon te paren cenon te dyten. Ne kete rast e para po cenohet.

  Tani edhe dicka tjeter behet shqetesuese. Fakti qe dikush mund per perdore argumenta si kuqo (me besimin se kuqo nuk ka objektiva te tilla) qe ne thelb hedhin poshte “mjaft” per te mbrojtur imazhin e veliajt (e teprova pak ketu po nuk ka gje se kuptohemi)

  Idriz ke te drejte edhe ti si anonimous!

  P.S. Ola mos ki kaq shume besim tek njerezit! Te gjithe te pafajshem lindim.

 178. Kuqo thotë:

  3 Gusht 2007 @ 11:46 pm

  Ku u hodh poshte Mjafti? Mjafti nuk eshte parti politike, por eshte force politike, eshte faktor politik!

 179. A.Bekteshi thotë:

  4 Gusht 2007 @ 12:58 am

  Gene,
  Veliaj, ne vetvete duhet te te thote falemderit per “penicilinat” qe po i ben, per me qene me imun ne rrugen qe do marre.

 180. Nereida thotë:

  4 Gusht 2007 @ 12:09 pm

  Ah keta te rinjte qe e kane filluar karrieren me leke neper duar nuk i besoj dot. Me duken si ata xhepistat e vegjel qe kur rriten do behen me te zote se maestrot e tyre ne “profesion”.

 181. klajdevour <!– klajdevour –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  4 Gusht 2007 @ 5:23 pm

  Faleminderit per komentet.

  MJAFT vazhdon te jete akoma. Dhe ka mes vetes te rinj vertet shume energjike. Qe mendojne ashtu si edhe ju. Te rinj qe me siguri do te gjenin pozicione pune kudo tjeter, me shperblime edhe me te mira se rroga qe marrin ne MJAFT!

  Po, disa njerez ne MJAFT kane krijuar gjate ketyre viteve imazhin e tyre.

  Po, disa nga njerezit qe kontribuan rinine e tyre ne MJAFT do te hyjne nje dite ne politike.

  Po, MJAFT ka menaxhuar ne keto vite shume te medha monetare.

  Po, MJAFT ka patur, ka dhe do te kete shume vullnetare qe kane dhene ndonjehere edhe shpirtin (sic eshte ajo shprehja).

  Po, MJAFT shpesh here “i ka cuar uje” burimit te x apo y force politike ne vend.

  Po, MJAFT gjithmone ka festuar.

  Jane te gjitha te verteta! Por e verteta asnjehere nuk qenka kaq e bukur. Paska gjithmone nevoje per ate shenjen e pikesimit qe ngjan keshtu: !

  E njejta shenje, vazhdon t’i bashkangjitet MJAFTit te sotem: MJAFT!

  Sepse, edhe tani, te rinj te tjere do te krijojne nje imazh te tyren ne MJAFT! Sepse, do te tentojne te bejne dicka ndryshe ne kete shoqeri qe me te drejte, i ve lupen gjithckaje. Sepse, ashtu sic thote dhe ai 27 vjecar qe ketu ka marre 180 komente, nuk ka pse te mos ia dalin!

  Sepse, pse jo, pas nje apo dy apo tre dekadash, te rinj te tjere do te hyjne ne politike. Sepse nuk eshte krim te kontribuosh ne politike. Personalisht mendoj se do te ishte fatlum ai vend qe politikanet i “zgjedh” nga nje pervoje formimi energjik brenda halleve te te gjitheve! Asgje nuk e demton shoqerine civile nga te rinj ambicioze, energjike, te perkushtuar per nje vend me te mire, te etur per dinjitet, krenare per vetite perendimore te cilave tentojne t’ia injektojne kujtdo. Shoqeria civile perfiton, ashtu si edhe politika nga te tille te rinj.

  Sepse, MJAFT! do te dije te fitoje projekte nga donatoret. Sepse MJAFT! vazhdon te ekzistoje dhe do te ekzistoje persa kohe qe ka te rinj qe respektojne punen e tyre, besimin qe te tjeret u japin, e persa kohe qe ka donatore qe si dhe te paret respektojne punen e MJAFT!, dhe ende kane besim te ajo pune.

  Sepse MJAFT! ka zhgenjyer ndoshta vullnetaret e saj, ashtu sic ka joshur te tjere vullnetare. Kjo eshte nje pune e vazhdueshme, qe lidhet me universin qe cdo individ perfaqeson. Universe te tjera do te besojne te MJAFT!, do te bashkohen me MJAFT! dhe te gjithe se bashku do te dine te krijojne nje yll te ri. Po i lexoj cpo shkruaj dhe me tingellojne si idealizem, si hartim, apo si demagogji. Por nuk po i fshij per nje arsye te thjeshte: besoj sinqerisht te ajo qe besoj ) Sepse cdo i ri ne nje vend me kaq shume halle, dhe kaq te bukur njekohesisht, nuk ka pse te mos frymezohet nga “yjet”, apo nga universet qe nuk jane fort larg. Dhe ska pse te mos tregoje se ende beson ne vlerat e idealizmit.

  Personalisht do te qendroj ne MJAFT!, ndonese kur lexova gjithe keto komente ndjeva inat, frike, mosbesim, merzitje, lodhje. E rendesishme eshte qe nuk do te jem vetem. Nuk i njoh 30 te tjeret ashtu sic 5 themeluesit njihnin njeri tjetrin 4 vjet me pare. Nuk i njoh qindra te tjeret ne rrethet e Shqiperise, ashtu sic nuk njoh ndoshta dhe ata te tjeret qe i shikoj cdo dite ne zyre teksa jane duke bere dicka.

  Ne protesten e fundit tonen, ne oren 21.00 te mbremjes, pashe per te disatenhere nje nje prej njerezve qe muajt e fundit nuk mungon asnjehere ne cdo aktivitet te mjaft. E nuk eshte me shume se 17 vjec. I turperuar qe nuk i dija emrin pyeta nje tjeter qe kisha prane dhe duke e thirrur me emer tentova te kuptoj dicka nga ai. Kishte inatin e nje prindi te lodhur teksa me fliste per mungesen e dritave. Jetonte ne nje familje qe nuk i mungonte asgje dhe me sinqeritetin e moshes dhe te nje njeriu me dinjitet mbante ne njeren dore nje baner te madh, qe nga ana tjeter mbahej nga dora e djathte e nje tjeter te riu te ardhur me vuajtje e me plot halle ne Tirane, pjese e nje familje sigurisht krejt ndryshe per nga tradita, kultura e mundesite, e atij te parit.

  Ju duket patetizem? S’ka problem. Preferoj te jem patetik kur ju them, se ndonese nuk jam me adoleshent, vazhdoj te besoj se ashtu si dhe ata adoleshente me nje bote shume me te ndricuar se ky vendi yne ne erresire, qe ne Shqiperi ka nje vend shume te madh qe vetem MJAFT!, ai i se ardhmes dhe shume MJAFT-e te tjera mund ta mbushin.

  Sigurisht, eshte nje grope qe nuk pret te mbushet nga politika. Ndonese ne fund, pasi te mbushet sigurisht politika, apo militantet e saj do te mund te thone: “E mbushem ne”….

  S’po e lexoj c’kam shkruar me lart. Me siguri mund te kem thene ndonje gje qe ka nevoje per debat. Po pse jo? Si kushdo tjeter edhe une kam nevoje te “perplasem” edhe dhunshem me mendimin. Perndryshe s’do isha peshk i peshkut )

 182. klajdevour <!– klajdevour –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  4 Gusht 2007 @ 5:31 pm

  edhe nje gje:

  Do vazhdohet te festohet )

  S’mund te mos gezohesh, kur te rinjte festojne… apo jo?

 183. valbi <!– valbi –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  4 Gusht 2007 @ 5:49 pm

  Suksese Klajd! Edhe sikur dicka te vogel Mjaft te bej, per mua eshte nje hap me para se nje hap mbrapa. Urime lal se ju po beni dicka andej..nje inkurajim verbal/gojor nga te rinjte jashte shtetit–perfshij dhe veten time– eshte gjeja me e vogel qe mund te bejme..

 184. klajdevour <!– klajdevour –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  4 Gusht 2007 @ 5:55 pm

  Faleminderit Valbi.

 185. klajdevour <!– klajdevour –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  4 Gusht 2007 @ 6:10 pm

  ketu emigrant, ) sorry

 186. Pjer Thomas thotë:

  5 Gusht 2007 @ 11:53 am

  Klajdevour, erdha nje dite andej nga organizata juaj, por dera rrinte gjithmon mbyllur, sapo ishit zhvendosur 5 metra me kendej. Si mund t, ju takoj.

 187. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  5 Gusht 2007 @ 2:11 pm

  klajd

  I thashe idrizit qe do e lija temen po ky shkrimi yt me ngjau per se largu (PER SER LARGU) me fjalimin e musolinit pas vrasjes se Matteottit

  Ishte dicka e tipit: PO! NESE KA NJE PERGJEGJESI POLITIKE PER KETE VRASJE AJO BIE MBI MUA DHE …(bla bla bla)

  Kjo pike shenoni fillimin e kthimit perfundimtar te qeverisjes fashiste ne nje diktature absolute.

  Kujdes klajd!

 188. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  5 Gusht 2007 @ 2:15 pm

  A.Bekteshi thotë:
  4 Gusht 2007 @ 12:58 am
  Gene,
  Veliaj, ne vetvete duhet te te thote falemderit per “penicilinat” qe po i ben, per me qene me imun ne rrugen qe do marre.
  ———————————————————-

  I thoja te njejten gje atyre qe akuzonin vend e pa vend nanon per korrupsion e per vjedhje e per vrasje etj etj etj

  Mendon se po shkruaj ne ate nivel?

 189. Cheney thotë:

  5 Gusht 2007 @ 2:27 pm

  ”Sepse, MJAFT! do te dije te fitoje projekte nga donatoret.”

  Jemi kthyer ne Lypsa!!! Eshte e veshtire mos ta besh kete konstatim ndersa e sheh kete lloj te konceptuari te te ecurit perpara nga cimentoja e nje shoqerie e deri ne tavanet e saj me mozaik popullor te kohes se Elesh Duleshit.

 190. gene <!– gene –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  5 Gusht 2007 @ 2:28 pm

  edhe dicka tjeter klajd

  “ai 27 vjecar qe ketu ka marre 180 komente”

  Qe te sqarohesh (po te kesh deshire kuptohet).

  Mjaf ishte si nje banke e besueshme ku shume shqipetare depozituan nje pjese te mire te shpresave per te ardhmen e ketij vendi.
  Kjo banke ishte e besueshme pasi mendohej se investimi i ketyre shpresave ne treg nuk do te orientohej nga interesa aktuale apo potenciale te drejtorit te bankes e nuk do te sherbenin per pasurimin e askujt pervec shoqerise shqipetare ne pergjithesi.

  Ne menyre krejtesisht te natyrshme, hyrja e drejtorit te bankes ne politike (jo e sportelistit) ben qe ai te marre me vete, per interesa te tij, nje pjese te mire te depozitave. Ju te “mjaft” nuk duhet ta lejoni kete. Une qe jam klient nuk e le pa “denoncuar” kete vjedhje. (prandaj edhe 180 postime ketu)

 191. A.Bekteshi thotë:

  5 Gusht 2007 @ 3:02 pm

  Jo Gene,
  ta kam thon shume paster, pa ironi,
  sepse ai duhet ta kuptoje qe masa di te vleresoje kur je apo s’je ‘politikish korrekt’, dhe kjo, do ta beje te reflektoje ne zgjedhjen qe do beje se ku do pozicionohet.

  Per tani ai ka dhene vetem doreheqjen(qe eshte paradhoma per diku tjeter), kshu qe do ishte e teprume me gjyku ne ‘extremis’ gjersa te beje zgjedhjen qe ka ne plan.

 192. Roberto <!– Roberto –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  7 Gusht 2007 @ 12:00 am

  S’ka zgjatur shumë propaganda e martesës së socialistëve me të rinjtë e shoqërisë civile. Sondazhet e një organizate joqeveritare e kanë nxjerrë Erion Velinë një politikan të keqpërdorur e që do të dështonte me turp në zgjedhjet lokale në një zonë të Tiranës, prandaj Edvini i ka treguar atij rrugët. I ndodhur në krizë dhe i frikësuar nga një kontroll i financave të Mjaft-it, Veliaj po kërkon strehim në ndonjë parti tjetër politike, por po shqyrton edhe alternativën e braktisjes së vendit

  Marrëdhëniet simbiotike mes kryetarit të PS-së, Edi Rama dhe lëvizjes rinore “MJAFT” të drejtuar nga Erion Veliaj, janë në prag të prishjes përfundimtare. Pavarësisht lojës së komplikuar që është përpjekuar të luajë beniamini i përhershëm i kryebashkiakut, Veliaj rezulton të ketë probleme mjaft të mëdha më Ramën, probleme të cilat nuk mund të fshihen me anë të vështirësive financiare të organizatës gjysmëpolitike, e cila edhe në ditët e fundit është përpjekur pa sukses të restaurojë imazhin e saj të rrënuar nëpërmjet shkrimeve të sponsorizuara në një të përditshme gjermane. I pompuar nga të gjitha anët, e sidomos nga anekset mediatike pranë së majtës, mësohet se drejtuesi i MJAFT pati tentuar të hyjë më herët në politikë sesa tani që ndodhen në prag zgjedhjet e pjesshme parlamentare në zonën zgjedhore numër 31 në Tiranë. Në koherence me deklaratën e tij në vjeshtë të vitit ta kaluar, Veliaj i pati kërkuar kryesocialistit që ta kandidonte që në qershor në zonën zgjedhore numër 86 në Pogradec. Rama, nga ana e tij, që sot e gjithë ditën fliste për një politike të re, të bazuar në një martesë të sforcuar të PS-së me shoqërinë civile, i kishte dhënë parimisht “OK”-in. Megjithatë një sondazh paraprak në zonë, nga një institut privat e nxirrte kreun e “MJAFT”-it humbës. Për rrjedhojë Edvini ka detyruar Veliajn të tërhiqet, duke kandiduar drejtuesin e një emisioni televiziv satirik që në fakt pësoi të njëjtin fat, pavarësisht përdorimit me tepri të tollumbaceve mediatike të mbushura plot konspiracion e paranojë për vjedhjen masive të votave nga kundërshtari politik. I urdhëruar të qëndrojë në dispozicion për zgjedhjet në zonën 31, Veliaj nuk u zgjodh në asnjë nga strukturat drejtuese të Partisë Socialiste pas mbledhjes së Asamblesë Kombëtare në datën 25 korrik ose një ditë pas ceremonisë së betimit të Presidentit të Republikës, Bamir Topi, që linte njëherësh të gjitha funksionet e tij në Partinë Demokratike dhe atë të deputetit. Erion Veliaj do të ishte zyrtarizuar si kandidaturë në rast se sondazhi i të njëjtit institut nuk do të jepte të njëjtën perspektivë të zymtë, madje këtë herë e shoqëruar me një disfatë të thellë elektorale. Rama ka humbur durimin dhe i ka treguar edhe këtë herë Erionit derën, ndërsa ky i fundit është përgjëruar edhe për një shans të fundit, çka duket se nuk ia ka kthyer mendjen kryesocialistit që e sheh me mjaft rrezik që në kushtet e krijuara në selinë rozë, ku kundërshtarët e tij qëndrojnë gati për të atakuar, të eksperimentojë me një figurë të tillë, i destinuar të humbë në mënyrë të turpshme. Mësohet se Veliaj nuk e ka pritur aspak mirë këtë qëndrim dhe fillimisht u hodh në kundërsulm duke kërkuar si kompensim postin e Ben Blushit, kërkesë që sërish ka ndeshur në skepticizmin e thellë të kryebashkiakut për një drejtues OJF-jë që dikur i pati shërbyer me zell të madh kauzës së tij “kenediane’, ndërsa sot është kthyer në një metaforë mediatike dhe vetëm kaq. Lamtumira nuk është zyrtarizuar ende, megjithatë për Veliajn fillon shumë shpejt dimri i vetmisë së madhe. I shndërruar në viktimë të politikës së re të Edvinit, ai duket se ka pak mundësi edhe për të gjetur zgjidhjet që do ta nxjerrin pa lagur nga një auditim që pritet që organet shtetërore mund t’i bëjnë organizatës së tij, mjaft shpenzuese, por me pak dokumente justifikuese. Mandati politik ishte një alibi e mirë, por tashmë aborti politik po e detyron seriozisht të largohet nga vendi, në rast se shumë shpejt ndonjë parti politike nuk i ofron një çadër shpëtimi.

  Leonard Quku

 193. Klenni <!– Klenni –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  7 Gusht 2007 @ 2:38 am

  Hope te dali dikush ne rradhet e mjaftit qe vertet ka ate pasion-fuqi te erit. Dyshoj qe do jet i njejt mjafti pa erin, mgjth duhet te krijoni nje identitet tuajn edhe pa erin.
  Si qytetar i shoqeris civile… just flm erion!

  klajdevour,
  un thuajse perher kam kontribuar me ide per levizjen mjaft, kjo per shume arsye… shpresoj ti rregulloni gjerat aty dhe te impostoheni me pune te reja qe do ju lodhin po dhe do ju japin sodisfaksion… vetem te lutem mos beni me oferta: kush ka membership card ka 50% ulje ne pije (tek mjaftfest). Skandal e kujt qe ideja, per me teper thon qe kan ardhe njerez me ide tek zyrat dhe e besoj deri diku por…
  vallai e kisha te gryka me ta thon, ju jeni gati “istitucion” serioz more, ceshte kjo terheqje qe i beni rinis me pije… po donit ti nxisnit keta qe kan membership card i benit ofert (te pakten): qe kush e disponon memb.card i dhuronit 1bluze mjaftFest… ne kete menyre individi qe e disponon ndihet i perfshire se ka bluze apostafat per evenimentin. Sikurse po te kesh i bluze te milanit vesh ne stadium kur loz milani ndihesh shume me i perfshire, IN dmth eventit, ose bluze te shqiperis kur loz kombetarja.
  Mos u beni pub !
  thnx.per mirkuptimin
  p.s nuk eshte postim per “debat” (pocketveto) )

 194. Qafir Arnaut <!– Qafir Arnaut –>Shkruaji mesazh privat thotë:

  7 Gusht 2007 @ 9:14 pm

  vallai e kisha te gryka me ta thon, ju jeni gati “istitucion” serioz more, ceshte kjo terheqje qe i beni rinis me pije…

  Pindero…pergjigju!

_uacct = “UA-77132-3”; urchinTracker();

Advertisements

5 Comments

  • gene
  • Posted October 5, 2007 at 11:29 AM
  • Permalink
  gene Admin i faqes Dalja (logout) Mbi PeshkunAutorëtArkivi Pyet Peshkun Mesazhet Shkruaj Dalja (logout) Mirseerdhe,gene 0 mesazhe te reja The Economist: “Adresimi i problemit të imazhit” 20 Qershor 2007 @ 1:02 pm · në Kryesore · postuar nga Blendi Pranë qendrës së Tiranës, në Rrugën e Elbasanit mund të gjesh, midis dyqaneve dhe lokaleve, një nga aktorët më kryesorë në formimin e të ardhmes së Shqipërisë. Gjenden te vila numër 71, që është selia e “MJAFT”-it, një lëvizje rinore që kërkon të krijojë qytetarë aktivë dhe një qeveri sa më transparente. Kurse pak më sipër, vila numër 103, është ambasada amerikane, e cila përfaqëson aleatin më të mirë dhe më të dashur për Shqipërinë. Nga zyrat e lëvizjes “MJAFT” duket edhe apartamenti i madh i Kryeministrit Berisha i ruajtur nga disa truproje me veshje civile. Një kardiolog i njohur, z.Berisha, ndihmoi në rënien e sistemit komunist në Shqipëri. Ai ishte gjithashtu, Presidenti i parë i Shqipërisë postkomuniste prej vitit 1992 deri në vitin 1997, kur dha dorëheqjen pas skandaleve të firmave piramidale, të cilat njëkohësisht, rrëzuan edhe partinë e tij nga pushteti. Skemat piramidale i kushtuan publikut më shumë se 2 miliardë dollarë dhe e shtynë Shqipërinë drejt anarkisë kur investitorë të zhgënjyer u armatosën duke sulmuar depot e armëve. Z. Berisha u rikthye në pushtet në vitin 2005 me anë të disa zgjedhjeve pak të çuditshme dhe mbetet një personazh kontradiktor, disa do të saktësonin autokratik. Admiruesit e tij, thonë se Shqipëria është një demokraci funksionale, me media tërësisht të lira, inflacion të ulët dhe ekonomi në rritje. Kundërshtarët e tij të gjithë bashkohen me mendimin se Shqipëria është akoma shumë mbrapa fqinjëve të saj. Një e dhjeta e popullsisë jeton me më pak se 2$ në ditë. Papunësia është rreth 15%. Nevojitet më shumë se një muaj nëpër zyra burokratike për të nisur një biznes. Investimet e huaja mbeten të ulëta: Ministria e Ekonomisë mendon se vitin e fundit u investuan rreth 300 milionë euro-vetëm 1/13 e investimeve të huaja në Rumani. Qeveria ka tentuar të bllokojë sektorin informal të ekonomisë ose siç e quajnë burokratët, tregun e zi. Sidoqoftë, kjo pjesë e ekonomisë vazhdon të ketë sukses: shitblerja e apartamenteve edhe në qendër të Tiranës bëhet me para në dorë. Zyrtarë perëndimorë thonë se shpresa e Shqipërisë për t‘u ftuar në NATO ka pak gjasa të materializohet derisa qeveria të arrijë të realizojë reforma reale në sistemin zgjedhor dhe pushtetin gjyqësor; njëkohësisht nuk ka akoma një datë paraprake për pranimin në Bashkimin Evropian. Sigurisht, Shqipëria ka edhe problemin e imazhit. Shqiptarët e pëlqyen të qenurit në qendër të vëmendjes këtë javë me rastin e vizitës së Presidentit Xhorxh Bush, por stereotipat dhe paragjykimet mbi ballkanasit ishin të kudondodhura. Shikoni për shembull reagimin e fortë ndërkombëtar kur ora e Presidentit Bush u zhduk gjatë një takimi me qytetarët. Ora u vodh ose i ra Presidentit nga dora, sidoqoftë duke qenë se kjo ishte Shqipëria, të gjithë e morën për të qenë se kishim të bënim me një vjedhje. Shpresa më e madhe për të ardhmen e Shqipërisë qëndron në një gjeneratë të rinjsh të çliruar nga mentaliteti komunist, i cili është akoma i ngulitur në mendjet e të vjetërve. Liderët e MJAFT-it nuk kanë frikë ta konfrontojnë z. Berisha, si dhe t‘i bëjnë atij pyetje të vështira mbi financimet e partisë së tij apo kufizimet ndaj funksionimit të stacioneve televizive lokale. Z. Berisha me siguri lëshon tym kur sheh përditë nga ballkoni i tij banerin me dorën e skuqur të “MJAFT”. Por ai duhet ta kuptojë se nëse Shqipëria do të hyjë ndonjëherë në BE apo NATO, një qeveri e përgjegjshme dhe transparente do të jenë pjesë e çdo marrëveshjeje. Të kuptuarit e këtij fakti është një arritje e madhe e Shqipërisë në këto 17 vjet, por i mbetet dhe shumë për të bërë. *Pjesa e peste e nje Ditari nje javor nga Shqiperia, mbajtur per “The Economist” nga korrespondenti Adam Lebor. Dergoje artikullin me email Printoje artikullin 91 Komente » Luiza thotë: 20 Qershor 2007 @ 1:32 pm Problemi i imazhit eshte vertet shqetesues edhe mbas 17 vitesh tranzicion. Kjo lidhet me shume jo thjesht me faktin se ka shume tharme negativiteti tek ne. Une mendoj se pozitivja dhe negativja tek ne si popull jane ne raporte normale si tek cdo popull tjeter. Disa probleme te imazhit negativ ne i kemi edhe nga e kaluara jone komuniste,ku e keqja ekszistonte po rrrinte e fshehur dhe ndoshta shperthimi ndaj te ndaluares i beri ato me te dukeshme per vet ne. Kontrasti ishte i forte me njeriun e ri qe ishin perpjekur te kultivonin. Une mendoj se imazhin negativ me shume e krijojme ne vet me menyren se si e apmlifikojme te keqen.Rasti me i keq eshte kur e keqja kulivohet artificialisht per te goditur kundershtaret politike,pa llogaritur se jashte gardhit tone demi u behet te gjitheve. Ajo qe eshte Shqiperia eshte shume me e mire se ajo qe shfaqet. Perpjekjet e gjitheseicilit duhet te jene per ta bere ate sa me te dukeshme edhe per te tjeret. Nuk mendoj se gjerat me te mira te ketij vendi jane “Mjafti”.Ka vertet nje breze qe po investohet pozitivisht.Por ne kete rast duhet kontributi i te gjitheve.Problemi nuk eshte si t’i kundervihesh dikujt por si te investohesh pozitivisht per kete vend. Persa i perket luftes ndaj informalitetit,perpjekjet jane te lavderueshme,por mekanizmat nuk jane ata te duhurit.qe te formalizosh nje ekonomi se pari politikat fiskale duhet te jene drejt zbutjes dhe jo e kunderta dhe se dyti duhet permiresuar infrastruktura bankare duke llogaritur ketu edhe kulturen e “Cash” qe mbizoteron ne veprimet financiare apo ato te perditeshme. berti thotë: 20 Qershor 2007 @ 1:56 pm …midis dyqaneve dhe lokaleve, një nga aktorët më kryesorë në formimin e të ardhmes së Shqipërisë. Gjenden te vila numër 71, që është selia e “MJAFT”-it, një lëvizje rinore që kërkon të krijojë qytetarë aktivë dhe një qeveri sa më transparente…. hahahahaha………. strangeMAN thotë: 20 Qershor 2007 @ 2:14 pm hahahahahahahahahahaaha, do te shtoja. Odysseus thotë: 20 Qershor 2007 @ 2:27 pm me ngjan sikur po lexoj nje artikull nga ’shoqeria civile’ adaptuar per femijet e kopshtit pa dreke. Idris thotë: 20 Qershor 2007 @ 2:40 pm Po te kete perfaqesues me frena te lagura “mjafti” si kur c’faqet shpesh ndonje ketu nga mjaft- i bashkohem te qeshures edhe me- huhuhuhu. Vetem se ne llojet e te qeshurave ajo qe shpreh sinqeritet nuk eshte as me mbaresen “a” ca me pak me “u”.Ajo mbaron me “E”,ajo pra e qeshura me shpirt dhe sinqerte. He he….. tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 3:00 pm ……Z. Berisha me siguri lëshon tym kur sheh përditë nga ballkoni i tij banerin me dorën e skuqur të “MJAFT”. ……. ———– Ha ha h ah ha ha ha Kush e ka shoqeruar ne shqiperi kete Ademin? Ka njeri te me pergjigjet ? Blendi nuk eshte jashte teme kjo pyetje pasi sic e kam thene kur lexon nje artikull shikon kush e ka shkrojtur dhe cfare qellimesh apo informimesh ka ky person. Perseri doli ne skene “ora” bile kjo tani lidhet edhe me imazhin e shqiperise dhe Berishen qe eshte i vetmi qe paska prishur kete imazh e shqiperise (Plotesisht dakort me kete por ama nuk eshte vetem Berisha,)Tek nje nga temat per pritjen e presidentit Bush e kisha thene se kjo vizite do te kthehet ne pre e politikave te brendeshme dhe ja me nefund e nxori koken. Per te mos i dhene Berishes meritat e kesaj vizite ( per te cilat ai nuk ka fare ose shume pak) shkruhet ky artikull. Por me e keqja eshte se shkruhet ne nje reviste te madhe dhe me reputacion. Pra shkruhet se shqiperia ka nje imazh te keq, se si perfundim shqiptaret jane hajdute pavarsisht ne se ne fakt ora u vodh apo nuk u vodh nga populli ————— ….. Ora u vodh ose i ra Presidentit nga dora, sidoqoftë duke qenë se kjo ishte Shqipëria, të gjithë e morën për të qenë se kishim të bënim me një vjedhje……. ————- Do te thoja se kushdo qe ka dore pas ketij artikulli eshte tradhetar i vendit. Eshte njeri apo grup politk qe per hir te interesave te tij apo tyre shkateron cdo gje edhe interesat e kombit. Rezultati i ketij artikulli eshte: 1. Mire ja u bene atyre adoleshenteve ne greqi qe i rahen Shqiptaret jane hajdute 2. Kufizoni ne mase pavarsin e Kosoves sepse shqiptaret jane hajdute dhe kriminele. 3. Mos investoni ne shqiperi kur ata vodhen oren e presidentit amerikan cfare do ti pengoj te vjedhin invesitmet tuaja. 4. Mos i futni ne BE pasi askush nuk do te fute hajdutet ne shtepi Per mua ai qe e ka shkrojtur kete arikull ose nuk di fare cfare behet ne shqiperi dhe eshte i keq informuar nga ciceroniet e tij gjate vizites ne ate vend, ose dhe ky ashtu si dhe ata qe e kane orientuar apo perkrahur kete invensitm antikombetar eshte armik i popullit shqiptar. Pak i eger ky konkluzion, por mendoj se kur me ne fund po behet dicka per permiresimin e imazit te shqiperise, kur me ne fund kemi disa shnse te fitojme dicka nga imazhi i mir, del nje person apo grup personash qe t prishe kete imazh. Me fani po kjo nuk ka emer tjeter vec TRADHETI NDAJ ATDHEUT. Turp Turp Turp per kedo qe ka gisht ne kete arikull eizo thotë: 20 Qershor 2007 @ 3:06 pm mos e shani mjaftin kaq shume se do te merzitet tako dhe blendi pastaj Miss Larson thotë: 20 Qershor 2007 @ 3:07 pm Mos po gajasemi ngaqe per investime jemi sa 1 / 13 e Rumanise? 😀 Apo me ate pjesen ku Zyrtare te NATOs qeshin me te madhe me pretendimet e Shqiperise? – Edhe ajo ishte komike. Po qe kjo arsye per te qeshur me thoni dhe mua se grotesku me pelqen. Jetoni thotë: 20 Qershor 2007 @ 3:36 pm Mjaft-i ishte një shpresë, që në fillimet e saj ka pasur shumë mbështetje, deri sa doli në pah shfrytëzimi i saj për interesa personale dhe politike. Kjo shpresë tashmë duket qartë se ishte si një vesë mëngjesi që u zhduk sa po filloj dita të ngrohet. Më vjen keq që dikur edhe unë kam shpresuar në Mjaft. Autori i këtij artikulli, përveç se është i keqinformuar, mund edhe të jetë ’shpërblyer’ për punë “vullnetare” :). Jetoni thotë: 20 Qershor 2007 @ 3:58 pm Komenti i gazetarit të “The Economist” ngjan si muhabete kafenesh. Leon thotë: 20 Qershor 2007 @ 4:19 pm MJAFT ishte OK sipas disave ketu, per sa kohe ishte ne opozite PD-ja,ndersa tani qenka politizuar… Sa keqe qe akoma vazhdohet me keto idera te vjetra,karakteristik e nje sistemi qe kaluam si vende para 17 vjetesh!! P.S. Te pakten tregoni sadopak seriozitet dhe mos filloni “dyshimet” edhe mbi “The Economist”!! AL thotë: 20 Qershor 2007 @ 4:59 pm “apartamenti i madh i berishes”—po zyrat e medhaja te Mjaftit?! Mjafti–shpresa e Shqiperise? Mjafti ishte nje fllucke sapuni. Per fat te keq Rama dhe Meta arriten ta politizonin dhe Mjaftin. Mjaft ben mire te transformohet ne shoqate argetimi per tironsit e papune! ish-fanse e mjaftit! detijon thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:05 pm tomi korca, Tradheti ndaj atdheut? Cdo njeri ka te drejte te thote mendimin e tij nqs eshte i bazuar me fakte. tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:17 pm Detijon, ashtu eshte liria e fjales, por kur ajo ka qellime dashakeqese atehere eshte tradheti. mendoj une. Liria e fjales keq perdoret kur perdoret ne kundershtim me intersat kombetare, pavarsisht se ajo mund te kete dhe fakte e te drejta. Psh. Mund te themi se ora u vodh ne Fushe Kruje. Por kjo nuk na lejohet per hir te lirise se fjales te themi se gjithe shqiptaret jane hajdute Mund e themi se politikanet tane jane hajdute por jo per lir te lirise te fjales te themi se pozita eshte hajdute pa permendur ketu opoziten ( qe eshte po aq hajdute sa edhe pozita) dhe ne vazhdim sepse kemi politikane hajdute nuk mund te themi se tere populli eshte hajdut. Edhe liria e fjles ka kufizime kur vjen puna per ceshtje kombetare. Per mua ky shkrim eshte tradheti kombetare per interesa te ulta karigesh. Miss Larson thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:24 pm “Tradheti ndaj atdheut”? hahahahahahahahahaha Tomi korca qenke per te Hosteni. Nuk e paske kuptuar artikullin fare, madje e paske keqkuptuar. Mendoj se duhet ta rilexosh. Kjo “Tradhetia ndaj Atdheut” eshte bere pak si “Buka me djathe”. Kush je ti mor shqiptar qe paske monopolin e Atdhetarise??? Kujdes me keto “nacionalizmat” se kur perzihen me “politikat socio-ekonomike” bejne “Boom!!!” dhe shperthejne Luftra. E prap se prap, mbetet e papranueshme ideja qe kur njeri ben ndryshe nga c’i pelqen tjetrit, automatikisht del “Armik”…hmmmm Me kujton nje regjim qoftelargu qe rrenjet i paska akoma te paprera ne ca koka. Stalinisto- Saliniste. olsib thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:32 pm “Shpresa më e madhe për të ardhmen e Shqipërisë qëndron në një gjeneratë të rinjsh të çliruar nga mentaliteti komunist, i cili është akoma i ngulitur në mendjet e të vjetërve.” Pikerisht. “Por ai [Berisha] duhet ta kuptojë se nëse Shqipëria do të hyjë ndonjëherë në BE apo NATO, një qeveri e përgjegjshme dhe transparente do të jenë pjesë e çdo marrëveshjeje.” Nqs. e shkuara eshte nje mesim per te ardhmen, nuk ka gjasa qe kjo te ndodh. Me pelqejne gazetaret angleze, (perjashto ata te tabloideve), kur shkruajne per Shqiperine. Kane aftesine te jene delikate dhe realiste ne te njejten kohe. Miss Larson thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:47 pm Sa fatkeqsi per kete komb kur kemi ngelur ne dore te psikopateve komuniste. Kryeministri berisha ka etiketuar HAJDUT Presidentin, qytetarin numer nje te vendit, jo nje here por dhjetra here. Padrino, mafioz kriminel etc etckurse ne gjoja po shqetesohemi nga artikulli i economist.. Juve keni ujkun por merreni me gjunjet. Se kur doli bertrand Monnet nga xhepi i berishes ta etiketonte shqiperine si “Vend Mafioz” nuk ishte tradheti, ishte levizje politike. Hipokritat pa skrupuj. LE thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:54 pm Artikull me shume domethenie.. tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:56 pm Zonjusha Larson Une perseri e mbeshtes kete mendim dhe kjo per faktin se jam shume i indinjuar. Nje histori te shkurter qe me ka ndodhur gjate kesaj jave Ka mese nje muaj apo mbase me shume qe disa gazeta e revista te njohura ne bote si NY Times, Wall Street Journal etj kane filluar nje fushate per te prezantuar shqoerine si vend ku mund te investohet me sukses. Para disa ditesh pata nje bisede miqsore rastesi me nje manager the Departamentit te Consulting dhe Advisory, te kompanise ku punoj. Mbase ska shume rendesi emri i kompanise por dua te them se eshte kompani e madhe ne fushen e Financave dhe Kontabilitetit qe ka aktivitet dhe kliente nga shume vende te zhvilluara te botes. Pasi me pyeti nga isha me tha se kishte pare keto kohe se po i behet shume reklame Shqiperise per te investuar ne te dhe me permendi gazetat qe permenda me siper. Biseduam gjate rreth kushteve dhe mundesive qe ka shqiperia per investime. Ai kishte idene nga sa kishte lexuar se shqiperia eshte nje vend ku mund te invesotsh me idene qe prodhimi i investimit mund te shperndahet ne tregjet e Evropes dhe Azise. Ne dryshim nga Kina tha ai qe mund te prodhosh dhe shesesh brenda neej vendi te madh.( pra kishet nje ide per shqiperine me favoret dhe disavantazhet e saj) Megjithate shkurt dua te them se nga keto gazeta e revista ai si manager i nje deprtamenti me rendesi ne konslutimin e klienteve kishte krijuar pershtypje te mire per shqiperine. Tani vijm tek ky artikull qe ben te kunderten, tamam ne kohen kur me sa shikoj une puna disa mujore e reklames per shqiperine ka filluar te jape efekt. Me thoni nuk eshte kjo tradheti ndaj atdheut?? tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 6:09 pm olsib thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:32 pm “Me pelqejne gazetaret angleze, (perjashto ata te tabloideve), kur shkruajne per Shqiperine. Kane aftesine te jene delikate dhe realiste ne te njejten kohe…. —— Olsi te njetat gazeta qe shkruan per ata nje apo disa shqiptare kriminele ne Angli, qe ne u hodhem perpje e nuk lame thame gje pa thane. Tani qe akuzojne tere popullin rime e bejme sehir, sene kete artikull shahet berisha. Vetem te jete kunder Berishes pa kush pyet per gje tjeter. Bukur besa. Rrofte Partia ———————- Miss Larson thotë: 20 Qershor 2007 @ 5:47 pm Se kur doli bertrand Monnet nga xhepi i berishes ta etiketonte shqiperine si “Vend Mafioz” nuk ishte tradheti, ishte levizje politike. Hipokritat pa skrupuj. —————————- Thnx Miss Larson ne rast se me adresohesh mua. Por une kam mbajtur te njetin qendrim edhe ndaj Monnet. dhe ndaj kujdo qe per hir te politikes pergjithson apo etiketon popullin tone . Jane dy gjera te ndryshme te thuash ka individe dhe te thuash eshte tere populli. Hipokrizia qendirn tek ata qe per nje apo disa shqiptare ne Angli u hodhen ne gryke gazetes ( helbete se atje nuk shahej ndonje politikan dhe shkrimi ishte vetem informativ) ndersa per kete ferkojne barkun se u sha nje politkan qe ai/ajo nuk e dashuron. Nejse e perseris Rofte Partia Lexuesi thotë: 20 Qershor 2007 @ 6:51 pm Po te lexoni te gjithe ditrain, ka nje ton neutral mbi Shqiperine, i thote gjerat si i shikon nje gazetar Anglez. Sigurisht disa fakte i ka gabim, por jemi mesuar me keto nag gazetat e huaja. Me qe ra fjala, e blen me njeri Ekonomistin? tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 6:55 pm Nuk mu pergjigj njeri di kush kush e ka shoqeruar kete personin ?(gazetarin ne Shqiperi). Po Lexues gazeta blihet ne rradhet e ekonomisteve ketu ne amerike. Te pakten ne zyrat ku shkoj une me pune e shikoj aty ketu neper tavolina. olsib thotë: 20 Qershor 2007 @ 7:03 pm tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 6:09 pm Olsi te njetat gazeta qe shkruan per ata nje apo disa shqiptare kriminele ne Angli, qe ne u hodhem perpje e nuk lame thame gje pa thane. Tani qe akuzojne tere popullin rime e bejme sehir, sene kete artikull shahet berisha. Vetem te jete kunder Berishes pa kush pyet per gje tjeter. Bukur besa. Rrofte Partia ___ tomi, mua kete ide me kane krijuar. Pranoj se nuk kam lexuar gazetat angleze personalisht, por kam lexuar ato artikuj qe gazetat shqiptare na kane ofruar. Sdq, nuk mendoj se po akuzon gjithe popullin. Ty cfare te ben qe te mendosh kete? Sa per Berishen, eshte fakt konkret tomi dhe s’ke cfare t’i besh. Ai njeri, si lider eshte komplet i konsumuar. Brenda dhe jashte. Nqs. duam te jemi realist. Pra pa militantizem. Blendi thotë: 20 Qershor 2007 @ 7:09 pm tomi nje pyetje kam per ty: Kur Berisha i ben hajdute, padrino, mafioze, te kapur, kurvare, qe nga Presidenti deri te OJQ e fundit qe nuk i pelqen, cfare imazhi i nderton kjo Shqiperise? Pse u dashka te besojne “The Economist” te huajt kur shpifjet me te ndyra per shqiptaret dalin nga goja e Hajvan Bej Berishes? E harrove Bertrand Monnet qe erdhi ne Crans Montana pastaj shkroi nje “Raport” qe na nxjerr KOMB MAFIOZ. Mos harro se ai “Raporti” u perpilua ne Tirane. Mos harro qe u trumpetua nga Qeveria dhe organi i PD, RD. “Mafia Shqiptare 2007″ Allahu na ruajte, e paskemi mafien me seri, c’do vit te veten. http://www.peshkupauje.com/mafia-shqiptare-dhe-edvin-rama/2007/05/18/ Me pas ky Monnet i mohoi te gjitha dhe tha qe raportin e kane fallsifikuar Koha Jone, dhe TV Klan. Do me skandal? Pjer Thomas thotë: 20 Qershor 2007 @ 7:12 pm Artikulli ishte neutral dhe nuk kish ndonje gje te re. Gjera te sterthena me mijra here. Rendesi ka qe Shqiperia, u ngrit nje pike me larte ne listen e shteteve, apo e thene me sakte , ne skedarin e dhomave te tregtise se vendeve perendimore , iu hoq ajo njolla e erret si vend me rrezikshmeri te larte investimi. klajdevour thotë: 20 Qershor 2007 @ 7:54 pm Pjer, mendoj se ke shume te drejte qe shqiperia u ngrit nje pike me lart. Fakt eshte edhe qe The Economist shkruan per kete vend. Ndonese ketu, kemi aftesine zotesine dhe profesionalizmin per te thene: kush eshte ky palo gazetar!!!!!!! Kotherja thotë: 20 Qershor 2007 @ 8:06 pm Blendi, nuk desha me shkrujt fare tek kjo teme, por e shikon se cer ben ti ? E shef or daje, si shkojne ca gjera jo me per imazh te Shqiperise por eshte halli tjeterkund. Tani e kupton perse gjithe protokollin ne Shqiperi per viziten e Bushit e ndiqnin ne menyre rrigoroze vete amerikanet? Se or daj edhe ditari i ndonje gazetari shikohet si “udhezues” apo si “busull ndricuese”. P.S. Ky gazetari boton dhe publikon edhe tek ajo gazeta ku ka qene ai shkrimi i famshem A.A Gill dhe ne diten e vizites se Bushit, citonte nje spurdhjak qe e cilesonte PIKERISHT ate dite Berishen si autokrat. Nuk dua te me kundershtosh fare se merzitem. olsib thotë: 20 Qershor 2007 @ 8:14 pm Pjer Thomas thotë: 20 Qershor 2007 @ 7:12 pm Artikulli ishte neutral dhe nuk kish ndonje gje te re. Gjera te sterthena me mijra here. Rendesi ka qe Shqiperia, u ngrit nje pike me larte ne listen e shteteve, apo e thene me sakte , ne skedarin e dhomave te tregtise se vendeve perendimore , iu hoq ajo njolla e erret si vend me rrezikshmeri te larte investimi. ___ Pervec fjaleve te mira, askush nuk na thote se ne c’nivel jemi nga 1 tek 7 per rrezikshmerine e investimeve. Eshte kjo shkalla ku investuesit bazohen me sa di une. 1 eshte aspak e rrezikshme. 7 eshte shume e rrezikshme. Deri para 2-3 vjetesh, Shqiperia gjendej tek 6. Blendi thotë: 20 Qershor 2007 @ 8:18 pm Vetem ti mos te merzitesh Kothere!!! Nuk e di se per cfare po flet kur me thua “E shikon cer ben ti?” Cer bej une plako? Sot kam qene duke merituar rrogen qe me japin keta ketu, s’kam pas kohe me ndjek ket debat. Dikush me lart pyeti, kush e blen “ekonomistin”, une jam i abonuar. Me vjen ne shtepi 1 jave para se te dali ne dyqan, eshte reviste, jo gazete… Qe e solla ketu bera gabim? Per kete po me heq verejtje? Kotherja thotë: 20 Qershor 2007 @ 8:26 pm Kete shenjen e surratit qe qesh duhet ta kisha vendos mbas kesaj fjalie : … por e shikon se cer ben ti ? Dhe dilte Ok fare. Je zene me njeri ? Ika une . Eshte koha me bredh nje cike naten sot. Banago thotë: 20 Qershor 2007 @ 8:26 pm Çfare eshte kjo? Duket sikur eshte reklame per Mjaft-in. detijon thotë: 20 Qershor 2007 @ 8:31 pm tomi korca Ne cilen pjese thote qe te gjithe shqiptaret jane hajdute? Fushat qe nje artikull mund te mbuloj jane pafund, ti nuk mund te petendosh qe nje shkrim ta beje kete. E vetmja gje qe mund te kontrollosh jane faktet, nqs ato jane te shtremberuara. Dhe ne rastin konkret nuk jane. Lexuesi Economist s’ka nevoje ta blesh, eshte cdo gje online. Kur te del ndonjehere premium content, thjesht copy-paste titulling ne Google dhe te jep nje link tjeter ku mund te lexosh gjithe artikullin. Funksionon cdo here qe e kam provuar. Miss Larson thotë: 20 Qershor 2007 @ 8:36 pm Eshte rreziku Anglo-Amerikan per Shqiperine~! Blendi thotë: 20 Qershor 2007 @ 9:02 pm Kothi, kerkoj ndjese nese u duk sikur po bertisja…stresi i punes, shpejtesia…e di vete ti. tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 9:50 pm Per te gjithe ata qe dyshojne se nuk eshte thene Shqiptarete jaen hajduta lexo: ……sidoqoftë duke qenë se kjo ishte Shqipëria, të gjithë e morën për të qenë se kishim të bënim me një vjedhje…… —————- Kush eshte apo ishte Shqiperia ? Hajdute? Te tjerat i kam thene s’kam cte them me shume vec faktit qe artikulli demton imazhin e shqiperise dhe eshte financuar nga shqiptaret pikerisht per kete qellim klajdevour thotë: 20 Qershor 2007 @ 10:07 pm o ti tom, sorry po ke probleme plako, PROBLEME TE TMERRSHME ME TE KUPTUARIT!!!!! tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 10:31 pm Klajd !!!!! Mos!!!! vella mendova dhe deshiroja te mos merje pjese tek kjo teme te pakten per te vertetuar se Mjaft nuk eshte pas ketij artikulli. E ke pare asnjehere nuk permenda Mjaft e lashe ne hije mendimin tim orguzi se Mjaft ka dore ne kete artikull. Por sic duket ju nuk rini pa u mburur ( edhe kur e qelbni) se keni dore kudo se jeni kudo. MOS!!!! Klajd bere gabim qe hyre ketu pasi tani me vulose bindjen se jeni ju qe e keni bere kete pacavure. Me fal vella por e keni menderosur me gjithe sej Turp dhe jazek ju qofte olsib thotë: 20 Qershor 2007 @ 10:34 pm klajdevour thotë: 20 Qershor 2007 @ 10:07 pm o ti tom, sorry po ke probleme plako, PROBLEME TE TMERRSHME ME TE KUPTUARIT!!!!! ___ Nuk eshte e nevojshme qe te jemi kaq “te dhunshem”, por mund te jete e vertete se tomi mund ta kete keqkuptuar artikullin. olsib thotë: 20 Qershor 2007 @ 10:36 pm tomi korca thotë: 20 Qershor 2007 @ 10:31 pm Klajd !!!!! Mos!!!! vella mendova dhe deshiroja te mos merje pjese tek kjo teme te pakten per te vertetuar se Mjaft nuk eshte pas ketij artikulli. E ke pare asnjehere nuk permenda Mjaft e lashe ne hije mendimin tim orguzi se Mjaft ka dore ne kete artikull. Por sic duket ju nuk rini pa u mburur ( edhe kur e qelbni) se keni dore kudo se jeni kudo. MOS!!!! Klajd bere gabim qe hyre ketu pasi tani me vulose bindjen se jeni ju qe e keni bere kete pacavure. Me fal vella por e keni menderosur me gjithe sej Turp dhe jazek ju qofte ___ Me ler te spekulloj pak. Ok, ishte Mjaft! Edhe? Blendi thotë: 20 Qershor 2007 @ 11:39 pm “……sidoqoftë duke qenë se kjo ishte Shqipëria, të gjithë e morën për të qenë se kishim të bënim me një vjedhje……” ~~~ Une kuptoj se autori ne kete fjali po mban qendrim kritik, disi ironizues ndaj faktit qe mediat boterore u nguten ta quajne vjedhje sepse kane paragjykime ndaj Shqiperise. Nuk me duket aspak se ai po e mbeshtet idene se shqiptaret jane hajduta. Absolutisht nuk e lexoj kete asgjekundi. Ai vetem po thote nje FAKT, qe te gjithe keto mediat Europiane ishin pak teper te zellshme ta quanin vjedhje. Ai po thote qe ato u nguten, sepse DESHEN TE BESOJNE, qe shqiptaret vodhen oren. Kjo eshte absolutisht e vertete! Kjo eshte edhe tema e artikullit (Shiko titullin). Po flasim per problemet e imazhit qe kemi neper bote. Le te mos bejme pallavra po te jemi realiste. Le te mesojme nga ky shkrim sepse eshte dashamires. Ju inkurajoj ta lexoni te gjithe serine prej 5 shkrimesh ne lidhjen qe kam vendosur ne fund te artikullit. Histeria eshte e pavend. eni thotë: 20 Qershor 2007 @ 11:54 pm hmmmmm…. http://www.dubyaspeak.com/ cangonjari thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:58 am Pranë qendrës së Tiranës, në Rrugën e Elbasanit mund të gjesh, midis dyqaneve dhe lokaleve, një nga aktorët më kryesorë në formimin e të ardhmes së Shqipërisë. Gjenden te vila numër 71, që është selia e “MJAFT”-it, një lëvizje rinore që kërkon të krijojë qytetarë aktivë dhe një qeveri sa më transparente. ………………………………………………………………………………………….. Ky eshte fillimi i artikullit . Shkoqur fare fillon dhe na levdon te famshmit e “Mjaft”-it. Mendoj se nuk ja vlen te diskutosh shkrimin e ketij gazetari , ai vec eshte munduar te perkedhele mjaftistat . Tomi Korca …..nuk te njoh , por kam respekt per ty …….me vjen keq disa here te duhet te debatosh me ca mideprishur . sun thotë: 21 Qershor 2007 @ 1:51 pm artikulli eshte fare elementar dhe fare bardh e zi. ia kalon ne cilesi raporteve mbi bazen te kohes se enverit. populli – armiqt e popullit, e ardhmja e ndritur – njollat e erreta. ky klajdi, me ate mentalitetin e thjeshtezuar dhe te manget qe mbizoteron ne mjaft ka bere komentin e rradhes duke na e vene edhe nje here ne dukje se “ne” vendasit s’mund te kemi aq mend sa te kritikojme nje (cope them une) gazetar qe ka shkruar nje copeze tek economisti. llogjika????? po lere o klajdi me na u duk vetja cfaredo qe te na duket, mjaft te diskutojme. na ler rehat me keto hierarkiat se kush jemi ne me kritiku economistin se u bere boze!!!! thote njeriu hej dreq, hajde e merre vesh, sidomos kur vjen nga nje vend qe na plasi me ca slogane bajate mbi rendesine e debatit dhe kritikes. puna e cilesise ti klajdi: ju si mjaft s’keni ndonje cv me lane trute njeri. erjoni jam e sigurt i blen racing car te dashurave po ne nje shkolle qe s’i eshte degjuar as nami as nishani e ka marre diplomen ne amerike. per angline, u fut me cv e mjaftit! dhe me rekomandimet e internationals besoj nje me e mire se ai, mbaroi diku me mire, po erdhi prape beri cv te mjafti dhe me lidhjet e atyshme ka ik prape. pfiuuuu: mjafti= trampolina e suksesit! ajo zonja te top-channeli s’besoj se ka aq peshe given detyren qe ka. qe ajo familje e do fort partine e dime dhe ndoshta eshte active ne support, po s’them se ka ndonje influence te madhe zonja vecanerisht. znj larson ki durim! na e fal nji pik durimi dmth! ky shkrimi eshte aq i mjere dhe toni perforcon idene “hajt t’iu mesoj basics e ketij vendi te erret: shqiperise.” flasin pastaj per imazh perkundrejt kujt.? bushi=imazh?????? dubya hesapi…. imazhin e shkaterrojne medioker si ky gazetari, qe bredhin ne kafenet e bllokut dhe ne dhermi, me ata te mjaftit ma do mendja. ketu ka shume veta me mend. ndoshta ende s’jane dukur mire ne syrin publik. kur te shfaqen, do te tingelloje edhe me qesharak adam leboni. veliaj-s do ti duhen ca veti me te mira atehere, si dhe shoke armesh me te pergatitur. ps! puna e imazhit mbaron te ora: te mjerit bush ia gjeten anet megjithe sniperat qe ishte rrethuar siperfaqja, iu vodh ora. hahhhahahahahahhaha detijon thotë: 21 Qershor 2007 @ 3:23 pm tomi po do te kapesh me lajme te tilla te sugjeroj kete ‘globe and mail’. mbahet si nje nga gazetat me te mira ne kanada, por nuk ka dite te mos na nxjerr nje lajm per oren ne gazete. Nje gazete qe supozohet serioze u kthye ne tabloid. Ne daten 13 qershor, e kishin fotot frontpage shikoje ketu te ky blogu: http://www.proudtobecanadian.ca/index/weblog/comments/globe_mail_starts_their_day_with_a_sneer/ S’po e gjej ate lajmin aktual te gazeta, ishte shume i shkurter e shume i shpifur. Fillonte me nje paragraf nga ‘guide for turists to Albania’ qe te kene kujdes per vjedhjet e rruges. Pastaj vazhdonte me historine e bushit. http://www.theglobeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20070612.wbushwatch0612/BNStory/International/home http://www.theglobeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20070615.wnoticed0616/BNStory/lifeStyle/home http://www.rbcinvest.theglobeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20070612.wbushwatch0612/front/Front/frontBN/rbc-front http://www.rbcinvest.theglobeandmail.com/servlet/ArticleNews/PEstory/LAC/20070614/A2BUSH14/International/international/internationalEuropeHeadline/1/1/3/ Blendi thotë: 21 Qershor 2007 @ 4:38 pm artikulli eshte fare elementar dhe fare bardh e zi. ia kalon ne cilesi raporteve mbi bazen te kohes se enverit. populli – armiqt e popullit, e ardhmja e ndritur – njollat e erreta…. — Per ate pjesen e raporteve te Enverit po te le ty te flasesh se mua nuk me hyjne ne xhep. Po te kesh idene elementare se per ke lexues u shkrua ky artikull do i kurseje vetes krahasimet e gabuara. klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:02 pm Diell i dashur, qe nuk ngroh po kafshon me dhembe, ndonese duket nga larg se ndricon (si dielli i dimrit me pak fjale): Na bere nje leksion te mire CV-sh, pas nje nickname ambicioz. Po kjo, nuk ka fare rendesi per The Economist, i cili, shkruan: “Berisha duhet ta kuptojë se nëse Shqipëria do të hyjë ndonjëherë në BE apo NATO, një qeveri e përgjegjshme dhe transparente do të jenë pjesë e çdo marrëveshjeje. Të kuptuarit e këtij fakti është një arritje e madhe e Shqipërisë në këto 17 vjet, por i mbetet dhe shumë për të bërë”. Kaq! Te pelqen ty, i ndricuar, ky gazetar ose jo, kjo nuk ka rendesi. Ajo qe ti sapo shkrojte me lart, eshte pare maksimumi nga 1000 vete qe korrespondon te jete nr i vizitoreve unike ne dite te peshku pa uje. Ndersa ajo, qe ky gazetari (qe nje zot e di se kush e shoqeroi) e shkroi nje cope mendim, ashtu si per kalamaj, po ama u lexua nje disa miliona njerez. Keshtuqe, vazhdo te ndrisesh ne qiellin tend plako!!!!! Ka te tjere qe flakerijne…. klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:05 pm Ah dhe nje gje: “artikulli eshte fare elementar dhe fare bardh e zi. ia kalon ne cilesi raporteve mbi bazen te kohes se enverit. populli – armiqt e popullit, e ardhmja e ndritur – njollat e erreta”. Ti Diell, vazhdon qe dhe krahasimet e parrezikshme pas nje pseudonimi qe nuk te rrezikon aspak, e pas nje flamuri qe te mbron edhe me shume, ti besh me Enverin dora vete. Kutia jote, eshte aq e vogel, sa ne morine e shmebujve dhe personazheve qe mbart nuk mund te pranoje ne te njejten hapesire dike tjeter, nese pranon Enverin. Vazhdo te jetosh me te, i/e dashur, edhe virtualisht, nese ta ben jeten me te bukur… klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:08 pm E fundit, Diell: CV e Veliajt, ka kohe qe as atij nuk i duhet me!!!! Dhe, me sa kam kuptuar une, askujt jo me ketu te peshku, po kudo, nuk i duhet e nuk i hyn ne pune aspak. Vecse Mero Bazes, dhe per fatin tend te keq, edhe ty…. Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:20 pm Cfare CV-je more Klajdi? Se deri me tani CV-ja e Veliajt i ngjan asaj te antareve te Byrose Politike te PPSH-se, te cilet ngaqe nuk kishin ndonje profesion apo arritje qe mund ta shenonin ne CV-ne e tyre, kur vendosen kandidaturen e tyre per zgjedhjet e para te lira ne Shqiperi, (mars 92) shenuan profesionin “politikan”. Blendi thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:22 pm Nje korigjim klajdevour, ai numri eshte me afer 2000 se 1000. Tashme luhatet tek 1800… (unik) klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:22 pm Arben, pyet Diellin plako, ai duhet ta dije me mire! klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:24 pm ok, blend. Vazhdoja sic duket, me statistikat e vjetra te peshkut olsib thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:25 pm sun thotë: 21 Qershor 2007 @ 1:51 pm ky klajdi, me ate mentalitetin e thjeshtezuar dhe te manget qe mbizoteron ne mjaft ka bere komentin e rradhes duke na e vene edhe nje here ne dukje se “ne” vendasit s’mund te kemi aq mend sa te kritikojme nje (cope them une) gazetar qe ka shkruar nje copeze tek economisti. ___ Se c’mban nje ere provinciali te pandergjegjshem qe eshte i tille. Nuk e kam fjalen per Klajdin sigurisht. Pa ofendim. Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:28 pm E more Olsi, kur u bene edhe keta katunaret e Amerikes, dhe Europes t’u japin mend qytetareve te Shqiperise. P.S. Nuk e kam fjalen per katunaret ne pergjithesi. Pa ofendim. Blendi thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:29 pm Nejse, pika qe ben ti eshte e vlefshme sigurisht. Eshte mendjelehtesi te shkruash komente prepotente nga Peshkupauje ne drejtim te “The Economist”. Keta vijne e komentojne ketu sikur u ka kerkuar Economist mendimin. “Ky shkrim eshte aq i mjere…” thote ai me lart, duke injoruar keshtu prestligjin pafund te ketij botimi (T.E.). Mire e the klajdi, miljona sy do ta lexojne shkrimin, ne print dhe online. Larg histerise se ketyre komenteve ketu ata do mesojne dy gjera per Shqiperine qe per mendimin tim ne fund jane pozitive. tomi korca thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:35 pm Rrofte Partia olsib thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:36 pm Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:28 pm E more Olsi, kur u bene edhe keta katunaret e Amerikes, dhe Europes t’u japin mend qytetareve te Shqiperise. P.S. Nuk e kam fjalen per katunaret ne pergjithesi. Pa ofendim. ___ Loja e fjaleve eshte aq e holle saqe uroj qe te mos jemi keqkuptuar. Nuk e kisha fjalen per artikull-shkruesin. Ky sqarim thjesht per hir te “fjales”. Mund te lexosh edhe komentet e meparshme per te kuptuar me mire. klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:36 pm dhe me shpresen per te kuptuar se cfare ka dashur te thote ky gazetari i nje prej mediave print me te lexuara ne bote, hajde te fillojme te mendojme njecike, pa na u fataksur si ne endrra te keqija, CV e nje djaloshi pak mbi te 20-tat: Ky gazetari, shkruan: “Një kardiolog i njohur, z.Berisha, ndihmoi në rënien e sistemit komunist në Shqipëri. Ai ishte gjithashtu, Presidenti i parë i Shqipërisë postkomuniste prej vitit 1992 deri në vitin 1997, kur dha dorëheqjen pas skandaleve të firmave piramidale, të cilat njëkohësisht, rrëzuan edhe partinë e tij nga pushteti. Skemat piramidale i kushtuan publikut më shumë se 2 miliardë dollarë dhe e shtynë Shqipërinë drejt anarkisë kur investitorë të zhgënjyer u armatosën duke sulmuar depot e armëve”. Pastaj, vijon: “Z. Berisha u rikthye në pushtet në vitin 2005 me anë të disa zgjedhjeve pak të çuditshme dhe mbetet një personazh kontradiktor, disa do të saktësonin autokratik”. Une do pyesja: Mos ndonjehere, ne harrojme, se ne fund te fundit nje perqindje shume te madhe ne krijimin e imazhit te vendit tone, kane njerezit tane me te fuqishem, si ky Berisha, i cili, ndonese me te drejte ose pa te drejte, “akuzohet” ende, si ne mos shkaktar, protagonist i padiskutueshem ne ate vit qe i vuri vulen imazhit tone????? E qe po ky njeri, pak vjet me vone, nga po te njejtet qindra mijera njerez qe e debuan nga pushteti, e rikthyen????? Sa vend, ne imazhin e sotem per ne ne bote, ka ky fakt????? Vijojme me tej. Ky gazetari, shkruan: “Nevojitet më shumë se një muaj nëpër zyra burokratike për të nisur një biznes. Investimet e huaja mbeten të ulëta: Ministria e Ekonomisë mendon se vitin e fundit u investuan rreth 300 milionë euro-vetëm 1/13 e investimeve të huaja në Rumani”. Dy pyetje: 1. Jane te verteta ato qe thote ai? 2. Nese jane te verteta, sa ndikojne ato ne imazhin tone? Apo ne vazhdojme te mendojme se imazhi eshte dicka virtuale, dicka qe secili e mendon ne enderr nje nate te tmerrshme, e kur gdhihet me syte e fryra ne mengjes, nuk ka bir shqiptari t’ia ndryshoje intenstitetin e frikes qe ka ndjere ne pak sekonda gjate atyre oreve te perpelitjes ne shtrat???? Gazetari shton me tej: “Z. Berisha me siguri lëshon tym kur sheh përditë nga ballkoni i tij banerin me dorën e skuqur të “MJAFT”” Ketu, me siguri ka debate. Te cilat ndahen ne dy: po ose jo. Nese po, atehere ka dicka qe nuk shkon me Berishen. Nese jo (dmth qe ne ketu mendojme se Berishes as nuk i ben syri tert), atehere, me falni, po ketu ka nje problem te pesefishte, jo me MJAFT-in, por serish me Berishen tone te dashur… Apo jo? Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:39 pm Blendi thotë: “Larg histerise se ketyre komenteve ketu ata do mesojne dy gjera per Shqiperine qe per mendimin tim ne fund jane pozitive.” …dhe keto gjera pozitive jane; Mjafti dhe Erion Veliaj, binjake qe historia i lindi, u dha dashurine… Penar Musaraj thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:40 pm Nga ana tjeter, Blend… vetem se dicka botohet tek Economist, nuk do te thote se duhet pare me syrin e “prestigjit”… para disa ditesh po thoje me te drejte se ketu tek peshku cdo gje qe merr sadopak lidhje me Mjaftin, luftohet si e tille. Kam ne mendje artikullin e njonit per “Xhuveli President”. Edhe une mendoj qe Economist eshte reviste cilesore, dhe ka materiale te mira… po kjo s’do te thote qe nje “i paemer” nuk ka te drejte te ngreje argumenta kunder shkrimeve te Economist. P.S. I paemri me siper s’ka argument… klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:43 pm Tom, cila parti? Ndjej se dicka te mundon prej ca ditesh? Ma thuaj plako, ndjen ndonje mungese vemendjeje ndaj teje? Mungese vleresimi? Larg qofte: ka gje lidhje kjo me te kaluaren tone te perbashket (ne mos timen direkt, tonen si popull), ne komunizem? Ku thuhej dhe shkaterrohej individualiteti? E kam sinqerisht. Po me shqeteson me keto perpelitje identiteti dhe kerkimi te vemendjes keto dite, sepse me duket se po del jashte ca shinave qe ti vete ia kishe krijuar imazhit tend ne cdo postim te peshkut…. Apo, tani ndihesh aq mire sa realisht keto qe po thua jane ato qe i ke menduar 10 sekonda para se t’i shkruash??? Shqetesimi im eshte legjitim, perderisa ti e une jemi tashme shoke te vjeter peshku…. Luiza thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:43 pm Perseri ka tendenca per te negativizuar gjitheshka.Une kur thashe se Mjafti nuk eshte e vetmja gje e mire qe ka ky vend,kam parsysh qe pervec mjaftit qe gjithesesi ben nje perpjekje pozitive ka edhe te tjere aktor brenda apo jasht Shqiperise qe na perfaqesojne mire.Por ve re me keqardhje qe pothuajse te tere i turren Mjaftit,drejtuesve te tij,gazetarit apo e paragjykojne ate si reklame per nje shoqate.Shenimet e tij paraqiten thjesht,me doza realizmi ne pergjithesi.C’te keqe do te kishte edhe sikur te jete reklame,mjafton qe eshte pozitive dhe i referohet nje aktori shqiptar,qofte dhe ne hiperbole.Per mendimin tim per ne ka me shume rendesi tendenca,pa nenvleftesuar cilesine.Aty lavderohet Mjaft por edhe perpjekjet e qeverise kunder informalitetit.Hajt te shtojme elemente te tjere,artiste te talentuar shkrimtare apo aksione pozitive qe tregojne ndryshim mentaliteti.Kjo eshte e mire per te gjithe.Une do te theksoja se edhe vet perpjekja e administratoreve te Peshku pa uje dhe pjesemaresit ne keto diskutime japin nje kontribut pozitiv.Edhe kjo eshte nje copez qe kultivon debatin e lire per ceshtje qe na interesojne te gjitheve.Pergezoj Blendin per kete postim.Ne diskutimet tona duhet te dalim ne te paret mbi paragjykimet dhe stereotipet ballkanike,te cilave nuk u ka shpetuar as shkruesii artikullit. klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:46 pm Po Penar, ndaj besoj dhe uroj qe ky shkrim eshte postuar ketu: per tu diksutuar, per tu dhene mundesi njerezve te japin argumente. Perndryshe, krijoni nje seksion te artikujve “te paprekshem”. Penar Musaraj thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:47 pm klajdevour, qetesohu robo se do e djegesh tastieren… Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:49 pm Penar per ta mbajtur debatin ne qytetarine dhe etiken e duhur qartesohu. P.S. Mendoj se ne standartin e “i paemer” ketu te Peshku jemi te gjithe njesoj. Standarti qe vendos eshte argumenti dhe jo standarti “topi eshte i imi penalltine do ta gjuaj vete”. Penar Musaraj thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:53 pm Arben, besoj ate mendova se thashe me siper…qe duhet vleresuar argumenti packa se burimi eshte anonim. Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:02 pm Penar Musaraj thotë: 21 Qershor 2007 @ 5:53 pm “Arben, besoj ate mendova se thashe me siper…qe duhet vleresuar argumenti packa se burimi eshte anonim.” E drodhe dhe ti me duket…. Qartesuar ne gjuhen e logjikes “tautologji”. Blendi thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:09 pm Te kuptohemi, nuk kam dashur te them qe s’ka kush te drejte te kritikoje apo mos bjere dakord me “The Economist” (ky eshte botimi im i preferuar vec MAXIM). Ajo qe kam dashur te shpreh eshte se komentet “Prepotente” ndaj T.E. zhvleresohen qe nga menyra se si i qasen problemit. Kush e lexon regullisht “Economist” krijon nje ide me te sakte se cfare linje redaksionale te paperkulshme mban kjo reviste. “The Economist” nuk blihet dot me para, prandaj eshte qesharak aludimi me lart se i ka paguar Mjaft! Blendi thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:15 pm Arbeni thotë: “Blendi thotë: “Larg histerise se ketyre komenteve ketu ata do mesojne dy gjera per Shqiperine qe per mendimin tim ne fund jane pozitive.” …dhe keto gjera pozitive jane; Mjafti dhe Erion Veliaj, binjake qe historia i lindi, u dha dashurine…” ~~~ I nderuar Arben. Te lutem shume qe here tjeter mos “te mbarosh fjalite e mia”. Ato dy gjerat qe kam une ndermend nuk jane as Mjafti as Erion Veliaj. Me duket e pasjellshme nga ti te vesh fjale ne gojen e te tjereve. tomi korca thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:19 pm Klajd Nuk e di perse i ke mare gjerat kaq personalisht si inidivid apo si Mjaft. Sic duket sepe nuk jeni mesua rme kritika vec lavderime e dore puthje. Po ta perseris edhe nje here per te njemijten here. Nuk kam azgje si kunder teje e as kunder indivedeve te mjaft. Ajo qe mua me shqeteson dhe me iriton eshte fakti qe ju nuk dilni hapur si force politike por si force e pavaruar e shoqerise civile. Kjo per mua eshte genjeshter dhe une edhe per kete nuk me vjen shume keq sa me vjen keq se ju keshtu genjeni nje popul te tere. Kjo eshte e gjitha qe kam me ju Sa per mendimet personale ndaj jush apo individeve te Mjaft, ato jane aq personale per mua sa une nuk begenis ti nxjer ketu ne shesh. Ketu mua me shqeteson genjshtra tuaj ndaj nesh is popull. Maskimi tuaj nen emerin shoqeri e pavarur civile kur ne fakt luani dhe beni lojen e nje force te caktuar politke qe per mua eshte po aq e keqe sa edhe ajo qe ju luftoni Qe do te thote se ju kerkoni ta hidhni populin nga shiu ne bresher, duke i premtuar asnjanesi dhe objektivitet. E fundit Ne rast se do te vazhdosh te ironizosh e fyesh nga mua do te maresh vetem ha ha ha dhe Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:21 pm Dakord me Blendin. E megjithate gjykimi im eshte se “The Economist” eshte me teper e prirur majtas, dhe persa i perket Shqiperise analizat jane siperfaqsore. E megjithate edhe une e lexoj me dashuri e vemendje se na sjell sado pak Europen ketu ne Amerike, dhe ndonjehere Shqiperine tone te dashur, e cila megjithe te metat qe ka mbetet me e mira ” it is simply the best, better than all the rest. Better than anyone…” Penar Musaraj thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:26 pm Arbeni: ““The Economist” eshte me teper e prirur majtas” Plako, me gjithe respekt, ia ke fut kot. Economist jane liberale klasike, pro tregut te lire dhe me rezerva sa here qe shteti nderhyn ne ekonomi. larg te majtes, shume larg. Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:30 pm Blendi duket qarte se cilar jane fjalet e tua dhe cilat jane fjalet e mia. E perse duhet perdorur fjala “e pasjellshme.” Mund te perdorej fjala jo-objektiv/e etj. Jo mire Blendi…jo mire. Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:38 pm Penar Musaraj thotë: “Plako, me gjithe respekt, ia ke fut kot. Economist jane liberale klasike, pro tregut te lire dhe me rezerva sa here qe shteti nderhyn ne ekonomi. larg te majtes, shume larg.” Penar mos kalo direkt ne konkluzion/opinion. Jep fakte dhe ne do te debatojme per to. klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:41 pm Arben, une serish nuk e kuptova se cfare argumentash ke ti ne lidhje me kete shkrim. Ne mos argumenta, cfare mendimesh, komentesh etj. Per shkrimin them, jo per tjeter gje! Tom qetesohu e burre i dheut! O parti o s’ka!!!!! Jo mo plak, s’ka parti, per inatin tend Dmth kjo qenka arsyeja e komenteve te tua???? Penar. Tastiera, eshte me e nxehte se une Une jam gjithmone keshtu sic jam, vecse e kam tmerr te fsheh ate qe ndjej, ndaj dhe ti ndjen nxehtesi… Me shajne e me kritikojne se vallai keshtu nuk ndihmoj askend, por sic duket, askush se ka kuptuar qe nese une hyj, postoj, e komentoj gje te peshku, nuk e bej per te ndihmuar kend, se sa e bej per te thene ate qe ndjej e mendoj!!!! Po edhe ti Penar, nuk na dhe ndonje koment per temen…. Arbeni thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:47 pm Klajdi dhe Penar. Mos e merrni per mungese respekti, por per pjesen tjeter te dites jam shume i zene. Do te deshiroja shume te vazhdonim debatin. Shpresoj te vazhdoj sa me shpejt. tomi korca thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:52 pm Klajd nuk e di vazhdon te na genjesh apo ke genjyer dhe veten sa e beson kete genjeshter? Penar, Blendi, Arben e te tjere. Mendoj se pikerisht ketu qendron dhe thelbi i debatit. Eshte ajo qe i kam then Klajd ne shkrimin me lart: …..qe mua me shqeteson dhe me iriton eshte fakti qe ju nuk dilni hapur si force politike por si force e pavaruar e shoqerise civile. Kjo per mua eshte genjeshter dhe une edhe per kete nuk me vjen shume keq sa me vjen keq se ju keshtu genjeni nje popul te tere. ……. Maskimi tuaj nen emerin shoqeri e pavarur civile kur ne fakt luani dhe beni lojen e nje force te caktuar politike qe per mua eshte po aq e keqe sa edhe ajo qe ju luftoni Qe do te thote se ju kerkoni ta hidhni populin nga shiu ne bresher, duke i premtuar asnjanesi dhe objektivitet….. —————– Dhe per te mos then se jem jashte teme te gjithe debatojme rreth artikullit te “The Economist”. Le ta themi troc ne ketu po debatojme se disa ju pelqen qendrimi i Mjaft sepse eshte kunder Berishes ( pra pelqejne dhe artikullin), disave nuk ju pelqen per te njeten arsye ( dhe nuk pelqejne dhe artikullin) dhe disave sepse qendrimi eshte i njeanshem ( pra dhe artikulli eshte i njeanshem). Mendoj se kjo eshte e verteta dhe per hir te saj duhet ta pranojme se per ndryshe futemi ne debate pa fund. T Te tjerat jo po The Econ. eshte majte jo po eshte e djathte , jpo po lexohet jo po nk lexohet jane sa per ti qendruar ne teme qe filtri i Penarit te mos i fshije komentet Miss Larson thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:53 pm Arben, Blendi nuk eshte tip nevrik. klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:54 pm Tom, nese ti vertet mendon sic shkruan: “Le ta themi troc ne ketu po debatojme se disa ju pelqen qendrimi i Mjaft sepse eshte kunder Berishes ( pra pelqejne dhe artikullin), disave nuk ju pelqen per te njeten arsye ( dhe nuk pelqejne dhe artikullin) dhe disave sepse qendrimi eshte i njeanshem ( pra dhe artikulli eshte i njeanshem). Mendoj se kjo eshte e verteta dhe per hir te saj duhet ta pranojme se per ndryshe futemi ne debate pa fund”. Une, nuk merrem me me ty plako, refuzoj madje publikisht Se s’ka nevoje per koment, ndaj. tomi korca thotë: 21 Qershor 2007 @ 6:59 pm OK no prob. S’ta kerkoj njeri te debatin me mua Ne fakt vete u fute ne debat me mua Une po ta shikosh deriu sa ju mu sulet qendrova larg jush dhe nuk permenda asnje emer. Vete mu sulet dhe vete keni deshire te largoheni nga debati me mua. Puna tuaj per mua ska porblem klajdevour thotë: 21 Qershor 2007 @ 7:06 pm Hajde Tom, mos e vrit mendjen, je shume i mirepritur sa here te kesh nevoje per miq, e mos u ndje vetem apo i sulmuar!!!! tomi korca thotë: 21 Qershor 2007 @ 7:13 pm Thnx, Ne fakt me pelqejne kur me sulmojne pasi keshtu mat me mire nese kam te drejte apo jo. Sa per vetmi, fale zotit peshku ka shume antare, te gjithe jane miq te mire per kohen e harxhoj tek peshku. Jashte saj kam po aq miq te mire sa nuk ndjehem i vetem. Por perseri thnx per kujdesin Blendi thotë: 21 Qershor 2007 @ 7:13 pm Ndjese Arben. Ndoshta fola pak ashper dhe jashte vendit. tung. Idris thotë: 21 Qershor 2007 @ 11:35 pm Klajd te du fort.Hera heres bohesh si Shaba…..Ai gazetari e mori honorarin per artikullin ju prish apo jo imazhi Shqiperise…edhe Mjaft nuk i lujten zyrat,edhe protesta u doli me sukses,edhe ti here pas hare jepi te Peshku..edhe Tomi do thote ..po edhe ne do themi o vlla. Sun nuk ngroh vetem Mjaft. Na prano nonji gjo se na behet qejfi. Arbeni thotë: 22 Qershor 2007 @ 5:02 am S’ka gje miku im. Gjon Cima thotë: 23 Qershor 2007 @ 9:54 am Artikulli i The Economist eshte i shkelqyer dhe ne favor te Shqiperise, shume ne favor. Ne flasim shume, degjojme pak dhe lexojme akoma me pak…midis rreshtave. Shkrimi ka dy aspekte:faktet dhe opinionet. Faktet, te dhena ne menyre comparative, jane ne menyre te fuqishme perkrah Shqiperise psh. besa, komuniteti hebre ne Shqiperi qe vjen nga kohet Romane, “feja e shqiptarit eshte shqiptaria” (zoti na e falte), ekuacioni: diktature njerez krenare=dashuri per token e lirise (SHBA-zoti i shtofte ymrin-Gj.Cima), ata djemte tek xhamia qe jane shume, shume te perzemert me gazetarin dhe e inkurajojne ti ngjitet minares (te duam shume por jemi edhe inteligjente) etj etj… Kryeveper ajo puna qe “nqse feja ja kerkon shqiptarit te kaloje nga paganizmi ne kristianizem dhe pastaj ne mysulmanizem…ashtu qofte”. Atehere kush qe ai qe na thoshte qe shqiptaret nuk dine te ulen ne tavoline me te tjeret dhe te flasin e te vendosin per gjera te rendesishme? Qe nuku jane player? Serbi apo italiani? Shkrimi eshte jo vetem i shkelqyer por edhe prekes…por ne nuk mund te behemi elegante brenda dites…ama jemi, siç e tregon qarte The Economist, shume inteligjente, tolerante dhe e ardhmja jone …çfare doni ju more vagabonda qe The Economist te filloje te shkruaje: dhe populli shqiptare nen udheheqjen e ndritur te Dott. Prof. Sali Berisha dhe me ndihmen internacionale te pakushtezuar te popullit te dashur Texan… E se patatja… Ju ftoj qe te peshoni faktet qe Economist ka zgjedhur per te pergenjeshtruar dhe diskredituar opinionet e leshit. Persa i perket ores se Bushit, kjo eshte sqaruar dhe tani qarkullojne vetem videot qe pergenjeshtrojne akuzen keqedashese ndaj shqiptareve…ehhh e dine te gjithe qe jemi viktima te padrejtesise ne shekuj…ky lajm ishte nje canard dhe mund te ripozicionohet shume ne favorin tone per te diskredituar ata qe jane “biased against us” dhe nuk marrin mundimin te verifikojne faktet … have a nice week end gjon cima thotë: 23 Qershor 2007 @ 10:43 am Hold on, hold on, if the global jewish lobby, after being offered the facts by The Economist, would be invited to choose between Albania and any other country e.g. Italy …who’d be the choice? close your eyes, make a wish Brigadieri thotë: 25 Qershor 2007 @ 1:05 am Nje shkrim pacavure , no more coments. Jetoni thotë: 25 Qershor 2007 @ 1:29 pm Nuk arrita t’i lexoj të gjitha komentet, pas komentit tim, por do të merrem me këtë të fundit, që me ra më shumë në sy, e që është nga gjon cima. Disa komente të tij nuk e di nga i citonte, si psh ajo çështja e fesë. Por le ta marrim se është ashtu. Fakti që një popull është i gatshëm të kaloj në fe të ndryshme brenda natës, nuk është pozitiv siç pretendoni ju gjon. Përkundrazi tregon për dozë të ulët të devotshmërisë fetare. Gjë që besoj se mund të biem dakord se vjen nga 50 – vjeçari i kohës komuniste. Sa për shkrimin, mendoj se nuk është profesional. Fakti që një shkrim botohet në The Economist nuk do të thotë domosdoshmërisht se ky shkrim është në nivel me emrin e revistës. Aty nuk ka ndonjë redaktor që është i aktualizuar me informacion për gjendjen në Shqipëri, nga njëra anë, dhe nga ana tjetër, duke patur pak shkrime për këtë vend, mendoj se ka tolerancë për të botuar shkrime të një cilësi, që për ne (ose së paku për mua), është përceptim sipërfaqësor i një tursit që rri dy ditë në një vend. Bile, ai na thotë vet këtë kur shkruan për përceptimet vizuale dhe jo për brendinë e godinave që ka parë dhe njerëzve që ka takuar. Mbi të gjitha, nuk e kam me faktin që ai kritikon Berishën, kritikat konstruktive (edhe pse kjo nuk mu duke edhe me aq fakte brenda, por nejse) gjithmonë duhet të ekzisojnë. Por e kam më shumë se ky shkrim nisë dhe mbyllet me lëvdatat për “Mjaft”. Dhe pyes vetën përse??? Nuk mund as të imagjinoj se, duke u bashkuar me mendimin e Luizës (me këtë rast nuk po shkel të drejtën e autorit të idesë) Mjaft na qenka A dhe Zh e këtij vendi. Pesë-gjashtë veta që marrin rroga dhe honorare të majme duke shpërlarë trurin e disa hallexhinjve për punë vullnetare, më shumë më ngjan me shfrytëim të minorenëve (shpesh dhe shumë nga vullnetarët e Mjaft janë nën 18 vjeç) se sa model vullnetarizmi. Ndjesë që e zgjata paksa! gjon cima thotë: 25 Qershor 2007 @ 3:37 pm Jeton, faleminderit per pergjigjen e cila meriton vemendje nga ana ime. Une jam perpjekur te jap piken time te veshtrimit pa pretenduar qe kam te drejte. Mbi nje te vertete ka me shume se nje te drejte. Dhe kjo eshte bukuria e jetes. Do te perpiqem te jap spjegimet e mia brenda nje apo dy diteve. Te kujtoj vetem nje shkrim te The Economist: ne vitin 1998 revista botoi nje kopertine me fytyren e dhimbshme te nje personi mbi sfond te zi me diçituren: Just go. Ne artikullin redaksional, ne brendesi te revistes, çdo paragraf fillonte me fjalen Just Go dhe pershkohej nga nje dashuri vertet e ndjere per njerin nga figurat me te shquara te shekullit, nje femije jetim, qe shikonte te jemen ne shtepine e dajave qe perplaste koken duke qare tek krevati i hekurit, nderkohe qe daja i kthehej vogelushit qyrrash me fjalet: vuan per shkakun tend…nje femije qe naten kishte shume frike te dilte jashte se banjon e kishin ne oborr, i njejti djale me vone duhej te negocionte me njerkun, i ulur ne makine me te jashte qytetit, qe tia trajtonte me mire te jemen, ai djali qe mori mbiemrin e njerkut jo vetem per ti dhene te vellait perkrahje e dashuri por edhe per dashurine ndaj njerkut, djalit te pare amerikan qe mori ne dhomen e konviktit nje zezak kur akoma ekzistonte segregacioni ( ky djali zezak u be minister i tregtise dhe vdiq ne nje aksident ajror-une e kam fotografine e shokut te vet ne funeral), nje djale ky i bardhi qe mund ta kalonte jeten me te ngrena dhe seks por perkundrazi vendosi te fluturoje lart e me lart…Bill Clinton. Perfytyro si do te ishte Shqiperia sikur njerezit qe vendoset te behen hafije te sigurimit thjesht per nje cope vend pune te kishin zgjedhur te fluturonin ne vend qe te gjuanin ata qe enderronin te fluturonin duke i denoncuar tek Big Brother… “fjala jote e fundit” pyeti Kryetari i Gjykates nje ish profesorin tim te letersise mbasi ju dha denimi prej dhjete vjetesh…”Skam gje per te thene” ja ktheu profesori im ne vend qe te falenderonte partine per zemergjeresine “une desha vetem te fluturoj, sadopak, te fluturoja…çte keqe ka te fluturosh… pak fare”. Ne burg, ku edhe vdiq, ky profesori im njihej me emrin “ai qe donte te fluturonte”, femijet e tij njiheshin si “te bijte e atij qe donte te fluturonte”…dhe kusurin ti e njeh po aq mire sa edhe une. Si do te ishte Shqiperia jone sikur te gjithe ata njerez qe u vrane apo thjesht nuk ju lejua, per shkak te injorances se thelle te Big Brother, te kryenin detyren elementare per te cilen Zoti i ka dhuruar jeten: thjesht te shtojne sadopak vlere per veten, familjen dhe shoqerine e vendit te vet…rezultati eshte shkretetira qe mbulon vendet ish-socialiste. Nje shkretetire qe e sheh edhe tani mbas gati 20 vjetesh nga renia e murit te Berlinit sapo kalon nga Austria ne Hungari… The Economist eshte nje reviste shume liberale, ne favor absolut te tregut te lire, absolutisht e pa influencueshme…eshte nje reviste qe ka hyre, qe prej krijimit te saj, ne nje lufte midis injorances qe na mban mbrapa dhe inteligjences qe na çon perpara. Do te ishte mire ta shikonim ne kete sy…dhe te merrnim pjese ne kete gare. Te falem Jetoni thotë: 26 Qershor 2007 @ 10:46 am Shumë i nderuari Gjon! Ndjehem mirë që të diskutojë me Ju, pa marrë parasysh këndvështrimeve, apo, siç e thoni edhe Ju në fillim “mbi (për) një të drejtë, ka më shumë se një të vërtetë”. Ju falem nderoj për argumentet shumë pozitivë që i sollët në komentin Tuaj, dhe nuk kam se si të mos jem pro mendimit Tuaj se “çdo kush ka të drejtë të fluturoj”, duke shtuar, jo pak, por sa të dojë. Edhe unë mendoj se “The Economist” është një revistë shumë liberale, por… Ne jemi dëshmitarë se jo çdo dukuri/proces/institucion liberal/demokratik është më i miri, dhe, njëkohësisht, nuk mendoj se proceset/institucionet liberale/demokratike mund të jenë ideale. Jo, së paku në këtë botë. Aty, ku unë vazhdoj të kem rezerva, është tek shfrytëzimi i këtij liberalizmi për dhe kundër interesave të caktuara. Argumenti. Botimi i artikullit të Adrian Anthony Gill (për ne i njohur si A.A. Gill) më 23 korrik 2006 në gazetën javore britanike “Sunday Times”. A nuk është ky një shembull për të cilin besoj se biem të gjithë dakord se ishte shpërdorimi i liberalizmit të institucionit??? Dhe më tej, a nuk do të thotë kjo se shkrimet për vendet e vogla (siç e kam thënë edhe në komentin e mëparshëm) nuk kontrollohen në detaje, pasi nuk ka kush t’i kontrollojë. As “Sunday Times”, as “The Economist” e as shumë e shumë gazeta dhe revista të tjera, nuk do të kishin interes të paguanin redaktorë për vende të nivelit tonë, pa asnjë ndikim në politikën evropiane, dhe aq më pak në atë botërore. Pra, për të mos dashur të bëhem ligjërues i tepruar, unë mendoj se shkrimi i zotëriut në fjalë në “The Economist”, ka shumë pak të përbashkët (përveç pikëpresjes së emrit të tij me faqet e revistës) me vlerat e pakontestueshme të kësaj reviste. Por, të vegjlit në shumicën dërrmuese të rasteve (gjithnjë e më shumë po mendoj të them gjithmonë) duhet t’i nënshtrohen ligjeve dhe së drejtës së të mëdhenjve. Së paku kështu po e perceptojë këto ditë Botë (shembull: statusi i Kosovës). Ju falem nderoj për durimin që më lexuat, dhe njëkohësisht vlerësoj lart prurjen Tuaj, Gjon!
  • gene
  • Posted October 5, 2007 at 11:33 AM
  • Permalink
  Mjaft-i , ndoshta identitet i pamjaftueshem ne veten e tij?! 24 Shtator 2007 @ 2:28 am · në Opinion · postuar nga klodi Protestat jane “antibiotiket” ne funksion te demokratizimit te vendit, ky eshte nje fakt endè i pakuptuar nga populli yne. Protestat e munguara jane frymemarrja e tranzicionit te qendueshem dhe kete e verteton ( si nje arsye) 17 –vjecari qe kemi pas. Populli pelqen te mbushe sheshin vetem per mitingje politike qe ndiqen nga koncerte , mitingje elektorale plot premtime , dhe tranzicioni hecen perpara i shendosh! Populli , fatkeqsisht, nuk kupton faktet dhe nderkoh beson opinionet! Le te ndjehemi optimist per nje cast dhe te mendojme per “kundrapeshat” qe po tentohen ti vihen tranzicionit te qendrueshem ; Njera nga ato, Mjaft-i. Ndoshta Mjaft-i eshte si “djali i vetem” ne shoqerine tone dhe si rrjedhoje i frenohen kritikat , por une e mendoj pak ndryshe . Nese Mjaft-in e konsiderojme si nje organizate me qellime brenda vetes se tij , ateher un duhet ti qendroj larg dhe kritikat duhet ti mbaj per vete. Nese Mjaft-in e “hetojme” ne planin politik si nje organizate perpjekese kundra tranzicionit te qendrueshem , duhet t’i shohim jo vetem efektivitetin e perfituar por edhe menyren e te kerkuarit. Ja dy shembuj qe tregojne papjekurine e organizates ne luften anti tranzicion.. E para ; Ne prag te zgjedhjeve lokale te disa muajve me pare, oraganizata Mjaft ( me te drejte) kerkon te ftoje qytetaret qe te marin pjese ne votime. Ky apel simbolizohet me “kofshet e nje gruaje “ nga te cilat duhej kuptuar “kutia e vitimit” -Un personalisht mendoj qe nuk eshte nje menyre e denje te tregosh kofshet e nje gruaje ne menyre per te ftuar njerezit te votojne . Me vjen me kollaj te mendoj per “kotesine” e te votuarit sesa “rendesine” e te shkuarit ne kutite e votimit. Kjo nuk ben gje tjeter , vetem largon popullin te kuptoj perkthimin e fjales ”demokraci“. Ktu eshte katastrofa , pasi populli eshte pjesa e pare e fjales “demo-kraci” E dyta ; Disa dite me pare organizata protestoi ( me shum te drejte) kundra ministrit Ruli , duke kerkuar dorheqen e tij ( qe eshte e pakta qe mund te bej ky minister). Edhe kete here kemi “simbolizmin” si mjet proteste , qe vlen te thuash “ qofte , birra, muzik popullore” ! -Personalisht , per nga rendesia e protestes , nuk kam pare apo degjuar ndonjehere te protestohet duke ngrene, pire, kercyer e qeshur . Me duket me shum si nje feste ! I solla keto dy raste jo rastesisht , por nga rendesia e tyre. Mjaft-i ka bere shum protesta dhe sinqerisht nuk mendoj qe te ket patur qellime le kufizuara ne vetvete . Mendoj qe qellimi i protestave ka qene gjithmone kundrapesha e situatave kritike. Ajo qe me shqeteson eshte efektiviteti dhe menyra e te protestuarit, e para eshte e pa dukshme e dyta le per te deshiruar! Protesta efektive jane ato qytetare-masive , te karakterisuar nga zemerimi dhe merzija, jo ato te karakterizuara nga zatira e qefi. Mjaft-i duhet akoma ta kuptoje kete….! Klodi Dergoje artikullin me email Printoje artikullin 58 Komente » ados thotë: 24 Shtator 2007 @ 7:51 am Diku ne nje artikull tjeter kisha nje fare perplasje ketu ne kete forum me nje”tru peshk” te madh pak a shume per te njejten gje. E them edhe nje here megjithese marrin”way too much”ndihma financiare nga OKB nuk jane ne lartesine e duhur per te konkretizuar qellimet apo objektivat si shoqate.( le te hedhin nje sy andej nga Kosova me Vetvendosjen, dhe te mesojne dicka) Shume goditur me ato qe thua , Klodi.. artan thotë: 24 Shtator 2007 @ 8:16 am Popullit i eshte mpire truri,eshte i lodhur i droguar nga konfuzioni politik i personaliteteve pa personalitet…Mjafti ,edi si me duket ..? Si pioneret e Enverit,si ato organizatat e te rrinjeve, qe benin flet rrufe. .. ne fakt duhen njerez qe te bejne ate pune pa para vullnetarish dhe realish si duhet te behet nje proteste e forte,QE QEVERISE ti reshqase toka nen kembe ! Dhe te qesh sic qesh kryeministri ne mbledhjet qeveritare,zgerdhihet apo nuk zgerdhihet ky kryeminister. ! artan thotë: 24 Shtator 2007 @ 8:18 am te lexohet dhe jo te qeshe .. happy king thotë: 24 Shtator 2007 @ 9:40 am gjithmone e kam menduar nje gje te tille duke e pare “mjaft” si nje organizate ekzibicioniste !!! dhe mbi te gjitha pothuajse bosh ne permbajtje duke lene menjane menyren skenike te paraqitjes se saj neper sheshe duke “protestuar”. une se di se cilat interesa perfaqeson dhe mbron ajo..por duke e pare thjesht ne planin e te vetmes organizate “jopolitike” qe “perpiqet” te “protestoje” me duket sikur shoh SHOW ne gjithe ato gjera qe perpiqen te bejne dhe te transmetojne!! klodi me pelqeu shkrimi yt..jam i mendimit me ty!! gene thotë: 24 Shtator 2007 @ 12:08 pm Nje ndihme per “mjaft” http://www.aeinstein.org/organizations/org/scannedPDFs/The Politics of Nonviolent Action Volume II – Italian.pdf Nje manual i protestes paqesore. gene thotë: 24 Shtator 2007 @ 12:11 pm 198 Methods of Nonviolent Action These methods were compiled by Dr. Gene Sharp and first published in his 1973 book, The Politics of Nonviolent Action, Vol. 2: The Methods of Nonviolent Action. (Boston: Porter Sargent Publishers, 1973). The book outlines each method and gives information about its historical use. You may also download this list of methods. THE METHODS OF NONVIOLENT PROTEST AND PERSUASION Formal Statements 1. Public Speeches 2. Letters of opposition or support 3. Declarations by organizations and institutions 4. Signed public statements 5. Declarations of indictment and intention 6. Group or mass petitions Communications with a Wider Audience 7. Slogans, caricatures, and symbols 8. Banners, posters, and displayed communications 9. Leaflets, pamphlets, and books 10. Newspapers and journals 11. Records, radio, and television 12. Skywriting and earthwriting Group Representations 13. Deputations 14. Mock awards 15. Group lobbying 16. Picketing 17. Mock elections Symbolic Public Acts 18. Displays of flags and symbolic colors 19. Wearing of symbols 20. Prayer and worship 21. Delivering symbolic objects 22. Protest disrobings 23. Destruction of own property 24. Symbolic lights 25. Displays of portraits 26. Paint as protest 27. New signs and names 28. Symbolic sounds 29. Symbolic reclamations 30. Rude gestures Pressures on Individuals 31. “Haunting” officials 32. Taunting officials 33. Fraternization 34. Vigils Drama and Music 35. Humorous skits and pranks 36. Performances of plays and music 37. Singing Processions 38. Marches 39. Parades 40. Religious processions 41. Pilgrimages 42. Motorcades Honoring the Dead 43. Political mourning 44. Mock funerals 45. Demonstrative funerals 46. Homage at burial places Public Assemblies 47. Assemblies of protest or support 48. Protest meetings 49. Camouflaged meetings of protest 50. Teach-ins Withdrawal and Renunciation 51. Walk-outs 52. Silence 53. Renouncing honors 54. Turning one’s back THE METHODS OF SOCIAL NONCOOPERATION Ostracism of Persons 55. Social boycott 56. Selective social boycott 57. Lysistratic nonaction 58. Excommunication 59. Interdict Noncooperation with Social Events, Customs, and Institutions 60. Suspension of social and sports activities 61. Boycott of social affairs 62. Student strike 63. Social disobedience 64. Withdrawal from social institutions Withdrawal from the Social System 65. Stay-at-home 66. Total personal noncooperation 67. “Flight” of workers 68. Sanctuary 69. Collective disappearance 70. Protest emigration (hijrat) THE METHODS OF ECONOMIC NONCOOPERATION: (1) ECONOMIC BOYCOTTS Actions by Consumers 71. Consumers’ boycott 72. Nonconsumption of boycotted goods 73. Policy of austerity 74. Rent withholding 75. Refusal to rent 76. National consumers’ boycott 77. International consumers’ boycott Action by Workers and Producers 78. Workmen’s boycott 79. Producers’ boycott Action by Middlemen 80. Suppliers’ and handlers’ boycott Action by Owners and Management 81. Traders’ boycott 82. Refusal to let or sell property 83. Lockout 84. Refusal of industrial assistance 85. Merchants’ “general strike” Action by Holders of Financial Resources 86. Withdrawal of bank deposits 87. Refusal to pay fees, dues, and assessments 88. Refusal to pay debts or interest 89. Severance of funds and credit 90. Revenue refusal 91. Refusal of a government’s money Action by Governments 92. Domestic embargo 93. Blacklisting of traders 94. International sellers’ embargo 95. International buyers’ embargo 96. International trade embargo THE METHODS OF ECONOMIC NONCOOPERATION: (2)THE STRIKE Symbolic Strikes 97. Protest strike 98. Quickie walkout (lightning strike) Agricultural Strikes 99. Peasant strike 100. Farm Workers’ strike Strikes by Special Groups 101. Refusal of impressed labor 102. Prisoners’ strike 103. Craft strike 104. Professional strike Ordinary Industrial Strikes 105. Establishment strike 106. Industry strike 107. Sympathetic strike Restricted Strikes 108. Detailed strike 109. Bumper strike 110. Slowdown strike 111. Working-to-rule strike 112. Reporting “sick” (sick-in) 113. Strike by resignation 114. Limited strike 115. Selective strike Multi-Industry Strikes 116. Generalized strike 117. General strike Combination of Strikes and Economic Closures 118. Hartal 119. Economic shutdown THE METHODS OF POLITICAL NONCOOPERATION Rejection of Authority 120. Withholding or withdrawal of allegiance 121. Refusal of public support 122. Literature and speeches advocating resistance Citizens’ Noncooperation with Government 123. Boycott of legislative bodies 124. Boycott of elections 125. Boycott of government employment and positions 126. Boycott of government depts., agencies, and other bodies 127. Withdrawal from government educational institutions 128. Boycott of government-supported organizations 129. Refusal of assistance to enforcement agents 130. Removal of own signs and placemarks 131. Refusal to accept appointed officials 132. Refusal to dissolve existing institutions Citizens’ Alternatives to Obedience 133. Reluctant and slow compliance 134. Nonobedience in absence of direct supervision 135. Popular nonobedience 136. Disguised disobedience 137. Refusal of an assemblage or meeting to disperse 138. Sitdown 139. Noncooperation with conscription and deportation 140. Hiding, escape, and false identities 141. Civil disobedience of “illegitimate” laws Action by Government Personnel 142. Selective refusal of assistance by government aides 143. Blocking of lines of command and information 144. Stalling and obstruction 145. General administrative noncooperation 146. Judicial noncooperation 147. Deliberate inefficiency and selective noncooperation by enforcement agents 148. Mutiny Domestic Governmental Action 149. Quasi-legal evasions and delays 150. Noncooperation by constituent governmental units International Governmental Action 151. Changes in diplomatic and other representations 152. Delay and cancellation of diplomatic events 153. Withholding of diplomatic recognition 154. Severance of diplomatic relations 155. Withdrawal from international organizations 156. Refusal of membership in international bodies 157. Expulsion from international organizations THE METHODS OF NONVIOLENT INTERVENTION Psychological Intervention 158. Self-exposure to the elements 159. The fast a) Fast of moral pressure b) Hunger strike c) Satyagrahic fast 160. Reverse trial 161. Nonviolent harassment Physical Intervention 162. Sit-in 163. Stand-in 164. Ride-in 165. Wade-in 166. Mill-in 167. Pray-in 168. Nonviolent raids 169. Nonviolent air raids 170. Nonviolent invasion 171. Nonviolent interjection 172. Nonviolent obstruction 173. Nonviolent occupation Social Intervention 174. Establishing new social patterns 175. Overloading of facilities 176. Stall-in 177. Speak-in 178. Guerrilla theater 179. Alternative social institutions 180. Alternative communication system Economic Intervention 181. Reverse strike 182. Stay-in strike 183. Nonviolent land seizure 184. Defiance of blockades 185. Politically motivated counterfeiting 186. Preclusive purchasing 187. Seizure of assets 188. Dumping 189. Selective patronage 190. Alternative markets 191. Alternative transportation systems 192. Alternative economic institutions Political Intervention 193. Overloading of administrative systems 194. Disclosing identities of secret agents 195. Seeking imprisonment 196. Civil disobedience of “neutral” laws 197. Work-on without collaboration 198. Dual sovereignty and parallel government Source: Gene Sharp, The Politics of Nonviolent Action, Vol. 2: The Methods of Nonviolent Action (Boston: Porter Sargent Publishers, 1973). p.s. Gene Sharp nuk jam une TaniBorizani thotë: 24 Shtator 2007 @ 12:39 pm Megjithëse shpesh nuk jam fort dakort me mënyrën e funksionimit të Mjaft-it, personalisht mendoj që nuk kam asnjë të drejtë të çohem e të njollos publikisht punën e tyre pa kaluar më parë disa etapa llogjike: Kontribut, Pjesëmarrje, Kritikë. Sa nga ju këtu janë/kanë qenë pjesmarrës aktiv tek Mjaft-i ose kanë organizuar aktivitete/protesta të ngjashme? Sa nga ju këtu kur nuk i ka pëlqyer mënyra e organizimit të një aktiviteti i janë drejtur mjaftit (email, letër) për të shpreh mendimet e tyre? Sa nga ju kur janë përplas me ndonje kokëfortësi tek MJAFT-i janë ngrit a kanë organizuar protesta paralele në formë “konkurrence” ? Është shumë kollaj të vrojtosh nga sipër e të njollosësh, është shumë e vështirë të jesh në terren e të organizosh. Klane klane klane…Ne vazhdojmë në traditën e kahershme të brezave të mëparshem: kur s’na pëlqen diçka o burra shpejt të njollosim e të krijojmë fraksione a thua se Shqipëria ka miliona njerëz që janë protestues aktivë. Kot nuk kemi pas 700 mijë fraksione potlitike e shoqërore duke fillu nga periudha e Skënderbeut e duke mbaru tek 700mijë parti politike e OJF sot. Xhelozi, kahje politike, përçarje, jo kontribut…ja historia e protestës civile shqiptare në shekuj. Demokracia participative është botëkuptim alien për ne shqiptarët. Ju që jeni në Shqipëri anëtarësohuni tje MJAFT-i e filloni ndryshimet nga brenda, Ne qe jemi jashtë atdheut kur s’kemi ndonjë gjë të vlefshme për të thënë bëjme mirë me mbyll gojën. Klod nqse ty nuk të ka pëlqyer boshti dhe funksionimi i 2 aktiviteteve që përmend ky është mendimi yt. T’i vesh vulën e joidentitetit një shoqate se paska “dështu” në 2 aktivitete është analize boshe. Hajt shnet gene thotë: 24 Shtator 2007 @ 12:49 pm Qe kur kritika qenka bere “asgje”?! Ja po spjegoj une rolin e kritikes publike tani. Burimet e destinuara nga nje shoqeri per levizjen civile jane pergjithesisht te kufizuara. Qe te leme menjane fondet se pastaj me ngrini ndonje akuze xhelozie, flasim per kohen e jetes qe njerezit e dedikojne (me pjesemarrje aktive apo ndjekje pasive te aktiviteteve me mendje te hapur). E pra, kjo hohe eshte e kufizuar dhe nese nuk orientohet ne veprimtari eficente dhe efikase, eshte mire qe te vihet ne dukje ne menyre qe: ose “mjaft” te rrise rendimentin, ose kjo kohe te dedikohet diku tjeter dhe qe te ndodhe kjo e dyta duhen vene ne dukje mangesite e te pares. Sikur koha te mos ishte e kufizuar, atehere sejcili mund te bente punen e vet pavaresisht te tjereve. ados thotë: 24 Shtator 2007 @ 12:57 pm cfare ben levizja shoqerore qe njerezit te dedikojne me shume kohe ne keto lloj aktivitete ?.Qarte, shume mire e the Gene, qe njerezit nuk kane kohe.Beji ata te besojne, dhe do shikosh rendimentet. E thene shkurt them se” Mjaf” e ka humbur busullen. Ose me mire , nje “shi behari” ishte gjithe historia. guten tag!! Blendi thotë: 24 Shtator 2007 @ 1:14 pm ados thote: “E thene shkurt them se” Mjaf” e ka humbur busullen. Ose me mire , nje “shi behari” ishte gjithe historia. guten tag!!” – S’me duket se eshte aq e thjeshte. Ndonjehere me ngjan se jemi te padrejte me Maft!. Pyetja “Pse mjaft nuk ben protesta?” ne goje te nje qytetari eshte hipokrizi. E them kete sepse pergjegjesia gjithmone bie ne nivel individi. Nuk mund te kerkosh pergjegjesi nga Mjaft! – nje grup te rinjsh fundi i fundit – kur nuk del vete ne proteste. I kujt eshte faji qe individi shqiptar ne te shumten e hereve nuk e shikon veten si pergjegjes apo percaktues te fatit te tij? Une them nuk eshte faji i Mjaft!. Nga ana tjeter, jemi bere qenie mediatike. E po nuk u shfaq mjafti ne TV supozojme qe “nuk po bejne asgje”. Kjo eshte e pavertete. Mjaft ka disa nisma shume te mira, jo aq te bujshme, ne ndihme te qytetareve. S’do ishte e shendetshme qe Mjaft! te merret vetem me projekte mediatike. Vete promovimi nuk duhet te kthehet ne qellim. Nje dite po shikoja ne tv rradhat e gjata te librave shkollore: Njerezit shqyheshin ne rradhe ngjeshur si dikur ne rradhe te bukes…Nje grua dukej e coroditur fare ne krye te rradhes. Milet i madh. E peyet gazetarja: -Sa ke ketu? -Qe ne mengjes, 12 ore kam… -Po mire po cfare do beni po nuk moret librat sot. -Asgjigjo ca do bej. Ktu do vi neser, pasneser, gjithe javen, deri sa te vijne librat – ktu do rri. Kjo grua psh, eshte e gatshme te rrije ne trotuar nje jave. Por ne nje proteste 30 minuteshe nuk del. Si kjo jane shumica. klodi thotë: 24 Shtator 2007 @ 1:37 pm Klod nqse ty nuk të ka pëlqyer boshti dhe funksionimi i 2 aktiviteteve që përmend ky është mendimi yt. T’i vesh vulën e joidentitetit një shoqate se paska “dështu” në 2 aktivitete është analize boshe. Hajt shnet ————- Tani , ndoshta nuk ke te qarte dicka …..ato aktivitetet e mjaftit mua me pelqejne shum nese kam deshire te qesh dhe me pelqen humori. Por duke pare objektivitetin e atyre dy protestave , mua me vjen te “qaj” per te kuptuar me mire kete ( meqe me llogjike perton ta besh) hidhi nje sy ndonje doktrine politike qe meson demokracine ….pastaj do e kuptosh qe mjafti largon njerezit nga demokracia me “sibolizmin” e tyre satirik. Demokraci do te thote “pjesmarrje” dhe populli , politikisht , eshte i ftuari i pare ” krushku i pare” . Mendoj qe te kritikosh eshte akt civil , te Kritikosh pa baza eshte art i te qenit ( dhe te pranuarit) inferior . Un perqafoj ate teorine e ” relativitetit shoqeror” dhe jo ate te “absolutizmit shoqeror ” te tipit diktatorial , dhe si rrjedhoje kritiken me “fakte” e kam fjalen e pare. Un u besoj fakteve , opinionet i degjoj me pik e me presje. preparat thotë: 24 Shtator 2007 @ 2:02 pm Përgjegjësinë për suksesin apo dështimin e Mjaft-it, apo të Vetëvendosjes e të tjera me rradhë, e kemi të gjithë ne edhe si bashkësi, edhe në mënyrë vetiake. Vendimi vetiak për të marrë pjesë apo jo, kur merr trajtë mbarëkombëtare, pak a shumë i përcakton lëvizjes nivelin e vështirësise që duhet të tejkalojë. Kritikat e argumentuara janë të shëndetshme – p.sh. shqetësimi i Klodit është frika që tema e disa protestave mund të largojë njerëzit nga pjesëmarrja. Mund të diskutohet shpeshtësia me të cilën ndodh kjo, por nuk mund të thuash që si kritikë nuk qëndron – sidomos kur zgjerimi i pjesëmarrjes është jetësor për çfarëdo lëvizje politike. preparat thotë: 24 Shtator 2007 @ 2:17 pm Sapo pashë që “vetiake” shkruhet me “j”… ndjesë. Dikush ka thënë që “njerëzit kanë atë qeverisje që meritojnë”, duke nënkuptuar paaftësinë organizuese, plogështinë, mungesën e kurajos shoqërore. Nuk e di se cila na përshkruan ne shqiptarëve (edhe ne jashtë trojeve), po besoj se të gjithë jemi të të njejtit mendim: shqiptarët nuk i kanë merituar qeveritë e mbas-komunizmit. Më duhet të largohem nga rrjeti për sot, megjithëse ky diskutim më pëlqen. alb thotë: 24 Shtator 2007 @ 2:40 pm preparat thotë: Dikush ka thënë që “njerëzit kanë atë qeverisje që meritojnë” __________ Pa dyshim qe i kane merituar, nese do te ishte e kunderta nuk do te ishim ku jemi. eT thotë: 24 Shtator 2007 @ 2:42 pm pm http://www.stltoday.com/stltoday/news/stories.nsf/world/story/0598BEB62013122E8625735E0012CA86?OpenDocument Pjer Thomas thotë: 24 Shtator 2007 @ 8:33 pm Kritika -e sidomos kur eshte miqesore- eshte ilaç. Per anen teknike te organizimit, ndoshta Klodi ka caze te drejte, dhe une do te shtoja se demostratat e tyre duhet te jene te levizeshme, pra te ecin rruges apo bulevardit me qellim qe te mbledhin sa me shume njerez, dhe te zgjasim me shume se 6-7 ore, te jene te pakten 8-10 ore, duke ecur e duke mbledhur njerez apo ndergjegjesuar sa me shume njerez. Te mos harrojme se kemi nje popull te lodhur e te çoroditur gjate ketyre viteve nga tranzizcioni i gjate. Megjithate Mjaft-i mbetet nje organizate e respektuar ne syte e emigranteve dhe te shqiptarve te ndergjegjshem. Te mos harrojme qe gjerat e persosura nuk arrihen menjehere dhe nga djem e vajza te reja dhe jo me shume eksperience , siç jane ata te Mjaft-it. klajdevour thotë: 24 Shtator 2007 @ 10:40 pm T’ju them dicka qe ndoshta nuk eshte e nevojshme ta them se kuptohet, por dua ta them: me pelqen shume sa here qe dikush ketu ka deshire te komentoje kritikoje, apo t’i sugjeroje mendime MJAFT!-it. Klod, komenti jot mu duk shume i ceket. Sepse une nuk mendoj se ti mund te analizosh punen kater vjecare te MJAFT-it me nje perqindje shume te vogel te PR te zgjedhur ne vetem dy iniciativa te MJAFT!. Nese do te marresh persiper te komentosh fushaten “Shkunde Voten” qe MJAFT! ka zhvilluar ne dy proceset e fundit zgjedhore ne Shqiperi, atehere nuk mund te flasesh e dashur vetem per nje poster (aq me teper te flasesh me aq gabime ortografike, therrese kur shikon poshte shkrimit kryesor nje koment me te thelluar qe respekton ne nje forum edhe germen ë!!!). Nuk mund te komentosh kete fushate pa tentuar te analizosh sukseset e saj: me vjen ne mendje tani shifra e pjesemarrjes ne votime te shqiptareve pas ketyre dy fushatave! Nuk mund te komentosh nje fushate si Shkunde Voten, vetem duke marre si shembull posterin ne fjale, pa analizuar ketu meriten e faktit qe per here te pare ne qytetet e Shqiperise, kandidatet kryesore per kryetare bashkie u detyruan, fale atyre menyrave te PR dhe presionit qe perdor MJAFT!, per te dale balle per balle me njeri tjetrin ne debate publike, ne sy te votuesve te tyre. Ju kujtoj se ky projekt vazhdon me monitorimin e pabujshem te atyre kandidateve qe premtuan dhe moren votat e tani qeverisin (ne nenfaqen e unevotoj.com). Nje poster, qe sipas mendimit tim, pavaresisht ndjenjes disi difensive qe shkakton te vajze apo grua shqiptare, ne fund te fundit shkaktoi debat (qe zgjat edhe sot, dhe keshtu si “padashur” e risolli nevojen e votimit ne qender te vemendjes). A votuan me pak shqiptare apo me shume, pas botimit te atij posteri (ju kujtoj dhe njehere qe posteri ishte vetem 2-5 perqind e imazhit qe u perdor gjate gjithe asaj fushate)???? Klod, dua te te kujtoj se ne dy proceset e fundit ka patur nje pjesemarrje shume me te larte te votuesve ne zgjedhje, se pjesemarrja qe ishte vene re ne proceset e pas vitit 92 dhe 94 per Kushtetuten. Te kujtoj Klod, edhe njehere qe qellimi i asaj fushate ishte pikerisht ky: te ndergjegjesonte qytetaret per te marre pjese ne votime. Nje mendje me e zgjuar dhe me rinore (pra nje levizje si MJAFT!) mund te planifikonte qe ato premtimet e atyre qe u zgjodhen, te mbaheshin shenim, te botoheshin ne nje web site pike presje sic u artikuluan, e te vazhdoje te monitoroje zbatimin e atyre qe u thane, edhe sot (projekti vazhdon me monitorimin e mbledhjeve te keshillave bashkiake dhe me menyren e zbatimit konkret te premtimeve te atyre qe sot jane pushtetare e atehere ishin kandidate). Protesta me qoftet, ndoshta nuk ishte me e goditura ne pikpamjen “popullore”, por ama ashtu sic cdo gje tjeter qe provokon, edhe ajo, sic mund te shihet ne kete postim, ngjalli debat. Faleminderit edhe njehere per komentet dhe sugjerimet. klajdevour thotë: 24 Shtator 2007 @ 10:47 pm Klod, edhe dicka tjeter: I rilexova dy here paragrafet e tua si meposhte por sinqerisht nuk i kuptova: “Ndoshta Mjaft-i eshte si “djali i vetem” ne shoqerine tone dhe si rrjedhoje i frenohen kritikat , por une e mendoj pak ndryshe” dhe “Nese Mjaft-in e konsiderojme si nje organizate me qellime brenda vetes se tij , ateher un duhet ti qendroj larg dhe kritikat duhet ti mbaj per vete”. Sinqerisht, dy fjalite e mesiperme duhet te me lodhin shume derisa t’i kuptoj (ama vleresoj deshiren dhe sinqeritetin per te menduar per MJAFT!, nese pikerisht sinqeriteti qendron ne themel te kesaj deshire…) Pastaj, cdo te thuash me: “Mendoj qe qellimi i protestave ka qene gjithmone kundrapesha e situatave kritike”. S’po merrem fare me menyren e artikulimit te ketij mendimi, po e tejkaloj ate dhe po hamendesoj se cfare ke dashur te thuash. Ama, s’mund te rri pa te pyetur: vertet mendon ti se me qofte, birra dhe cdo ironizim tjeter, ne kemi krijuar kundrapeshe per ministrin Ruli? klajdevour thotë: 24 Shtator 2007 @ 10:52 pm kundrapeshe ne kuptimin “zbutje” e situates se deshtuar ne te cilen ndodhet Ruli (qe te kuptohemi) gene thotë: 24 Shtator 2007 @ 11:05 pm Mua “provokimet” me kane ardhur ne maje te hundes. Dicka serioze ju lutem! “Jeton shqiponja ne maje te malit, jeton dhe miza ne b.the te kalit” klodi thotë: 24 Shtator 2007 @ 11:21 pm Klajd , besoj qe e ke kuptuar qe qellimi im nuk eshte te shuaj 4 vite te mjaft , un ketu kam bere vetem kritika. Nuk zgjatem te te mbush mendjen tani , por besoj qe ti e ke kuptuar shum mire artikullin ( kjo eshte kryesorja) 1- “shkunde voten” -nese kete e keni bere qe te coni te rinjte te votojne masivisht kjo eshte katastrofe! shqiperia i ka te rinjte jasht shtetit . Duhet te bindni popullin shqiptar , duke filluar nga mosha 18-vjec dhe deri tem me i moshuari , nga qytetari deri tek fshatari me i humbur. nese ndonje qe e kishte medyshje te shkonte apo jo ne votime , “shalet e asaj zoges” e kane bindur per “kotesine” ne pjesmarrje. 2. “qoftet” , ishin nje spektakel i shfrenuar Klajd , ishte si nje dasem , mungonte vetem cifti! RRRRulin e kenaqet! ———— Klajd , teoria e “kundra-peshes” do te thote te mundohesh ta kthesh situaten nga negative ne pozitive ! “baraspesha” do te thote ta dergosh atje ku ishte” dhe ti “shtosh” peshe , do te thote ta rendosh me keq!!! …me kete un nuk ju kam kritikuar kurre , perkundrazi , e kam vleresuar shum. dy gjerat qe nuk jane te sakta tek Mjafti jane keto;2- Menyra e te organizuarit te protestes ( hera e pare ne historine politike boterore nese nuk gabohem) , simbolizmi eshte i deshtuar!!!! 2-efektiviteti i munguar ! , nuk mund te thuash qe ke patur sukses nese numri i votuesve eshte rritur , pasi nuk jeni vetem juve qe rritni numrin ……por jan Hallet e qytetarve !!!! ——— Un do i sygjeroja Mjaftit si gjene kryesore eshte kjo : -Fushate ne mesimin e demokracise . Populli nuk e kupton cfar eshte demokracia Klajd , nuk e dine qe politikanet i paguajne populli , nuk dine rendesine e protestes , nuk dine as rendesine e votes ( dhe kete nuk e mesojne nga “shalet” ) … kur te beni keto , do shikone sheshet plot , nga te gjitha moshat , jo vetem vetem 30 te rinj ne proteste . Nuk ja ndjen as RRRulit as Berish-hajvanit per 30 veta ne shesh! Sheshi mbushet plot ne mitingje elektorale , kur deputeti premton rruge e uj ( kompetenca te bashkise keto , nuk ka asnje ligj qe ngarkon deputetin te shtroj rruge) , kjo eshte katastrofe!!!!!! klodi thotë: 24 Shtator 2007 @ 11:25 pm Ed paloka fitoj sot sepse ne fushate filloj te shtronte tuba un , dhe premtonte se di i shtroj rruget . Nderkoh qe keto jane kompetenca vetem te BASHKISE , jo te deputetit. Deputeti fitoj mandatin duke tall njerzit !!!! Keto gjera shkoni dhe mesoni popullit Klajd . Mesoni qe demokraci do te thote “pushtet i popullit” sepse populli nuk e di!!!! klodi thotë: 24 Shtator 2007 @ 11:28 pm PS : Jam cun , jo goc! tropizma thotë: 24 Shtator 2007 @ 11:47 pm Klajdevour, kur gezon qe veprimet e diskutueshme te Mjaft-it ja arrijne qellimit te aktivizojne njerezit ke pjeserisht te drejte, por shikoji kritikat edhe per substancen e tyre, mos i barazo vetem me aktivitet, sikur njerezit qe kritikojne Mjaftin te ishin perndryshe apatike. Peshqit dhe peshkataret reagojne ndaj shume gjerave te rendesishme dhe jo qe ndodhin ne Shqiperi apo kane lidhje me Shqiperine. Pastaj, per nje organizate qe do t’i afroje njerezit rreth vetes, perdorimi i taktikave apo shkrime te diskutueshme si ne rastin e artikullit 2020 (nuk di si te them ne shqip ‘controversial’) gjeneron dyshim edhe midis atyre qe perndryshe do te terhiqeshin nga Mjafti. Eshte e rrezikshme te shkosh me maksimen ‘bad publicity is good publicity’ sepse ‘bad publicity often turns out to be just that, bad publicity.’ Te ta sqaroj une fjaline e pare te Klodit? Mjaftin e kemi vajzen e vetme, e kemi shprese dhe e duam, prandaj merremi kaq shume me te, sidomos ne te rinjte. Madje te qenit e vetmja organizate civile realisht aktive ne Shqiperi eshte nje nga problemet kryesore te saj. Se ke problem te kape Mjafti e ke te lere, sidomos kur burimet kapitale dhe njerezore jane te kufizuara? Pa pasur konkurente te mirefillte, pa pasur niche-in e vete ne tregun e specializuar te shoqerise civile, Mjafti rrezikon te shperqendrohet dhe ne te njejten kohe te shperqendroje edhe publikun. Tani, ne nuk jemi prinder, nuk mund t’i themi Mjaftit me autoritet cfare po ben gabim e si duhet te sillet, se fundja edhe prinderit e sotem kane frike te perdorin metoda te tilla te vjeteruara. Po ngaqe e mira jone varet deri diku edhe nga Mjafti, duam qe ta permiresojme nepermjet kritikes. Shkruajne disa ketu: “aktivizohu vete njehere pastaj fol”. Po sikur t’i thoshte qeveria Mjaftit “merru njehere me qeverisje pastaj fol,” c’do te behej? Teoria qe perfshirja ne aktivitet eshte me e larte se kritika nga jashte ishte ne thelbin e justifikimit te Erion Veliajt per futjen ne politike dhe e them me bindje qe nuk ka shkaktuar pak reagime. Me poshte do te shkruaj pak veresie prandaj te me falin mjaftistat qe e njohin nga brenda situaten. Dua te sqaroj pse mendoj se Mjafti ka nevoje te rifokusohet, ose te pakten te degezohet ne organizata te reja qe merren me ceshtjet tek e tek. Mjafti filloi me sensibilizim masiv posterash e tubimesh per 8 plaget kryesore te Shqiperise, ne mos gaboj. Neper zyra u shfaqen duart e gjakosura – tjeter tentative per te ngjallur reagime? mua mu peshtiros vertete heren e pare kur i pashe -, neper sheshe te rinjte qe shperndanin informacion dhe grumbullonin anetare. U ngriten grupe neper qytete, u shpernda literature mbi menyrat e organizimit civil; ti Gene me ate manualin po i tregon arrat babait me duket. Po pastaj u ngaterrua puna, sepse filloi Nano Ik-u, filloi lufta moraliste kunder kazinove ne mes te qytetit (nuk e prisja kurre nje gje te tille nga Mjafti), filluan koncertet (ne zhvillimin e konceptit ‘activism can be fun’ – taktike e zgjuar, por perseri e dyshimte po ta shohesh nga ana e minimizimit te kostove administrative). Mjafti ngriti fondacion dhe tentoi te behej nderkombetar me ndihmen per cunamin. Ku jane aktivitetet e tjera nderkombetare? Ndoshta ishte nje tentative, nje sinjalizim per rinine shqiptare qe jemi edhe ne pjese e botes, pjese e komunitetit vellazeror dhe nese ky zgjerim ishte e tepert i lejohet gabimi. Mjafti dha kontribut te rendesishem per zgjedhjet, per arsimin, dhe u be thuajse sindikate per minatoret. Ndoshta keto nuk jane shume aktivitete per 4 vjet, po ndoshta jane shume aktivitete per tu bere profesionalisht. Ti do te thuash: “keto gjera i bejme ne sepse nuk i kap prej bishti njeri tjeter.” Dhe une do ngre supet dhe do vras mendjen… Rezervat e mia per metodat amerikane te tipit ’shkunde voten’ – o zot, pikerisht kete gje duhet te perkthenit? – per udhetime turistike me anije charter per te sensibilizuar mbi varferine, apo per gabime te tjera taktike, nuk jane te parendesishme, po jo te pakapercyeshme. Mjaftin e kritikoj se me del perpara, figure publike, gjithe energji dhe besim te vetja, e kritikoj sic kritikoj qeverine, e kritikoj sepse e di qe kritika ime nuk e demton. klajdevour thotë: 24 Shtator 2007 @ 11:48 pm Kete punen e kundrapeshes Klod, e ke nje krijim qe keziston vetem ne koken tende. Sa per edukimin e popullit, ke te drejte qe shqetesohesh, ama qetesohu se ne fund te fundit ato arritje qe nuk i mat dot sot te mjafti, te cojne pikerisht uje te kjo gje: ne nuk inkurajojme vetem te rinjte qe te mendojne se kane pushtet permes votes se tyre, por kete gje e bejme me kedo kategori te shoqerise, duke organizuar debate publike, duke u rene nga pas atyre qe premtojne e duke publikuar per te gjithe, jo vetem per te rinjte rezultatet e votes se tyre! 30 veta ne shesh, ndoshta nuk e bejne Rulin te jape doreheqjen, ama po flasim per te njejten simbolike qe ne keto kater vjet u ka dhene mundeis shqiptareve te ridimensionojne perceptimin qe kane per protesten. E kujton dot ti se cdo te thoshte proteste per shqiptaret perpara shembullit paqesor te protestes qe mjaft solli permes simbolikes? Ta rikujtoj une, nese e ke harruar: proteste kuptohej nje proces i dhunshem ku militante te nje partie kishin mundesi te shkonin ne dyert e cilesdo qeveri e te thoshin me tytat e kallashnikovit: dilni ju nga zyra se do hyjme ne! Ndersa sot, ndonese jo te gjithe qytetaret marrin guximin te protestojne, shume te tjere kerkojne te organizohen per te protestuar. Te te kujtoj minatoret e Bulqizes? Peshkataret? Perfaqesuesit e medias? Studentet? Maturantet? Apo te te kujtoj ato qindra protesta spontane e paqesore ane e kend vendit, qofte per uje e qofte per te drejta te tjera elementare? Te te kujtoj, meqe mu kujtua ketu, ate rastin e atij qytetarit qe ne mungese te ujit, ne forme proteste lidhi disa bidona bosh te makina e tij dhe i ra cep me cep Tiranes ne forme proteste? Kjo eshte te “edukosh” popullin, nese perdor termat e tua (ky eshte debat tjeter e s’po i hyj fare ne terma teorike). Me thuaj, ne perfundim te ketyre fakteve, dike tjeter, vec MJAFT!-it qe ka mundur t’i jape nje dimension te tille protestes ne nje vend ku vetem per te protestuar nuk ka patur ndonjehere inkurajim! Sigurisht, qe ne nuk mund te jemi agjenci protestash. Ndaj dhe nje pjese shume te madhe te nergjise sone duhet ta kanalizojme te nevoja qe kushdo te kuptoje, ashtu sic thote Penari, se nuk eshte mjafti por kushdo ai apo ajo qe duhet te protestoje nese kjo eshte e fundit menyre per te zgjidhur nje nevoje. Dhe pikerisht kete kemi bere e po bejme! Une nuk di forme tjeter per te “mesuar popullin” sic thua ti. Ah po, kemi dhe nje forme tjeter: punojme shume mire me edukimin e te rinjve ne debat. Kemi nje tjeter nga ato programet e “padale” ne televizor ku ne te gjithe angazhohemi shume: eshte programi i debatit, qe ne keto kater vjet (ne fakt me shume se 4) ka pare te angazhohen mijera gjimnaziste dhe studente, te cilet mesojne te artikulojne mendimet dhe argumentat e tyre ne menyre qytetare, qe studiojne e mesojne si te debatojne, si te mbrojne qendrimet dhe si ta quajne vlere mbrojtjen e nje teze por mbi te gjitha pasurimin e saj me logjike (e gjithe kjo perkthehet ne qindra ore leximi dhe perkushtimi mbi libra dhe mbi dije). Tani, une nje pyetje te fundit kam per ty Klod. Kushdo qe merr persiper te shkruaje specifikisht per nje ceshtje aq te ngushte sic eshte mjafti, e qe refuzon te analizoje ne menyre kritike dhe me te zgjeruar ceshtjet me te cilat merret mjafti (te shkrimi e nderhyrjet e tua kam pare vetem nje poster, foton e rulit me qofte dhe Edi paloken), atehere duhet te kete nje motiv shume te thelle personal qe merr persiper te beje kete gje. Nje motivim qe nuk niset nga shqetesimi legjitim per dicka qe i vlen shoqerise! Kushdo qe e merr persiper te shaje, hedhe balte, erresoje, etj etj, nje grupim apo dy elemente te kufizuar dhe jo krejt kauzen, dhe kete gje e ben pa e lidhur me aktualitetin, atehere ka vecse nje arsye: personale! Qe ketu bie poshte cfaredo argumenti qe ti mund te japesh! Megjithate, une serish te falenderoj! klajdevour thotë: 25 Shtator 2007 @ 12:00 am Tropizma, ke mendimin tend dhe me pelqen fakti qe zgjerohesh teksa tenton ta argumentosh. Thjesht te respektoj per kete dhe te siguroj se ka shume gjera ne ato qe thua ti, qe MJAFT! i mendon me po ate shqetesim sa edhe ti. Asgje nuk eshte perfekte, mendoj se gjerat e mira jane ato qe pranojne te ndryshohen dhe te ecin perpara pa u ngecur diku. Si puna e atij lumit qe rrjedh e befas te ka marre perpara: cfare mund te besh ti? Nga frika shume njerez hapin syte majtas e djathtas per te gjetur nje cep te sigurt ku mund te ngecin, ndersa ata me guximtaret pranojne te lundrojne ne ujera te turbullta sepse synojne te ecin sa me larg dhe nuk kenaqen me sigurine apatike qe mund t’u jape nje cep i sigurt majtas apo djathtas rrymes se rrembyeshme e te paparashikueshme… tropizma thotë: 25 Shtator 2007 @ 12:06 am Ti thua te na marre lumi? Je i sigurte qe njihemi? Do te te pergjigjem te tema tjeter per ‘akuzat’ qe me ben sepse jane te drejta dhe te rendesishme. klodi thotë: 25 Shtator 2007 @ 12:12 am klajdevour thotë: 24 Shtator 2007 @ 11:48 pm Kete punen e kundrapeshes Klod, e ke nje krijim qe keziston vetem ne koken tende ———————– Nese ty te isntereson nese e kam un ne koken time apo eshte egdhendur ne doktrinat politike ( kjo eshte e verteta) , nuk ka rendesi . Shifi punen jo gunen . E kunderta e fjalise tende te pare me ben te mendoj per egoizmin qe zhvillohet tek Mjafti , i cili e beri Politikan Erion Veliajn . ( Skandal ne historine politike shqiptare , pluraliste). …Un ju quajta kundrapesha te situatave kritike dhe me kete keni Lavdi , por ti duket se nuk pelqen ta kuptosh. ———- klajdi thote: E kujton dot ti se cdo te thoshte proteste per shqiptaret perpara shembullit paqesor te protestes qe mjaft solli permes simbolikes? ———- proteste paqesore ne shqiperi???? Absurde.! po te kujtoj qe franzezet dhe hollandezet desh i kthyen permbys qytetet e tyre kur kerkohej te ndertohej “”Kushtetuta e BE-se” e di perse e bene kete? sepse disa organizata ( jo si Mjafti me qofte)i binden me fakte qe kushtetuta e BE i hiqte atyre shum te drejta !. …..po i pegjigjem edhe mega-pyetjes tende pa pikpyetje. ..Ne radhe te pare mega-pyetja jote me ngjason si deklaratat e e “podjumistave” qe kerkojne te hedhin balte mbi te verteten qe mos ti duket balta qe i ka hyre ne shtrat. Un i dashur nuk kam asgje me mjaftin personalisht , un e trajtova ne nivelin ku pjafti pretendon te jete , pra si nje organizate kundra varferise , kundra mungesese se ujit , dretave asfaltit etj tej. …..Nese Mendon qe un kam motive te “baltos” Mjaftin , Gabohesh rende sepse eshte komplet e kunderta . Un sygjerova edhe nje fushate qe mjafti te ndermarre per te “mesuar” demokracine popullit ( dhe ty nuk te beri pershtypje). ….un nuk do shkruaja te gjith veprimtarine e mjaftit ketu , pasi nuk do mjaftonte nje liber . Un shkruajta dy shembuj qe ngjasojne me te gjitha protestat e mjaft. ….te falenderoj edhe un klajd. Kisha edhe nje lutje , nese mund te na sjellesh ketu Arritjet e Mjaftit per 4-vite ( vec asaj qe Erioni e bete Politikan). E kujton dot ti se cdo te thoshte proteste per shqiptaret perpara shembullit paqesor te protestes qe mjaft solli permes simbolikes? tropizma thotë: 25 Shtator 2007 @ 12:17 am Gjithashtu, tentoj ta argumentoj? Beju pak me i mire dhe thuaj ‘argumenton’ te pakten (ose me kritiko argumentin). gene thotë: 25 Shtator 2007 @ 1:36 am “ti Gene me ate manualin po i tregon arat babait me duket. ” ia tregoj se “babain” e ka zene skleroza. Keta jane LODHUR, keta jane REHATUAR. Keta i kane lene manualet ne hale per ti perdorur kur mbaron letra higjenike Protestat e tyre (tonat) lindin dhe vdesin tek “PROVOKIMI”. Ne fakt une nuk e shoh as si provokim. Mua me duket sikur thone me mendjemadhesi prej “unekamardhngajashte” gjera per te cilat debatojne te gjithe dhe zakoshit nje tavoline tek klubi lagjes mbledh me shume “vullnetare”, temat rrihen me ne hollesi dhe gjakrat ndizen me shume sec ndodh tek “qoftexhinjte” trendy. E perseris, mua me duket se jane lodhur e rehatuar. Meqenese nuk i mungojne as dijet as eksperienca as mbeshtetja as fondet, une nuk kam spjegim tjeter per kete ineficense. klodi thotë: 25 Shtator 2007 @ 1:49 am Gene , e vetmja gje qe mjafti ka nxjerr ne breg deri sot eshte “erion veliaj” , qe eshte projektuar si minister ne qeverine e Rames , ky eshte skandali me i madh ! . Kajdi na sorollatet ktu dhe thote qe “un e paskam personalisht me Mjaftin ” dhe Tropizmaz i thote “tentove te argumentosh” ……..Turp!. Klajdi nuk di te humbasi , Mjafti ( nuk di nese ky klajdi ben pjese vertete te Mjaft) nuk do te nxjerri koken nga erresira. -te sjllim demokracine me qofte , cizme , minifund “kuti votimi” , birra , jasha jasha….. dhe kryetarin e bene politikan!!! …… arvanitas thotë: 25 Shtator 2007 @ 1:51 am o popopull njehere qaheni se asnjeri nuk protesto pastaj kur proteston ja fut kot se nuk di me protestuar ik e zeni naj dashnore e shfryhni dufin tek ajo gene thotë: 25 Shtator 2007 @ 1:59 am o arvanitas ushtarit ne lufte i jepet nje arme dhe ca fisheke e i thuhet: qello ne shenje ushtar! Ushtari shkon ne llogore (BRAVO i qofte), qellon (BRAVO) po ne vend te shenjes ia fut ne tym. Meqenese municionet jane te kufizuara, ushtari une trim na demtoi. Te mos ia themi ne kete ushtarit? Ta leme t’ia fuse ne tym perseri? gene thotë: 25 Shtator 2007 @ 2:01 am Klod: Veliaj duhet te paguaj doganen me akcize per te hyre ne politike. john thotë: 25 Shtator 2007 @ 4:33 am I think Erioni found the right moment to leave Mjaft.Pretty soon this “thing” gonna be just another failure.Sadly enough. A erdhen dritat? ariu i bardhe thotë: 25 Shtator 2007 @ 5:54 am John, Neve flasim ”pak” shqip. Faleminderit Klenni thotë: 25 Shtator 2007 @ 10:07 pm Klodi dha pa nje ane te mjaftit kete kohe qe po calon, jam plotesisht dakort. Eshte thene shume her qe mjaft proteston paqesisht, dhe eshte e vertet… po se di nese te protestosh me ofendime qeka “cultur” e mjaft-it. Nuk argumentove asgje klajdevur nga thelbi i shkrimit te klodit. U kape me postuesit e tjere… Mbase ti je bere just propagandues ne mjaft dhe pak rendesi ka ne argumentohet, ideja eshte qe ti edhe nese prob. eshte i momentit, te mjafton nje fjal te hidhesh ne historin e mjaftit dhe te na sjellesh bumet. Te rinjt qe kan kaluar ne mjaft dhe qe kan mesuar argumentin, nuk erdhen nga mjafti po nga ANDA, dhe si rrjedhoj i dhan nje dore mjaftit-kerkues, trendy per kohen. Ja keni dhene dhe dimensionin tjeter te protestes, dhe ju kemi duartrokitur… tani akoma dhe mbas 4 viteve do merremi me dimensionin qe i jepni !? Sdo sillet ndonje gje e re… Behesh ironik kur falenderon postuesit se ste mbetet rruge tjeter. Mos mendo qe sna ze gjumi para jush… Ju mblidheni me bo fest se do ikin 4 veta nga mjafti, dhe ftoni njerzit… mos moret gje fund (ironike)? A keni llogjik a jo mo daku, mjafti ben fest se i iken krijuesit :). Beheni mo daku private, vetem staffi… si ftokeni dynjan, apo me marr autograf e me bo foto me ju. Kshu qe dhe shkrimi i klodit per identitetin flet… Dua te di pak se sa veta jan intelektual te lire ne stafin e mjaftit… turp i zotit tju lexosh neper website, vini profesioni i personave by staff Intelektual i Lire…. Ma shpjegon dot, se vertet se kuptoj. Eshte profesion made in albania… Dhe tani un ketyre intelektualve duhet ti besoj qe me ane te protestes arrihet sensibilizimi. Cuditem tek te shof intelektualet e lire te protestojne per drita ne shtator, kur gushtin e hengrem te gjithe apo me siguri do thoni qe sishte min. ne pune kshu qe e kot te protestonim. Eshte pa lidhje po ma argumentove kshu klajdevur. Parrulla qe ofendojne ministrin, ku me CV eshte njeri nga ata me OK te kabinetit. Te japi dorheqjen se skemi drita… kur ti nuk sensibilizon ropt per “mosshperdorimin”. Ktu e kam fjalen per pallate pa fund qe ngrihen qe duan drita, per kondicionera qe shtepit kan nga 5..etj etj. Italia vend exportues energjie dhe prap sensibilizon e ngre alarmin qe po vin periudha te veshtira. Me siguri tani do thuash jam i PD-s. Un se kuptoj cdo te thot te japi dorheqjen ministri ku ka thene se si funksionon i tere sistemi i energjis ne vend me sa importojme me sa burime energjitike kemi e me te gjitha dhe qe ska “faj” qeveria po all shqiperia per kete. Tashi nese iken ky do na vi ndonje shpetimtar tjeter… s’besoj! Se ne cdo qeveri dritat kan ikur, ku me shum e ku me pak. Ideja dorheqjes me duket qesharake dhe pse jo politike, persa kohe mban dhe ngjyra ofenduse, e saktesoj ishin ofenduse jo ironike. Tani po te jap dhe nje variant se si mund te benit me mire… Pse nuk u beni nje takim me ministrin energjitikes ku te ftoni dhe nga media dhe nga avkoti popullit dhe na organizata nderkombetare dhe perfaqsues nga ps nga shoqeria civile ekspert te ekonimis, keshilltar ambasadash po fus dhe mjaftin ketu, cdo organ progresist)dhe diskutonit mbase te ishit informuar per gjendjen dhe te kishit marr dosjet e funk. te sistemit energjitik ne vend se si mund te procedohej per te minimizuar situaten. Mund te them me plote gojen qe ju nuk e doni kete, doni te protestoni. Vetem kete dini te beni? Mua me ka ardh ne maj te hundes protesta… dhe nuk ju vij (jo vetem juve). ka ren gjithashtu dhe kredibiliteti. Sepse un nuk mund te dal dhe tek protestat me te njejtin qellim te LSI-s dhe ashtu dhe tek ju… I ka humb sensi protestes, sinqerisht ta them… Mi pagu njeri mu kto oret e punes :), jo… ateher qytetari zgjedh te behet militant se te pakten me nje fet torte. Skam pare nje shkrim tek mapo sensibilizues per energjin, vetem hajt ti biem robve. Ndersa reportazhet i keni te gjetura Me pak fjal politikat qe po ndiqni nuk kan me sens, sigurisht nje kemish sado ta veshesh e ta hekurosesh vjen nje dite qe vjetersohet… Kshu qe dhe ju skeni pse hiqeni perher si te rinj. LlTako thotë: 25 Shtator 2007 @ 10:50 pm More njerez e kritikuat kete te shkrete Mjaft e bete helaq e te gjitha keto ne nje kohe kur s’ka asnje organizate tjeter qe ka emrin, apo mundesine e Mjaft per te ndryshuar dicka. A nuk ju duket se po e teproni me kritika nqs ju vete zgjidhni te mos merrni pjese per te permirsuar dicka? Sa vete qe kane shkruar keto 37 pergjigje kane ndihmuar per Mjaft, sa vete kane marre pjese ne protestat e Mjaft? Njerez Shqiperise i duhen me shume “Mjaft”, nuk i duhet tkurrja dhe zhdukja e te vetmes qe ekziston. Qafir Arnaut thotë: 25 Shtator 2007 @ 10:58 pm A nuk ju duket se po e teproni me kritika nqs ju vete zgjidhni te mos merrni pjese per te permirsuar dicka? Shume po shndrit e pak po nxeh njaj diell, o Llukan Aga! Une ne Shqiperi NUK VIJ, e me shoket e mi NUK GRINDEM! LlTako thotë: 25 Shtator 2007 @ 11:02 pm Ndersa une ne Shqiperi jetoj “Qafir” e ndonje “xhiro” edhe e bej ne ndonje proteste. Jo gjithnje, por te pakten ndonjehere kur dal heret nga puna! Klenni thotë: 25 Shtator 2007 @ 11:02 pm Nuk po shajm, po “kritikojme”… sic kemi bere perher ne menyre pozitive, te pakten po flas per vete. Edhe tere kjo eshte nga frika jone, qe smundemi te prekim gje ne terren… dhe duam qe mjafti te ekzistoj si mjafti shpresdhenesi, si ai qe di mire te kurdisi idera. Na keqkupton nese ketu behet fjale per sharje… te gjith kemi menyrat tone per te thene mjaft ! Prandaj me siper theksova kete punen e hekurosjes… qe duhet gjetur nje menyre me e mire per ti mbajtur mjaftistat al top. Epo nese pjestaret e mjaftit kan mbaruar univ. per intelektual i lire… sdi cte them, vec se mos postoj me gje per ta. Hope klajdevour mos e ket mendjen per te kthyer pergjigje se sa per te marr esencen e postimeve, ku mund ti paraqiste tek mbledhja e mengjesit. klodi thotë: 25 Shtator 2007 @ 11:33 pm Llukan , asnjeri nuk po e shan mjaftin , as po i themi “mjaft-ik”. ketu po kritikohet , jepen mendime dhe argumenta ….kushdo qe nuk pelqen mendimet dhe argumentat …le ti pergenjeshtroj me argumenta te tjere. Un personalisht jam kudra mbulimit te djellit me balte. jadi disa pikepyetje te tjera: _kush eshte qellimi i mjaft , dhe ja ka arritur ne 4 vite? _Cfar organizate e quan mjaftin ti llukan kur pas kater vitesh nxjerr politikan Kryetarin e saj , E. Veliaj??? _te rinjte e Mjaft e quajne veten si anti-politikan egsistent …por pas kater vitesh eksperience , kryetari i tyre na behet koleg me politikanet egzistent. Mendoj qe nje organizate si mjafti aktual mund ta ndertoje cdo grup shokesh e shoqesh , edhe nje klase gjimnazi mund te behet si Mjaft etj etj. Organizata quen ato te cilat bene lobing ne ” hollande dhe ne france ” kundra Kushtetutes europiane , dhe moren rezultatin qe deshen . ….sepse ato oranizatat francese dhe hollandeze nuk meren me birra dhe jasha jasha , por merem me demokracine e vertete . klodi thotë: 25 Shtator 2007 @ 11:47 pm Mjafti e shfrytezon shum “mire”” statusin e “monopolit” qe gezon!!! ….por eshte per te ardhur keq , sepse jan te rinj …nuk jan te kohes se enverit. Drini thotë: 26 Shtator 2007 @ 9:23 am Ndoshta veprimtaria eshte nisur me kemben e gabuar (shpenzime te medha vetem per reklamim te aktivitetit), ndoshta protestat jane te ekzagjeruara (ironira te goditura por me efekt te shkurter kohor), ndoshta drejtuesit kane humbur vizionin (duke kaluar ne anen tjeter te fushes ku luhet loja)… Nuk mund te jem une per ta gjykuar. “Mjaft” per mendimin tim mund te kish bere shume me shume se kaq. Ajo qe thote Klodi eshte e vertete, ky popull nuk eshte edukuar per te kuptuar thelbin e demokracise. Dhe nese “Mjaft” donte te ndergjegjesonte masat per menyren si funksionon mekanizmi i shtetit i cili mbahet nga taksat dhe votat e tyre, dhe me pas ti nxiste per te protestuar ne raste abuzimesh, atehere ka ngaterruar shinat dhe dashje-padashje ka marre tjeter drejtim, duke kaluar drejt e tek protestat. Por, ndoshta nuk ka qene ky qellimi i “Mjaft”. Ne US cdo nenshtetas amerikan respektohet nga shteti sepse eshte nje taksapagues. dhe cdo nenshtetas amerikan e di kete gje, e meson qe ne shkolle. Ne Shqiperi ndodh e kunderta, kur dikush kap nje post shteteror, familjaret, shoqeria e te tjere i thone qe do ishte gomar po te mos mbushi xhepat per aq kohe sa e ka kapur ate pune. Kjo per faj te paditurise qe jane taksat nga xhepat e vete ketyre njerezve qe do shkojne ne xhepin e shokut dhe familjarit te tyre. Une do thoja “Mjaft” kesaj paditurie! gene thotë: 26 Shtator 2007 @ 1:03 pm Ajo qe me ka habitur gjithmone eshte se “mjaft” nuk ka nje program te matjes se rezultateve. (nese ka, une nuk e njoh dhe kerkoj falje per injorancen) Eshte thjesht ceshtje statistike. Po te llogaritesh qe kane edhe miq ata te Gallupit “prestigjoz” dhe i sjellin per sondazhe ne shqiperi, habia behet akoma me e madhe. klodi thotë: 26 Shtator 2007 @ 3:00 pm Gene , perseris . E vetmja arritje (skandaloze) e mjaftit eshte Ngritja ne Podjum e E.Veliajt! Propagande! Demoagogji! I rrofte jasha jasha me qoftet! john thotë: 28 Shtator 2007 @ 4:34 am operacioni fshesa.Peshku boll fshite komente se nuk o mire,per sa kohe qe askush nuk shkruan fjale banale apo ofendon nje person skeni pse i fshini.Replikat jane pjese e debatit,se marrim dhe mundimin dhe i postojme jo per gje Roni thotë: 28 Shtator 2007 @ 7:20 pm Nuk e di perse por organizata Mjaft me ngjason me nje mashkull shume terheqes dhe simpatik por qe fatkeqsisht vuan nga impotenca sexuale. Kam pasur rastin te mar pjese ne disa nga mbledhjet qe kjo organizate ka mbajtur ne NYC dhe pershtypja ima eshte se shumica e drejtuesve te kesaj organizate duan te behen “europian” me zorr. Kam pasur rastin te vezhgoj se shumice e ketyre drejtusve vuajne nga nje kompleks inferioriteti. Kjo ndjenje inferioriteti e fshehur se cdo gje europiane eshte me e mire se cdo gje shqiptare per mendimin tim vjen nga fakti se shumica e tyre studiojne ne vende te europes perendimore ku nacionalizmi vendas eshte shume i fuqishem dhe nuk i le vend per frymemarje dhe zhvillim asnje ndjenje tjeter nacionaliste. Gjykimi i tyre eshte shume i influencuar nga kjo ndjenje inferioriteti dhe eshte pikerisht kjo arsyeja qe kjo organizate po ben petulla me uje, kjo verehet nga fakti se per here e me shume protestat e kesaj organizate i ngjajne me teper nje shfaqje medioker teatrale, me cinizen, ironizem. Edhe Gandi si dishepull i protestes paqesore do ti kishte zili keto protestat e mjaftit me pirje birre dhe qofte te zgares. Mjafti po i largohet dita dites realitet te shoqerise shqipetare dhe kjo tregon se drejtuesit e kesaj organizate fshehur ne ndergjegjen e tyre mbajne ndjenjen e inferioritetit. Para dy vjetesh isha i ftuar ne nje koncert qe organizata Mjaft mbajti ne plazhin Livadh afer Himares. Nje grup gjerman i perbere nga 3 femra hypi ne skene dhe ne televizoret gjigande u shfaq nje femer qe po masturbonte. Pyeta nje nga drejtuesit e shfaqes nese a e dinte se pornografia ne vendet publike eshte e jashteligjsme. Pergjigjja qe mora ishte Ne publik kishte shume familjare vendas nga Himara dhe Jala por kjo nuk i pengoi drejtuasit e Mjaftit te vazhdonin kete shfaqje emancipuese me kulture ” Europiane”. Nese drejtuesit e Mjaftit do ta jepnin kete shfaqje ne cfardo qyteti te Europes, arrstimi i tyre do te ishte i pa shmangshem. Per mua kapakun ia vuri nje fshatar nga Jala i cili mbante nje vajze shume te bukur me kacurrela te verdha ne krahe. Roni thotë: 28 Shtator 2007 @ 7:22 pm – Ore po a ka ndonje kenge shqip sonte? Roni thotë: 28 Shtator 2007 @ 7:29 pm Pergjigjja qe mora nga drejtuesi i Maftit ishte- Sa konservativ te paska bo Amerika mer Ron. gene thotë: 30 Shtator 2007 @ 10:40 am Isha edhe une ne livadh ate dite roni grupi ne fjale quhet chicks on speed Te njejten pyetje i kam bere dhe une dhe pergjigja ishte pak a shume: Ato jane nje grup feminist dhe vagina e shfaqur ne dimensione gjigande aty eshte nje si lloj proteste (provokim pra). Problem ishin: familjaret, ciraket vullnetare minorene qe mjaft kish marre me vete dhe ata qe kishin ardhur, fakti qe do flihej jashte me tenda pa asnje garanci dhe prezenca e lloj lloj njerezish “te provokueshem”. Per keto gjera flas kur them se veliaj duhet te paguaje doganen me akcize kur te hyje ne politike. Ky lloj proselitizmi eshte deri diku i falshem per nje shoqate por pastaj, kur hyn ne politike, behen llogarite. Roni thotë: 30 Shtator 2007 @ 5:07 pm Gene!!! Po ato bluzet qe kishin veshur ciraket i mban mend??? Ku ishte shkruar- Pyet Endrin ai di Megalomani qe vetem parrulla e nazisteve Heil Hitler ja kalon!!!! gene thotë: 1 Tetor 2007 @ 2:19 pm Erioni hyn në politikë, ja një ogur vërtet i mirë Shkruan : Arian Cani Dhe sigurisht që lideri i Mjaftit nuk është vetëm në rrugën e tij të re dhe jo pak të lehtë. Së bashku me Veliajn, Endri Fuga, Arbi Mazniku, Ina por dhe të tjerë i thanë lamtumirë këtë mesjavë që lamë pas, lëvizjes më të suksesshme në Shqipëri, organizatës rinore që ata kanë drejtuar për më shumë se katër vjet. Mjafti u nda më në fund nga lidershipi që e bëri të famshëm për të bërë një refresh. Ndërsa Erioni me shokët e tij po përgatiten të shpallin këto ditë partinë e tyre të re. Një parti emrin e të cilës ende nuk ju a them dot, madje as zyrat nuk di ku do t’i ketë, po nejse… E rëndësishme është që më në fund, ja një ogur i mirë. Unë jam i bindur që ardhja e Erionit me të vetët në politikë dhe prezantimi i tyre para shqiptarëve në 2009, i shton pa dyshim një vlerë të padiskutueshme vetë politikës dhe vendimarrjes në këtë vend. Një vendi në krizë si ky i yni , një Erion në politikë nuk mund t’i bëjë vec mirë. Dhe kujdes, këtu nuk po flasim për lindjen dhe krijimin e një partie si këto dhjetra që janë krijuar gjithë këto vite. Nuk po flasim për parti fantazma që kanë vetëm një kryetar dhe asgjë më shumë. Këtu nuk po flasim për parti që vijnë nga hici dhe që të vetmin qëllim të tyre kanë rreshtimin pas dy partive të mëdha për të kapur ndonjë post në vendimarrje. Këtu nuk është fjala për parti që si të vetimin synim kanë pasurimin e kryrtarit dhe familjes së tij. Këtu po flasim për një parti e cila vjen nga një përvojë që ka rezultuar e suksesshme në hapësirën publike. Një patrti e cila nuk i shtohet skenës politike për lëmoshë por për të ndryshuar dhe realizuar projekte konkrete. Mjafti e ka dhënë tashmë provën e suksesit. Kundërshtarët e tij kanë qenë dhe janë të shumtë. Mua për vete, nuk më ka zhënjyer. Ndaj jam i bindur që Veliaj me të vetët do t’ia dalin mbanë. Do t’ia dalin mbanë sepse do do të jenë ndryshe nga sa dhe si është mësuar ky vend të komunikojë deri tani me politikëbërsit e tij. Do t’ia dalin mbanë sepse jam i bindur që në vend të demagogjisë dhe rutinës së diskurit të deritanishëm të politikës, do të kërkojnë një rezultat në fund të ditës. Ashti sic bënë te Mjafti. Do t’ia dalin mbanë sepse në një vend ku kriza energjitike ka paralizuar dhe trishtuar jetët tona, ata do të dinë të flasin dhe propozojnë projekte konkrete. Do t’ia dalin mbanë sepse do të dinë të qasen në problemet reale që ka kjo shoqëri. Do t’ia dalin mbanë sepse do të dinë, sic ditën ta bëjnë te Mjafti, të hedhin sytë edhe tek më të harruarit e këtij vendi. Minatorët e Bulqizës dhe familjet e tyre do të ndjehen të përfaqësuar nga partia e Erionit me të vetët. Por jo vetëm. Studentët, mësuesit, mjekët, por dhe policët e ushtarakët do të ndjehen më të vlerësuar. Erioni me të vetët kanë dhënë prova për këtë. Ja sepse them se partia e re që pritet të shpallet këto ditë nga Erioni, do të ketë sukses. Dhe jam gati të vë bast për këtë. Sepse e di që skeptikët dhe kundërshtarët e ish mjaftistëve që hyjnë tashmë në politikë, do të jenë të shumtë. Por aq më mirë për ish mjaftistët. Rrugë të mbarë Erion…! gene thotë: 1 Tetor 2007 @ 2:21 pm “…do të kërkojnë një rezultat në fund të ditës. Ashti sic bënë te Mjafti…” Cili eshte rezultati i MJAFT! “ne fund te dites”? gene thotë: 1 Tetor 2007 @ 2:39 pm Një hap larg nga uzurpimi total i shtetit Mustafa Nano …pushteti ka pushtuar ato institucione e ato struktura shtetërore që i lipsen qoftë në tentativën për të përjetësuar pushtetin, qoftë në tentativën për ta mjelë pa frikë këtë pushtet. Administrata publike është e tëra në duart e Kryeministrit. Ai nuk është mjaftuar me adoptimin e praktikës së njohur antishtet të emërtuar spoils system, gjë që duket te shpërblimi i dhjetëra mijërave militantëve të partisë në Tiranë e në rrethe, nuk është mjaftuar gjithashtu as me krijimin e rrjetit nepotik, në qendër të të cilit është vajza e tij “enigmatike”, as me emërimin e bodyguard-ëve të vet në poste të rëndësishme të policisë, por është shtyrë edhe në krijimin e një klime të sipërmarrjes, në të cilën po mbinë e gjallojnë më së shumti biznese blu; ndërsa gjithë pjesa tjetër e sipërmarrësve është e trembur si asnjëherë tjetër. Nëse bëhen të gjallë, do t‘u duhet të merren ne ushtrinë e taksidarëve, që ia behin në derë qysh të nesërmen. Dhe kështu na rezulton, që ky pushtet ka pushtuar jo vetëm pjesën politike të entitetit “Republika e Shqipërisë”, por edhe pjesën jopolitike. Këtu mund të përfshini edhe njerëz e institucione të rëndësishme të këtij vendi, të cilët kanë hequr dorë prej shqetësimeve “nazike” lidhur me uzurpimin e gjithë botës publike e politike prej pushtetit… gene thotë: 1 Tetor 2007 @ 2:41 pm Nderkohe MJAFT! perdor energjite per te shperndare buke e qofte mbi foton e rulit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! swed thotë: 1 Tetor 2007 @ 2:45 pm Gene, ngadaleso pak lale se do te merret fryma. gene thotë: 1 Tetor 2007 @ 2:48 pm Atyre te mjaft i merret fryma shpejt. Per frymen time e di lumja ca duhet me bo
  • gene
  • Posted October 5, 2007 at 11:36 AM
  • Permalink
  27 Shtator 2007 @ 12:38 pm · në Mos Humbisni, Opinion · postuar nga Peshku Erion Veliaj 27-09-2007 Shekulli Pas katër viteve rrokopujë nëpër Shqipëri, kemi shumëfishin e miqve, arritjeve dhe mësimeve, për të përfunduar një garë që sa na impenjoi, aq na maturoi e na shpërbleu bujarisht. Po po, na shpërbleu bujarisht, sepse nëse ka diçka që ndjej mbi çdo gjë tjetër që ndjejmë sot, është mirënjohja për të gjithë ata që na e mundësuan këtë përvoje unike. Jam mirënjohës për dhjetëra këshilltarë të tjerë, miq të çmuar, që besuan tek kjo ide që nga dita e parë. Dhanë pa kursyer nga koha dhe imazhi i tyre, që kjo lëvizje të bëhej më e mençur e më e ndjeshme. Falënderoj thellë me zemër, ata që e përkthyen “MJAFT!”-in dhe misionin e tij aty ku jetojnë “shqiptarët prej vërteti”, ata me një qerre hallesh e brengash, për të cilat Tirana e ngrehur me politikanë provincialë s’kishte kurrë veshë. Po kaq mirënjohës jam për aktivistët e klubeve tona jashtë vendit, të cilët u ofruan pa kursim që misioni ynë i imazhit e lobimit të Shqipërisë të përmbushej aty, ku ende vendoset më shumë për këtë vend sesa janë në gjendje vetë politikanët tanë të lodhur të vendosin. Çmoj pa fund, dhjetëra punonjës të rendit që kanë lehtësuar me dinjitet protestat tona – shpeshherë duke rrezikuar zemëratën e eprorëve të tyre politikë. I përkulem gjithë kolegëve të medias, që përhapen si farë të mirë shumë nga idetë tona dhe na ndihmuan të zgjonim bashkë, atë ndjenjë të fjetur qytetare. Kritikat e tyre gjithashtu na bënë mirë – si çdo vaksinë na ka djegur përkohësisht, por na mbajtën të shëndetshëm në afatgjatë. Është e padrejtë që s’mund t’i përmend të gjithë me emër, ata që na ushqyen në restorantet e tyre, na shtruan në shtëpitë e tyre të këputura, na lanë të përdornim makinat e tyre, na lehtësuan me shërbime në kompanitë e tyre, na dhanë kurajë, kurajë e pafund kurajë gjatë këtyre katër viteve. Për ta pasuar këtë falënderim, dua t’ju kërkoj të gjithëve atë që Freddie Mercury e këndoi në fund. Ju lutem jepni një dorë, sepse “Shfaqja duhet të vazhdojë”. Ka një mijë e një arsye pse kjo shfaqje, që quhet Lëvizja “MJAFT!”, duhet të vazhdojë: Kemi arritur të rrisim me presion buxhetin e arsimit, por jemi shumë larg mesatares evropiane. Kemi bërë që zyrtarë të mbrapshtë të dorëhiqen apo të humbasin zgjedhjet, por garda e vjetër qëndron akoma e fortë dhe provincializmi ka zaptuar çdo strukturë shtetërore. Kemi negociuar shërbime më të mira publike, por energjia elektrike, uji i pijshëm dhe shërbimi shëndetësor janë në nivelet e pas Luftës së Dytë Botërore. Kemi shtyrë fort pjesëmarrjen e të rinjve në politikë – me pak sukses disa aktivistë tanët ia arritën në 2005-ën – por kapaciteti intelektual qeverisës sot është inferior edhe ndaj atij të Lidhjes së Prizrenit apo qeverisë së Ismail Qemalit. Apatia qytetare është mbytëse, po kaq mbytës është populizmi, perversiteti dhe gargara e anti-korrupsionit e politikanëve të skaduar. Shumë më kanë thënë: “Ke pasur punë të vështirë”. S’është e vërtetë. Punë të vështirë ka Dilaveri me shokë, që duhet të rrezikojnë jetën 1 mijë metra nën Bulqizë, teksa politikanët në sipërfaqe i neglizhojnë. Të vështirë e ka Fadili me peshkatarët e tjerë, teksa përpëliten me furtunën e dallgëve të detit dhe atë të politikanëve të tokës, pa ditur se cila i sfilit më shumë. Të vështirë e kanë oficerët, ish-të përndjekurit, policët, mësuesit, mjekët, studentët, të moshuarit, nëpunësit e flakur padrejtësisht – jetët e këtyre bashkëqytetarëve duhet të lehtësojmë në Shqipërinë tonë. Ashtu si në një ndeshje, shumë veta do të vazhdojnë të sulmojnë, godasin, pengojnë ekipin e ri. Mos e lëshoni zemrën, nuk e kanë me ju personalisht. Lojtarët kundërshtarë i sulen atij që ka topin. E ju sot keni topin, topin e ideve, vlerave dhe energjisë pozitive. Nëse vazhdoni të shënoni, kundërshtarët do detyrohen t’ju respektojnë. Shpesh do t’ju kompleksojnë. Gjer në 2005-ën ishim të djathtë, sot qenkëshim të majtë, ndërkohë jemi bërë dhe çifutë, masonë, spiunë, tradhtarë, agjentë e ku di unë çfarë tjetër. Unë nuk e di kur mungesa e ujit, energjisë, arsimit, shëndetësisë, rrugëve kishin karakter partiak, etnik, fetar apo patriotik??? Por, për këta njerëz ka qenë gjithmonë më e lehtë të akuzojnë sesa të fokusohen tek problemet ulëritëse të këtij vendi – sepse ata i tmerron ndryshimi, kurse ne ndryshimi na mban gjallë. Dua të kërkoj dhe ndjesë. Ndjesë për gjithë ato herë kur s’reaguam në kohë, ndjesë për sa kaq herë kur gabuam, apo u treguam të ngathët, apo nuk guxuam për më tej. Por dua që të pranoni një gjë të vetme. Me dorë në zemër mund t’ju them se bëmë gjithmonë atë që gjykuam si të drejtë me njohuritë që kishim. Në fund, koha do ta gjykojë punën tonë. Sot largohemi në paqe me ndjesinë se “MJAFT!”-i ishte një risi e suksesshme. Në një vend ku asnjë funksionar publik nuk shkulet – si midhja nga guaska -përveçse kur dështon apo humbet dhimbshëm – dikush duhet të ishte i pari që ta sillte këtë risi. *Erion Veliaj dhe drejtues të tjerë të “MJAFT!” dhanë dje dorëheqjen nga Lëvizja, me një ceremoni të organizuar në Akademinë e Arteve në Tiranë Dergoje artikullin me email Printoje artikullin 141 Komente » Koth thotë: 27 Shtator 2007 @ 2:11 pm “Sot largohemi në paqe me ndjesinë se “MJAFT!”-it ” iu mbarun fondet dhe nuk del me gje. P.S. Nga ata eskursionistet qe shkun neper dynja , u kthy ndonjeri apo jo ? bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 2:53 pm E nje shprehje amerikane ?! A Mjafti e hariti objektivin e saj, ate qe shpalli ne fillim, ritjen e ndergjegjes qytetare karshi qeverisjes? Jo Sot qe iken Velia, Mjafti ndodhet ne piken me te dobet te besushmerise. Sot qe iken Velia qytetaret e ketij vendi pa uje pa drita e jane me dele se kure, e me te corientuar, e pa shpirt qytetar per te perdorur demokracine, pushtetin e popullit. Dhe shume te mos fajtojne qytetaret, qe me te vertet jane corientuar nga partite e organizatat, qe i kane pare keto 17 vjet. U cuan ne fillim shqiptaret per demokracie mbushen sheshet, po sa ben Salen me shok me poste, po keshtu ne 97ten, po keshtu ca pas 2005ses, e ne shqiperi ka nje mosbesim total nga abuzimi qe kane bere me njerezit partite e organizatat qe me vone drejtusit e tyre kane pare ne menyren me te ngushte per fitime personale, e njerezit tani pas 17 vjetesh as uje e drita nuk kane qe i kishin para 17vjetesh, para se te nisnin ”demostratat e demokracise”. Mjafti do mbahet mend per ”programet” ose sic i quanin, ”revoltat” ose demostrimet, qe si OJQ qe ishte i kishte te gjitha te paguara. Edhe kjo form e tille nuk qe pare, te demostrosh kur je i paguar ose kur paguhesh per ate? Nuk ka ndonje gje qe cdo organizat do financime, per te mbajtur veten, po Mjafti vajti me larg, e thjesht qe nje OJQ, ne lumin e OJQve qe mbushen shqiperine pas 2000shit, e kuptohet e sukseshme nga ana ekonomike. The show business must go on Zana thotë: 27 Shtator 2007 @ 3:01 pm Kjo tingellon pak si “testamenti “politik i Veliat.Ishalla ju ka lene uraten ça ka lene mbrapa…Me gjithe ato financime (siç po flitet)veçqofte e te shkundura di une….As nuk beri ate qe mund te bente…Te edukonte tek njerezit”inatin”per proteste e revolte qe te shperndante amulline e depressionin.Une nuk kam noj simpati te madhe per ta.Me duken pak si masone e nuk e kam kuptuar kurre statusin e tyra.Ndonje shkrim i Kristit e nje fare simpatie per te si djalosh me vullnet te mire qe nuk di ku ta perdore. LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 4:23 pm Ore “bledi”, E para e punes nuk mund te vesh ne te njejtin paragraf Sali Berishen me Mjaft se eshte njesoj si te krahasosh naten me diten (zgjidhe vete kush eshte kush….) E dyta, ke ndonje prove per gjithe ate akuze qe hedh se: …Mjafti do mbahet mend per ”programet” ose sic i quanin, ”revoltat” ose demostrimet, qe si OJQ qe ishte i kishte te gjitha te paguara… apo eshte thjesht nje brockull e leshuar ne xhiro, sa per te thene dicka? ************* Zana, kjo mund te jete gjithshka vecse jo “testamenti politik” i nje njezet e ca vjecari. A e di sa vjec eshte Erion Veliaj? Kujton se do mbyllet ne shtepi duke nisur nga sot???? Thua qe te duken si “masone” drejtuesit e Mjaft por s’mund te rri pa te pyetur nese ke marre pjese ndonjehere ne protestat, organizimet e tyre? A i ke ndjekur nga afer? Apo thjesht lajmet nga mijera kilometra larg? Kam respekt per ty, mos gjyko pa pare/degjuar vete. Lumja thotë: 27 Shtator 2007 @ 4:40 pm Llukan, Mire Zana se flet nga remote location, po ti mer bir qe je ne Tirane edhe prape ske nderru i cike mendim apo spo e kap hala fillin e te vertetes ne shqiperi. Nga njera ane me mire, do te te thote qe akoma je i paster. Degjo mua, mos rri gjate se ketu nuk jane te tjeret te paster. LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 4:44 pm Lume, s’me the se cfare eshte shprehur gabim tek pergjigja ime Lumja thotë: 27 Shtator 2007 @ 4:49 pm Llukan, Ca gjera duhet ti zbulosh vete ne jete. Nuk vlen te ti kallezojne ma te medhenjte. Good luck dear ! LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 4:51 pm Aha, po ti thuaje me mire qe s’gjete dot gje gabim, pse i shmangesh kot Lumja thotë: 27 Shtator 2007 @ 4:56 pm Qofte ashtu si thua ti o biro ! Hajt per hajer brezi i ri swed thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:00 pm Llukani Mjaftist! Me mire te kishim bo muhabet lekesh kur pinim kafe se paskam rraf uje ne havan kot LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:02 pm More te poshter, a do kundershtoni ndonje gje nga ato qe kam shkruar apo do vazhdoni me ate qe mendoni se po them???? Lumja thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:05 pm He mer swed he mos u merzit, Ja ene i cike ene do ta rrafi me vaj e me uthull kapitalisti i vet llukanin. Ah te keqen, cer kapitalisti DO flasim pastaj me llukanin do flasim. Ishalla sna fut nei te shame Qafir Arnaut thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:08 pm E dyta, ke ndonje prove per gjithe ate akuze qe hedh se:…Mjafti do mbahet mend per ”programet” ose sic i quanin, ”revoltat” ose demostrimet, qe si OJQ qe ishte i kishte te gjitha te paguara… apo eshte thjesht nje brockull e leshuar ne xhiro, sa per te thene dicka? Kristi Pinderi ne kete forum te lavdishem ka thene qe MJAFT-i kishte ne dore shume fonde. Nuk ka si te jete ndryshe. Si kopje e OTPOR-it Serb, mjafti u financua nga ‘Perendimi’ dhe do te perfundoje si OTPOR-i swed thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:08 pm s’ka shume per tu kendurshtu aty Llukan, qe ai se ka mbyll me kaq dihet, kete e kishte vetem si fillim ne fakt, tip pedane qe te kerceje me lart dhe mos ta filloje nga organizata e lagjes, ose e bllokut. Neper protestat e atyre asnjeri s’ka marre pjese, pse te merrnin ne fund te fundit, kush i paguante? Ata parate nga Ambasada Hollandeze, Amerikane, Gjermane etj i merrnin per vete, ne (une dhe besoj dhe Lumja ) s’kishim nge te beheshim numerore topi. Leqe une kisha pune me OJQ-ne time atebote LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:13 pm Lume, Ti prape s’me the cfare ke kundra pergjigjes Qafir, “bledi” u shpreh qe pjesemarresit jane paguar. Per kete s’ka prova, me sa di une. Ajo qe citon ti s’mundet kurrsesi te sherbeje si prove. Swed, Pikerisht kete po them edhe une (fjalia jote e pare). Ju (Lumja dhe ti) po kundershtonit dicka qe mendonit se po thosha swed thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:15 pm Ok, me mire qe s’paskemi bo muhabet lekesh ne kafe Lumja thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:16 pm Perceptimin tend te gabuar mbi ekzistencen, veprimtarine, qellimin dhe arritjet e mjaftit. lule thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:16 pm Ore eshte si eshte Erioni, llafet me siper i ka thene sakte dhe Mjafti me ne krye nje 27-vjecar ka bere nje pune te mire nese jo te shkelqyer te paktem mesa lexojme. Po nuk eshte e lehte te besh pune te mire ne Shqiperi ku vetem pune te mbrapshta behen dhe ku vihen 100 shkopa nen rrota per punet e mira. Erioni ka mbledhur te pakten ajken e rinise ne ate organizate ku dhe do sherbeje si nje baze per te nesermen e politkes se re shqiptare. Ca ka nonji te keqe ketu??? Lumja thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:19 pm Lule , lule moj shif banakun aty e mos i jep muhabet dynjase P.S. marre shoqja nga fshati apo ndryshe teto ollga swed thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:23 pm Lule, po cilen ajke ka mbledhur moj? Ka mbledh nje tufe aventurieresh qe ngordhin te flejne neper cadra dhe te tymosin marihuane dhe kaq. Ku e ke pare ajken ti qe mua s’ma paskan zene syte? Lumja thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:25 pm NE jemi ajka . Ajka e qumeshtit? jo E kosit jo E eee fshatit mer , ajka e fshatit P.S. Marre nga ?? nje teater me kuklla me duket bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:27 pm LlTako Te biesedojme si ne demokraci, e jo si ne shoqerite totalitare, kur ben nje shkrim te thone ”pse shkruan keshtu??””. Ajo qe Mjafti, cdo protest e kishte ”program”, sic eshte kodi i OJQ, qe per cdo ”program’ e ”aktivitet” paguhen ose finacohen, pra ca proteste do kerkosh ti pastaj, kur ti je i punesur e me fitim?! Protest bejne ata qe i preket dicka, jo ata qe e kane protesten biznes, e per cdo protest paguhen si OJQte e tjera per aktivitetet. Keto qe shkruaj une jane biseda qe une i perciell ketu, dhe ata qe mbrojne Majftin, duhet te shpjegohen, me fakte , qe ata nuk qene thjesht nje OJQbiznes,e te sqarojne njerezit, jo te sulmojne ata qe bejne kete pyetje , qe eshte normale ne demokraci, se cdo gje dhe per Mjaftin fillon nga vetia. Dy , njerezit jane lodhur me lideret e reme e me protesta demokratike, qe vec se kane permiresuar jeten e ca njerezve, i kane bere ata me karrier, qe nga Sali Berisha i pari qe perdori kete mjet, pra pervec ketyre njerezve nuk i kane sjelle gje. Jo se nuk ka pasur nje shpres ne fillim te Mjafti, madje te madhe, po kjo u venit, e Majfti vet ngeli e mbyllur. Prandaj njerezit dhe ndaj Mjaft jane te ftohte, se e shikojne qofte anen e saj OJQ finaciare, qofe ate loje politike qe ajo ben, e nuk eshte ajo qe propogandon, qe do ishte mire e deshiruar te ishte. Plus Mjaft eshte nje organizat jo demokratike, qe nje kryetar i forte, e shume qe e pasonin flisnin si ai, mjaft nga ata dhe pa arsim, ose me modele kemi 4 vjet qe kemi mbaruar shkollem e mesme e duam te vemi ne universitet. Pra qe nje organizat e mbyllur, nje grup , e drejtuar nga nje njeri dhe per ate, prandaj dhe njerezit kane qene dyshus e jo fort te hapur per te. Ke perfaqesonte Mjaft?! A Mjaft eshte perpjekur te perfshij e perfaqesoj?! Jo ajo ka qene e mbyllur, brenda grupit te OJQ qe e percaktonte Velia. Ato levizje ne shqiperi qe kane terhequr turma e njerez kane qene shume me te hapura, ose te pakten jane perpjekur te ishin e perfshinin ne fillim. 1-Sot pas 4 vjetesh Mjaft nuk riti ndergjegjen e publikut i cili sot pa uje e pa drita ri si dele e teper dyshur nga partite e levizjet e OJQte. 2-Mjafti prodhoi nje politikan si Velia, po gjithe levizjet kane prodhuar nje te tille keto 17 vjet, po nuk kane prodhuar dicka per njerezit. Po vime te fjalet e Velis The show business must go on ?! Zana thotë: 27 Shtator 2007 @ 5:49 pm LLukan!Edhe atje te isha nuk do kisha marre pjese ne protestat e Mjaft-(si i mendoj sot)Nuk fola per “vdekje politike “apo terheqje te Velise.Testamenti ishte per Mjaft.Une e kam ndjekur aq sa ndjek gjithe jeten ne Shqiperi…pastaj nuk e noterizova se jane keshtu e ashtu.Thashe perceptimet e mija per kete organizate.Mllefin e kam se kane levruar gjithe ato te holla e nuk zgjidhen nje problem te hajrit.Nuk e kam patur e perseris kurre te qarte statusin e tyre e kjo nuk eshte pak.Ne kujtesen time kane ngele e shkundura,ca organizime ne bregdet tip rave dhe e fundit e qofteve.Sikur te me lerkonte njeri se çìeshte Mjaft per ty keshtu do i pergjigjesha. LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 6:18 pm “bledi”, E lexova dhe e rilexova me vemendje ate qe me ishe pergjigjur. Me ben thirrje per “bisedim si ne demokraci” mirepo bisedim s’mund te kete kurrsesi kur kalohet sa nga nje dege ne tjetren. Une te shtrova nje pyetje se a ke prova qe Mjaft ka paguar ata qe kane marre pjese ne protesta. Ti s’me dhe pergjigje por u hodhe tek 10 gjera te tjera. Une po ta perseris pyetjen se gjerat duhen marre me rradhe: A ke prova per ate qe the me lart? Po, apo jo? ********** Zana, Tekstualisht ke thene: …Kjo tingellon pak si “testamenti “politik i Veliat.Ishalla ju ka lene uraten ça ka lene mbrapa… Me aq sa e lexoj dhe e kuptoj Shqipen une, ketu flitet per EV dhe jo per Mjaft. Sa per perceptimet mbi Mjaft dhe mbresat qe ke une them qe ke kedo ndjenja sepse sic shprehesh edhe vete s’do te kesh gje te besh me Mjaft. Doemos qe kur zgjedh qe ne fillim te mos perzihesh me dicka do te krijosh mbresa te atilla qe te mbeshtesin pikpamjen personale lule thotë: 27 Shtator 2007 @ 6:26 pm Swed nuk i njof personalisht si ndoshta ti. Nqs ti i njeh me mire si te tille atehere nuk qenkan e ardhmja e vendit. Po une nga ato CV qe kam pare me duken si te shkolluar dhe me ide te shendosha demokratike. Me duken shume me mire se ata lapangjozet e tjere me shkolla agronomike apo pa shkolle fare dhe bejne politike sot. Te pakten ex-lideri ishte i shkolluar dhe djale mjaft i zgjuar dhe besoj se te tille ka mbledhur rreth vetes. Nuk e di mbase gaboj pr te pakten shpresoj. bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 6:59 pm LlTako Ca prova do, per ato qe ju keni mbyllur ne sirtare e sia keni treguar publikut?! Une jam publiku, e dihet organizata juaj per cdo ”aktivitet” a ”protest” ka financime, i ka dhene shtypi ne vite, e ju nuk keni qene transparent e as te hapur te hidhnin poshte akuzat qe ju kane bere. Para ca vitesh, qe nje lajme ne nje gazete qe Mjaftit nje ”aktivitet” ose ”protest” i kishte kushtuar 400 mije dollare, e organizata juaj sberi transparenc per ate aktivitet e as per ato te kaluarat e ato qe do vinin. Ketu behet fjale qe Mjafti me te vertet eshte ajo qe deklaron, apo eshte thjesht nje OJQ qe ben biznes. Ky qe une them, eshte gjyqi i publikut. Pra ne gjyqin e publikut, Mjafti e ju qe e mbroni, duhet te na sqaroni e bindni ne, duke qene transparent, treguar fondet e harxhimet….dhe publiku pastaj te beson e te ndjek. E jo e kunderta. Nuk fajesohet publiku pse kerkon transparenc, nga Levizjet, OJQ,apo Organizatat qe perdorin emrin e tij. LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:02 pm “bledi”, Me kaq e hengri edhe “bisedimi si ne demokraci” bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:13 pm LlTako E mbyllim biseden po do. Personalisht kam qene ne nje linje me Mjaft kundra ish qeverise Nano e kesaj qeverie akoma me te dobet e shumicen e protestave te tyre i kam perkrahur. Kritikat e mija per Majft jane normale, e aspak tendecioze, ne kuadrin pse kjo levizje deshtoi te ngrinte ate reagim qytetar qe sot eshte me dobet se kurre, pra angazhimin e saj, sic e shpjegova dhe ne shkrimet e para. Mjaft si OJQ , qe e suksheshme, e si biznes po ashtu Si levizje qytetare, e deshtuar, reputacioni i saj sot eshte me i uleti se kurre, edhe reagimi qytetar sot eshte me i uleti, sepse njerezit jane zhgenjyer keq nga lojrat e partive organizatave e individeve qe me tutje se vetia nuk bejne gje. LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:20 pm “bledi”, Para se te diskutojme per Mjaft une po te pyes mbi akuzen qe ngrite se ata qe merrnin pjese ne protestat e organizuara nga kjo OJQ paguhen. Ti akoma si je pergjigjur pyetjes time. Nuk mund te kalojme tek O-ja pa sqaruar A-ne tiranalb thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:23 pm eshte car esht, mjafti i beri dy tre pune. ka te tjere qe vetem marrin fonde dhe blejne shtepi e makina. keshtu qe permbahuni icik kur i suleni mjaftit se nuk lame gje pa share neper forume.. Erjoni ne zgjedhjet e ardhshme lokale eshte kandidati i PS per kryetar bashkie i tiranes. Dhe per mua eshte nje kandidat i mire. Tung Erjono, mos e rruj ec para se shqiptaret keshtu e kan, bejn gam gam, po sa tua hipesh ne qafe esht muhabeti se po ua hipe te mbajn ne qafe me gjithe te mirat deris ate plakesh e te besh kaken ne brek LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:27 pm EV u perfol si kandidat i PS-se per bashkine e tiranes edhe ne keto zgjedhjet e fundit dhe pastaj s’doli gje nga ai muhabet. As heren e ardhshme s’ka per te dale gje se eshte cmenduri te kandidosh per kryetar bashkie dike qe ne ate kohe s’do te kete mbushur as 35 vjec! Arber thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:28 pm Ne rrime e flasim pas PC duke gjykuar punen e te tjereve… jo po mori lek jo po s’mori… jo po beri proteste, jo po s’beri…. Do mjaftonte fakti qe kur ne rrime para PC dhe merremi me njeri tjetrin keta cuna, dalin para institucioneve dhe protestojne per hallet tona te perbashkta. Do thoni ju… kane marre lek per ato protesta… Do thoja une.. sikur te gjithe te merrnim leke dhe ti perdornim per protesta nuk do te shkruanim nga kurbeti ketu tek peshku…. Nqs thoni qe keta paskan marre leke dhe qenkan te degjenuar.. atehere merrni pankartat dhe dilni ne shesh e protestoni me ndershmeri!! Nqs nuk e beni, kini buonsensin te komplimentoheni me dike qe ka bere me shume se ju ose te pakten mos u merrni me punen e tij!!! iliriani thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:32 pm mirembrema, lltako! une mendoj se me ikjen e Erjonit dhe njerezve te tij MJFT do te behet shume me i mire, shume me i suksesshem dhe do te permiresoje imazhin e njollosur qe ata i lane kesaj organizate… LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:34 pm Mirembrema Ilirian IlirianI thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:36 pm Shqiperia ka nevoje per MJAFT… ai e paralizoi ate organizate… bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:37 pm LlTako Me pare mos shtrembero ato qe une thashe, pra rime te A-ja. Une nuk thashe qe te gjithe ate qe kane qene ne protestat paguheshin ne dore,nje per nje, JO. Po Mjafti per cdo ”aktivitet” ose ”protest” finacohej, se si i ndanin , ata i dine, e per ne publikun do qe mire te qene transparent. Pra te protestosh kur je i finacuar….kjo eshte pak ironike??!! Sesi Mjafti i ndante financimet, ajo duhet te beje transparencen, qe se ka bere. (do zhgenje dhe shume qe kane mar pjes ne ato aktivitete) Mjaftit gjate gjithe kohes i eshte kerkuar ne publik te bej trasparencen, dhe se ka bere. Pra nuk eshte dicka ime kjo qe sjell ketu. LlTako thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:45 pm Ilirian, Une s’mund te them se c’ndikim pa pasur EV mbi veprimtarine e Mjaft gjate 2 viteve te fundit. Shpresoj, ashtu si ti qe Mjaft ti rikthehet rolit te saj fillestar. ********* “bledi”, asgje s’behet pa para, duke perfshire edhe protestat. Koth thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:46 pm Ja beni nje prove keshtu : hani hudhra e dil e pi nai kafe me nai “projektide” ! Mba era qen i sahat larg mer. Nuk ka shans thuhet. Pjer Thomas thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:47 pm Fjala e Erionit, me rastin e largimit te tij, me pelqeu dhe ishte ne lartesine duhur. Rendesi per mua dhe per te gjithe mendoj, ka vazhdimi i levizjes, sepse problemet dhe apatia e popullit vihen re me shume se kurre keto vitet e fundit. bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 7:52 pm LlTako Biseda qe te natyra e organizates Mjaft, ketu nisi biseda. Eshte Mjaft, nje OJQ, qe bente ”aktivitete” per financime? Ose eshte levizje qytetare sic pretendojne nga ana tjeter? Kjo eshte nje pyetje qe kane bere shume, dhe ne kete teme. Dori thotë: 27 Shtator 2007 @ 8:03 pm Shoqëritë të tilla që luftojnë korrupsionin mundohen të jenë sa më transparente. Mjafti këtë gjë s’e ka bërë. Shkoj tek http://www.mjaftfoundation.org dhe nuk shoh ndonjë dokument që tregon se kush u ka dhënë para, sa u ka dhënë, dhe si janë harxhuar. Thjesht thonë që e ka në dorë byroja (board) e cila bën edhe shpërndarjen edhe kontrollin (si mund të jetë transparente kjo?). Është e korruptuar apo jo, pak rëndësi ka, por ka rëndësi që thotë se po lufton korrupsionin dhe s’është aspak transparente. Unë për këtë e hedh në një thes me hipokritët dhe s’mendohem shumë. bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 8:10 pm Velia eshte nje foles i mire, e kuptohet ne ate nivel politk qe kemi ne ne Shqiperi, ai eshte shume me larte. Po a eshte ai ne nivelin e nevojave te vendit, apo eshte nje politikan me shume ne skenen politike, sic qe dhe Mjaft nje OJQ me shume. Sa ndryshim mund te sjell ai ne Shqiperi? Ai ska as pervoje profesionale per te administruar ne sektor te jetes ne vend, plus eshte teper i ri, e do kohe. Problemi eshte se shqiptaret, qe kane bere levizje,demostrata e revolta, ndonje here dhe teper ekstreme, me shume se gjithe popujt ish lindor, kane perfunduar tani 17 pas 90tes, pa uje e drita qe i kishin ne fillim, e me nje shtet qe as i mbron ne asgje, e me politikan qe kane shfrytezuar per vete cdo levizje ne menyren me te ngushte. Pra duhet te shikoni teresine e gjerave ne shqiperi, e si kane ecur ato keto 17 vjet. Problemi se vendi jone do kohe, e gjerat do behet pak e nga pak. Iku ajo kohe, ku njerezit ushqeheshin me iluzione, e ecnin me to, e vendi jo vetem qe para nuk ecte po i prishte dhe ato qe kishte. Dori thotë: 27 Shtator 2007 @ 8:10 pm Sa për shembull, shikoni këtë nga WorldWildLife (WWF), një organizatë për mbrojtjen e natyrës: http://worldwildlife.org/about/2005_report/pdfs/2005AR_Financials.pdf klajdevour thotë: 27 Shtator 2007 @ 8:40 pm Dori, websiti i fondacionit nuk eshte updatuar asnjehere sic duhet. Cdo tre muaj ne webin e mjaftit do publikohet situata financiare e Levizjes (e cila ne gjykate eshte e rregjistruar si OJQ, pasi nuk ka mundesi ligjore ne Shqiperi te regjistrosh nje levizje). Shqetesimi jot per transparencen financiare eshte i drejte, por te siguroj qe cdo gje eshte ne rregull (na kane kontrolluar e na kontrollojne pafund plako). Kete muaj ne kemi bere nje auditim dhe rezultatet e tij mund t’i kete kushdo qe eshte i interesuar. Ti ke deshire ta kesh? Pa merak, na dergo nje kerkese ose leter dhe nese brenda pak diteve nuk do e kesh, atehere te lutem bej nje shkrim te peshku dhe denoncoje si fakt. Bled, shqetesimi jot nuk ka forme. Eshte thjesht nje vrer i paqarte ne argumenta, dhe ne fakt nuk je i pari qe ke te tilla shqetesime. Ti thua: Problemi eshte se shqiptaret, qe kane bere levizje,demostrata e revolta, ndonje here dhe teper ekstreme, me shume se gjithe popujt ish lindor, kane perfunduar tani 17 pas 90tes, pa uje e drita qe i kishin ne fillim, e me nje shtet qe as i mbron ne asgje, e me politikan qe kane shfrytezuar per vete cdo levizje ne menyren me te ngushte.. Une them se ke shume te drejte. Ndaj dhe Shfaqja duhet te vazhdoje… Pastaj thua: Ai (Veliaj) ska as pervoje profesionale per te administruar ne sektor te jetes ne vend, plus eshte teper i ri, e do kohe. Une te them se Veliajn e kam shok dhe do vazhdoj ta kem. Nese ke deshire te dish opinionin tim personal per te: po, ai eshte shume me i afte se ajo qe ti mendon. Pike ketu dhe sbesoj se kjo eshte nje teme per Veliajn, une te pakten preferoj te diskutoj tani per MJAFT-in dhe sigurisht te marr sa me shume mendime per te (mendime ama, jo vrer per te kaluaren apo per individet). Flm, Kristi bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 9:00 pm klajdevour Bled, shqetesimi jot nuk ka forme. Eshte thjesht nje vrer i paqarte ne argumenta, dhe ne fakt nuk je i pari qe ke te tilla shqetesime. ??!! Haa, s’qendron dhe fjalia si kuptim. Pergjigje tipike bente dhe Sali Berisha kur i beje ndonje kritike per te?! Bejme bisede, ca nga ne japin ca kritika, ju shoket a mbeshtetesit e Veliajt jepni argumentat e tij e llogjiken nga ana e tij. Po mos shkoni si ne monizem, ‘pse mendon ti ashtu, e smendon si Veliaj e shoket e tij”. Po keni mesuar ndonje gje nga demokracia, duhet te jeni te afte te beni nje bisede, se personi qe zgjidhni te debatoni, duke filluar qe nga une , seshte e thene eshte armiku juaj, e mund te mos jete larg ne mendime nga ju. lule thotë: 27 Shtator 2007 @ 9:42 pm O mor Bled dhe ti tipik shqiptari na dole, se mban fare kritiken(me te drejte). Dori shprehu nje shqetesim real per financat qe nuk ka fare informacion ne site. Biles do ti shtoja qe faqja e Mjaft eshte shume e cunguar dhe nuk jep asnje informcaion te gjere. Sa per Veliajn nqs nuk e njeh mos jep opinon fare se do gabosh bledi thotë: 27 Shtator 2007 @ 10:19 pm lule Pershendejte Opinionet i kam dhene si qytetar per aktivistin Veliaj, e per aktivitetin e tij publik. Nuk po flisja per gjera te tij personale, e nuk e kam shoke, e nuk i di! Madje Veliaj me Mjaft, per kete ishin, te ngjallnin debatin qytetar, e jo te thoshin njerezve mos flisni. Kuptohet njerezit do diskutojne dhe per ta, po kjo eshte pjes e lojes, e duhet ta marin qete. Gjeja me e keqe, ne 17 vjet demokraci, qe e kam pare dhe te vetja, futen shqiptaret ne grupe, partie o levizje, e mbrojne lidera e njerez me fanatizem, e duke mbyllur cdo debat, e cdo gje e marin si sulm ndaj grupit te tyre, partise se tyre apo liderit te tyre. E pastaj debati e disktutimi qe eshte baza e demokracise vdes, nga grupet qe futen ne llogore. Opinioni im per Veliaj i ka te dy anet edhe pozitiven edhe ate kritiken, keshtu mos u merzisni se nuk jam aq ”armik”. Dajoshi thotë: 28 Shtator 2007 @ 2:33 am Sapo pashe titullin u rrenqetha. Mos thashe. Ndonje tjeter paska ik per lesh sic iku Eddie Mercury i shkrete. Kur c’te shoh? Po kjo qenka per erjonin moj zonja dhelper!!!! Hmmmmm, “The show must go on”. Vajti nga skena e llumit edhe nje kollos. Hajt ne te s’emes. Idris thotë: 28 Shtator 2007 @ 3:11 am Sikur nga nje rebel per forum te kete edukuar “mjafti” …nuku keq..se ja psh ne rubriken e “Peshkut ….”ka ne cdo ze nje rebel…E c’kerkoni me shume nga Mjafti? Po te lexosh me vemendje del sikur Mjaft paska patur dhe ka celsat e HOPIT EKONOMIK dhe KULTUROR te SHQIPERISE. Nje risi qe “Mjafti” qe shkundi e zgjoi nga gjumi se pari dhe se fundi te menduarit e te vegjetuarit e nje rrethi jo te vogel intelektualesh shqiptare brenda dhe jashte kufijve,per nje oponence te kulturuar dhe jo vetem kaq… Jo po financohet si otpordha,jo mer direktiva nga jasht,jo i majte e i djathte dhe te dyjabashke nje djathtomajtist jo s’ka transparence,jo pse Erioni,Jo Erioni karierist e lloj lloj gatime me buke egjri. Po mire dhe kaq se po te kishin ne dore: -NE BURG ERIONI!KA SHKELUR VIJEN E PRTISE! swed thotë: 28 Shtator 2007 @ 1:15 pm Lule, po ke qejf te lexosh CV, te them une plot ty Bamir Topi – PhD ne Itali Kastriot Islami, Skender Gjinushi, Rexhep Mejdani – PhD ne France Et’hem Ruka – Dr. shkencash ne Tirane, por me i miri ne profesionin e vet Politikane te tjere qe kane dhene gjithe jeten mesim neper fakultete te ndryshme, dhe qe profesionalisht kane qene shume te zotet, sa te duash pa u marre me emra. A te nxorren gje ne selamet ty keta, qe shpreson shume te aktivistet e Mjaftit qe kane neper CV shprehje te tilla si “Trajnim 4 oresh me gjithe pushim dreke te paguar nga USAID per marredhenien OJQ – Media”? gene thotë: 28 Shtator 2007 @ 2:32 pm Une nuk e di nese ky diskutim eshte i lire apo duhet te kesh CV te pasur me protesta apo, me shume akoma, me protestat e Mjaft! Gjithsesi: 1- Mjaft nuk ka trasparence ne administrimin e parave dhe kjo i heq shume pike (Kristi, mund te hapesh nje teme interesante ketu ku te sjellesh rezultatet e atij auditit po pate deshire per trasparene e meqenese nuk ke mundesi te publikosh ne web site te “mjaft” – me kerko te ti jap, nuk me pelqen fare) 2- Ne mungese te nje matje te rezultateve (te qellimshme apo nga paaftesia) une nuk mund te perdor asgje me teper pervec perceptimit personal per te vleresuar “mjaft” dhe punen e tij ne keto vite. Rezultati mua me duket negativ (apati – mjaft (fonde) – iluzion – deluzion – APATI) por sejcili vlereson vete sipas personave me te cilet komunikon. 3- Nuk me vjen te kritikoj asnje nga veprimtarite e “mjaft” ne vecanti por duhet qe “gur gur te behet kalaja” e jo qe guret te hidhen ashtu kot andej ketej. Kjo tregon thjesht mungese projekti dhe vizioni (ne mos katapultimi ne politike i dikujt mund quhet vizion apo projekt – gjithsesi jo ne te miren e shoqerise) 4- Tek “mjaft” u kanalizuan shume energji (fonde, pjesemarrje, shprese, vemendje) dhe keto jane perdorur pa eficence e jane cuar dem (nuk po them shpredoruar) 5- Nuk di c’ka ndodhur me te tjeret por mendimin tim kritik nuk e ka zgjuar “mjaft” (mos e ngaterroni shkakun me pasojen) lule thotë: 28 Shtator 2007 @ 5:07 pm Swed per Bamirin nuk e dija qe kishte bere phd ne Itali, kur vajti ne Itali dhe sa ndejti atje? Nuk e dija qe mund te besh phd direkt nga fakulteti i Zooteknikut, dhe per ç’fare fuse e mbrojti? Sa per ata te tjeret ato phd i kane bere ne kohen e komunizmit dhe sado te zote te jene ne fushen profesionale kjo sdo te thote qe te jene dhe ne fushen politke tranzicionale ,Komunizem-demokraci. CV e ketyre te rinjve ndryshojne per mendimin tim nga te parapermendurit, te shkolluar ne perendim dhe te mbrujtur me ide demokratike, qe aspirojne per vendin e tyre duke pasur vizione me te qarta per te ardhmen e Shqiperise. minator thotë: 28 Shtator 2007 @ 7:06 pm Diskutimet per MJAFT-in tek peshku kane vite qe behen. Prej vitesh, gjithashtu, thuhet nga anetare te kesaj organizate ketu se do bejne transparence. Asgje nuk eshte bere. Jo po na e kerkoni auditimin, jo po Veliaj do e publikoje, jo po tek faqja e internetit, jo po e ka Qazimi dhe skemi kopje. Shume serioze jane, po sepse behen qesharake me justifikime. Llukani kerkon fakte nderkohe qe keta veta kane vite qe genjejne per transparencen. “Burden of proof” duhet te bjere mbi ata, jo mbi ne, sepse ata jane pozicionuar si zeri i shoqerise aktive, te paster, revolucionaro-fond-ngritese me lidhje gjysme te erreta politike. Nuk i kerkoi njeri, nuk i votoi njeri. Por nese duan te jene bindes dhe te mos trajtohen si kukulla fond-ngrenese, duhet ta provojne qe jane te paster dhe te ndershem. Gjithsesi, asgje nuk ka per te ndodhur sepse MJAFTi ishte, ashtu sic e thote Veliaj, nje “shfaqje”, dmth “show”, e lidhur me aktorin kryesor qe ishte mit/lider/pike e perbashket e fondeve keshtu qe besoj se do te denigroje pa cunin protestant ne krye. Se fundmi, me ben pershtypje ky toni patetik i shkrimit. “Po ikim, shoke …” Per cfare na duhen keto mallengjime prej veterani lufte? Vetem nje MJAFTist mund tja lejoje vetes kete lloj megalomanie, kete lloj te pari te botes shqiptare sikur ne qender te saj eshte vila e Mjaftit. Duket edhe tek toni i ketij anetarit: “Erionin do ta kem shok …” Po mire mor djale, nuk i prish pune kujt … nuk po flasim per Enverin, per Erionin po flasim. klajdevour thotë: 28 Shtator 2007 @ 8:17 pm Dhe pas viteve e viteve te tera o minator, edhe ti iu bashkangjite njerezve qe diskutojne per “cunin protestant”, per “vilen e mjaftit” e per leket e organizates Miresenaerdhe! minator thotë: 28 Shtator 2007 @ 9:35 pm Klajdevour, mire se te gjej lali. Ate transparencen e bete, apo sa te vije ai drejtuesi i ri cuni nga amerika. Edhe ai protestant eshte? ados thotë: 29 Shtator 2007 @ 8:29 am Mjaft mbaroj si organizate, fondet e OKB shkojne tani ne Afrike apo Birmani, ku me te vertete ka nje levizje te mirfillte per demokraci.Edhe nje here Mjaft e humbi shansin te ” kapte” thelbin e problemeve.Dekompozimi i kesaj shoqate i ndoshta do te nxjerre ne pah njerez me ide te mira.. Roni thotë: 29 Shtator 2007 @ 8:32 am Nuk e di perse por organizata Mjaft me ngjason me nje mashkull shume terheqes dhe simpatik por qe fatkeqsisht vuan nga impotenca sexuale. Kam pasur rastin te mar pjese ne disa nga mbledhjet qe kjo organizate ka mbajtur ne NYC dhe pershtypja ima eshte se shumica e drejtuesve te kesaj organizate duan te behen “europian” me zorr. Kam pasur rastin te vezhgoj se shumice e ketyre drejtusve vuajne nga nje kompleks inferioriteti. Kjo ndjenje inferioriteti e fshehur se cdo gje europiane eshte me e mire se cdo gje shqiptare per mendimin tim vjen nga fakti se shumica e tyre studiojne ne vende te europes perendimore ku nacionalizmi vendas eshte shume i fuqishem dhe nuk i le vend per frymemarje dhe zhvillim asnje ndjenje tjeter nacionaliste. Gjykimi i tyre eshte shume i influencuar nga kjo ndjenje inferioriteti dhe eshte pikerisht kjo arsyeja qe kjo organizate po ben petulla me uje, kjo verehet nga fakti se per here e me shume protestat e kesaj organizate i ngjajne me teper nje shfaqje medioker teatrale. Te ashtuquajturat protestat e Mjaftit jane te mbushura me cinizem dhe ironizem keto dy veti kurresesi nuk jane veti te karakterit dhe botkuptimit shqipetare. Edhe Gandi si dishepull i protestes paqesore do ti kishte zili keto protestat e mjaftit me pirje birre dhe qofte te zgares. Mjafti po i largohet dita dites realitet te shoqerise shqipetare dhe kjo tregon se drejtuesit e kesaj organizate fshehur ne ndergjegjen e tyre mbajne ndjenjen e inferioritetit. Para dy vjetesh isha i ftuar ne nje koncert qe organizata Mjaft mbajti ne plazhin Livadh afer Himares. Nje grup gjerman i perbere nga 3 femra hypi ne skene dhe ne televizoret gjigande u shfaq nje femer qe po masturbonte. Pyeta nje nga drejtuesit e shfaqes nese a e dinte se pornografia ne vendet publike eshte e jashteligjsme. Pergjigjja qe mora ishte – Sa konservatore te paska bo Amerika mer Ron!!!!!!!! Ne publik kishte shume familjare vendas nga Himara dhe Jala por kjo nuk i pengoi drejtuasit e Mjaftit te vazhdonin kete shfaqje emancipuese me kulture ” Europiane”. Nese drejtuesit e Mjaftit do ta jepnin kete shfaqje ne cfardo qyteti te Europes, arrstimi i tyre do te ishte i pa shmangshem. Per mua kapakun ia vuri komenti i nje fshatari nga Jala i cili mbante nje vajze te vogel shume te bukur me kacurrela te verdha ne krahe. -Ore a ka ndonje kenge shqip ne kte m.. koncerti??????? rual thotë: 29 Shtator 2007 @ 8:50 am E pse ”duhet” te vazhdoje ne pafundesi,ca eshte kjo menyre urdheruese e te berit te gjerave? Po pati nevoje shoqeria per kete lloj ”MJAFT-i” si eshte ky i madherishmi lavdishmi i pagabueshmi i perjetshimi i yni MJAFT do e mbaje, po nuk pati nevoje do gjeje ndonje MJAFT tjeter. ados thotë: 29 Shtator 2007 @ 9:35 am huh Roni..ato tre femrat jane “Chicks on speed”,te njohura per lesbo -weirdo-porno karakter ketej nga Gjermania( asnje nuk ju hedh qyrret me) … kjo brenda gjithe asaj qe the, vetem nga “jashte” te jene por se cfare kualiteti afrojne nuk ka shume rendesi. Dikush tjeter paguan.. Roni thotë: 30 Shtator 2007 @ 5:54 am Bravo Ados ” Chicks on speed” e kishte emrin grupi, por nuk po me kujtohej gene thotë: 30 Shtator 2007 @ 3:58 pm Kush po e moderon kete temen ketu? gene thotë: 30 Shtator 2007 @ 4:08 pm Kur pyeta cili ishte kuptimi i mega v.gines (te peshku e kap filtri edhe vetem si fjale me duket) se shfaqur aty me thane se ato jane nje grup feminist dhe se ai ishte nje PROVOKIM Jo se mua me erdhi keq te shihja nje me teper por aty kishte familjare, kishte lloj lloj halabakesh te “provokueshem” dhe te rinjte do flinin jashte ne tenda, kishte edhe minorene vullnetare qe “mjaft” i kish marre me vete. Keto mund t’i falen nje organizate rinore por, kur perdoren si mjet prozelitizmi per drejtuesit “politikane”, marrin tjeter vlere e shihen nga tjeter kendveshtrim. Shpresoj qe kete here te mos e kape filtri postimin Qafir Arnaut thotë: 30 Shtator 2007 @ 4:08 pm Para dy vjetesh isha i ftuar ne nje koncert qe organizata Mjaft mbajti ne plazhin Livadh afer Himares. Nje grup gjerman i perbere nga 3 femra hypi ne skene dhe ne televizoret gjigande u shfaq nje femer qe po masturbonte Dhe djaloshi protestant e lejoi kete? Julius thotë: 30 Shtator 2007 @ 5:20 pm Roni i ka rene ne te. Cfare do qofte, nuk eshte levizje shqiptare Mjafti. Qafir Arnaut thotë: 30 Shtator 2007 @ 5:37 pm Mire e ka Julius, levizja do te ishte shqiptare po te kryesohej nga njerez qe veshin kanatjere leshi ne vere, dhe e kane paguren me dhalle te lidhur me shami e te futur ne xhep. Julius thotë: 30 Shtator 2007 @ 5:45 pm Pse e perdor postimin tim si kruajtese dhembesh, nuk e marr vesh. Idris thotë: 30 Shtator 2007 @ 5:46 pm Ke harru Dullen me peshqir ne qafe…dhe oshkurin qe i varej…. Qafir Arnaut thotë: 30 Shtator 2007 @ 6:10 pm Julius me fal plako. Une i rrezistoj gjithcka pervec tundimit.:) (jam dakort me ty) gjon cima thotë: 30 Shtator 2007 @ 6:41 pm Levizje si “Mjaft” nuk kane si objektiv ndryshimin e drejtperdrejt te situatave, detyre kjo e partive qe kerkojne votat per te ardhur ne pushtet e per ta bere kete gje sipas nje programi te shpallur. “Mjaft” ka dashur, me sa kam kuptuar une nga larg dhe mund edhe te gabohem, te sensibilizoje qytetaret shqiptare mbi prioritetet e momentit dhe ti ftoje te jene aktive ne politike, ne diskutimin dhe zgjidhjen e problemeve prioritare te vendit tone. Pershtypja e pergjitheshme ne vend dhe jashte vendit tone eshte se Mjaft e ka kryer kete detyre qe i kishte vene vetes me mjaft zell. Fakti qe ne qytetaret, ne vend qe te pranojme kete ftese dhe te behemi pjesmarres aktive te jetes politike shqiptare, i kthehemi Mjaft-it dhe i themi qe “he qen beje, pse nuk e ben …ke marre edhe para pale” tregon qe ne vazhdojme qe ta shohim politiken si “diçka e atyre lart”, qe nuk po bejne asgje per ne, qe nuku kane bere kurre dhe nuku do te bejne kurren e kurres…se vetem i zoti e nzjerr gomarin nga balta. Dhe sa te na shohin inaktive, megjithe thirrjen e Mjaft-it, ata atje lart do te na bejme te shohim gravuren e Francisco Gojes me ata dy njerezit qe mbanin ne kurriz secili nga nje gomar. Dhe ky gomai i thoshte: “Ti qe per gje tjeter i zoti s’me je, mbame ne kurriz se mire e ke”. S’ka mjaft qe te te dale zot ne keto raste. gene thotë: 30 Shtator 2007 @ 6:55 pm jo or gjon jo Ne nuk po i themi BEJE QEN, ne po i themi KE MUNDESI PER SHUME ME TEPER DHE KE BERE DISA GABIME QE NUK DUHEN PERSERITUR. Roni thotë: 30 Shtator 2007 @ 9:59 pm nje gje me ben kurioz !!!! Ne website e Mjaft shkruhet se Erion Veliaj ka punuar ne 60 shtete!!!!! Nuk e di pse por me duket pak numer i zmadhuar, 60 shtete jane pak si shume, megjithate cfare nuk bene vaki. Edhe nje gje tjeter qe me la mbresa nga konceriti i Livadhit ishte se punonjesit e Mjaftit kishin veshur bluza te zeza ku shkruhej – PYET ENDRIN AI E DI. Fjala ishte per Endri Fugen nje nga organizatoret e Mjaftit. Nje megalomanie te semerure si kjo vetem parrulla e nazisteve HEIL HITLER ja kalon. Joni thotë: 1 Tetor 2007 @ 4:37 am O Roni te koncerti i siper – permendur ka qene vetem NJE bluze e tille dhe ishte per te qeshur (se ishte dhe nje bluze tjeter qe e kishte te veshur endri qe thoshte dicka tjeter{tipit “Nuk e di”}). Me pelqen shume kjo qe ke shkruar se eshte shembulli perfekt i asaj qe ndodh tek cdo postim per mjaftin tek peshku pa uje. Ka nje numer te pafund me njerez, shumica qe jetojne jashte prej me shume se 4 vitesh (kur filloi mjafti dmth) te cilet pretendojne se njohin jo vetem mjaftin, politiken shqiptare, po edhe individe te caktuar qe punojne aty apo ketu. Dhe nuk i njohin thjeshte si fytyra jo, i njohin jeten private, dine se c’bejne keta individe ne krevat me te dashurat/it e tyre, shpesh here spekulojne per seksualitetin e tyre, dine aferat korruptive te tyre, miqve te tyre si dhe miqve te miqve te tyre. Me gjithe nervat qe me ngrihen cdo here qe lexoj komente spekulaptive dhe pa sens mundohem te mos pergjigjem sepse me duket e kote. Shumica e personave qe hedhin balte mbi punen qe ben mjafti per mendimin tim ose nuk duan ose nuk dijne te degjojne e kuptojne argumentat pro MJAFT-it dhe per rrjedhoje eshte e kote te shkruhen ne cdo artikull nga 10 here… Problemi eshte shume i thjeshte. Politika ne Shqiperi eshte ajo qe eshte. Politiken nuk e kupton dot asnjeri nga ne duke lexuar balkanwebin ne mengjes dhe topchannelin ne darke. Aq me pak Mjaft-in. Ne qofte se jeni realisht te interesuar per tu njohur me mjaftin dhe punen e tij, kur te ktheheni ne Tirane heres tjeter, kaloni nga zyrat e mjaftit, do priteni shume mire dhe do keni mundesi qe informacionin ta merrni ne menyre te drejte per drejte. Mundesisht jepni dhe nje dore, dilni ne nje proteste dhe pastaj filloni te gjykoni gjera te cilat – sot – as nuk i njihni. U zgjata shume po me vjen keq dhe ziej nga brenda qe e vetmja gje qe dime te bejme eshte te shajme tentativat e te tjereve per te permirsuar sadopak gjerat nga karriket tona te veshura me lekure, perpara ekranit flat screen 20inch me ADSL-ne 6Mbit/s dhe rrogen minimale 15$/ore. Ato qe punojne ne MJAFT jane te edukuar jashte, kane pasur shumica mundesine te punojne jashte, po kane zgjedhur te kthehen dhe te shkembejne 15$/ore per 15$/dite… e pse? Qe te hyjne te peshku dhe te degjojne bla bla bla-te e pafundme mbi fondet e vjedhura e te shperdoruara… Qafir Arnaut thotë: 1 Tetor 2007 @ 5:52 am Dikush ne nje artikull qe lexova shkroi: “kontrata shoqerore mes MJAFT dhe Shqiptareve ka marre fund”. Mendimi im eshte qe MJAFT as nuk ka bere kontrate me Shqiptaret pasi, sic e pranon vete MJAFT-i, Shqiptaret flene gjume. Detyrimisht, kontrata e MJAFT-it behet me ‘uber-Shqiptaret’ e Bllokut…qe per mendimin tim nuk jane Shqiptare hic. Ketu ne Toronto njoh nje ‘bllokiste’. Per te Shqiperia nuk eshte me e madhe se 2km katror. Analogjia qendron edhe per MJAFT-in. Efektiviteti i MJAFT nuk e kalon rrezen 2km. Roni thotë: 1 Tetor 2007 @ 5:53 am Joni une ne ato qe kam shkruar per mjaftin absolutisht nuk mendoj se jane mendime afirmuese une thjesht solla disa observime qe mua me bene te mendohem ne aktivitetet e mjaftit. Pastaj nese ti pretendon se mjafti ne perberjen e vet eshte organizate e ndertuar ne parime demokratike dhe se qellimi i kesaj organizate eshte te sensibilizoje opinionin shqiptare per nje angazhim me te mire ne proceset demokratike atehere nuk ke pse te merzitesh kur lexon shkrime qortuese. Pasi themeli i demokracise eshte OPOZITA. Nese nuk ke opozite gjithashtu nuk ke demokraci. Aq me teper nese kjo opozite eshte konstruktive. Dhe shkrimet e mia jane opozite konstruktive per faktin se ti vet e pranove se ne Livadh kishte njerez ( dhe te garantoj se nuk ishte vetem nje) me shkrimin e lartpermendur domethene une nuk po shpif. Une ne shkrimet e mia thashe qe ne aktivitetin e Livadhit organizatoret u treguan shume te papergjegjshem ne zgjedhjen e materialit artistik qe i ofruan publikut dhe kjo u aprovua dhe nga njerez te tjere qe kishin qene ne ate koncerte. Nuk permenda fantazit seksuale te organizatoreve as sgjedhjet e tyre sexuale, as shoket, shoqet keto i shtove ti per te sajuar nje kundraargument te kote. Ti Joni shkruan me pasion jo me arsye te ftohte, prandaj te ngrihen dhe nervat. Mos i ngri nervat Joni se gjithmone do humbasesh arsyen. Joni thotë: 1 Tetor 2007 @ 6:50 am Qafir po klubet e MJAFT-it neper rrethe si shpjegohen?! Po takime te vazhdueshme qe behen neper zonat me periferike te tiranes nga klubi i tiranes?! (Besome se kam qene vete pjesemarres) Duke mos e hedhur poshte tezen tende te uber-shqiptareve mjafti tenton (fjale kyce kjo) te shtrihet shume me gjere se 2km… Duhet te kuptohet nga ana tjeter se eshte “cool” te jesh kunder mjaftit sot dhe te perbuzesh ate qe ai ben ne bllokun uber-shqiptar si dhe me gjere… Roni nje shkrim qortues dhe kritik nuk mund te permbaje “Nuk e di pse por me duket pak numer i zmadhuar, 60 shtete jane pak si shume, megjithate cfare nuk bene vaki.”, “Nje megalomanie te semerure si kjo vetem parrulla e nazisteve HEIL HITLER ja kalon.”… Kjo Ron, nuk eshte kritike. Nqs nuk e kupton dot kete e kote te ta shpjegoj une… Hajde zihemi per Garantime, kam punuar ne MJAFT Fest kur u be ne livadh. Ishin 2 bluza te zeza me shkrime te bardha nje e vishte endri, nje arbi. Po pak rendesi ka prape nuk do me besosh :D. Ku eshte konstruktiviteti i kesaj pseudo-kritike?! Shkrimet e tua nuk marrin statusin kritike konstruktive sepse ti thua: “per faktin se ti vet e pranove se ne Livadh kishte njerez” dhe fakti i thjeshte qe ti “nuk shpif” nuk krijon argument konstruktiv… Sa per pjesen tjeter nuk ishte e drejtuar per ty. Besome kam degjuar dhe lexuar lloj lloj komentesh keto po nuk tu drejtova ty personalisht per ate pjese. Perzgjedhja e materialit artistik eshte shume subjektive. Arti per mua nuk eshte arti per ty. Eshte pa sens te shash nje aktivitet te tere si MJAFT Festi se ty apo ca te tjereve nuk i pelqeu nje performance. Ti thua me mire mos te ishte bere fare? Apo doje artistet qe te pelqejne ty? Nuk eshte argument as ky… Sa per nervat e mija mos u shqeteso, jane nen kontroll. Me mire shqetesohu per argumentat e tu, ndoshta rilexoji para se ti dergosh sepse keq me vjen po vetem kritike (e jo me kritike konstruktive) nuk po shoh… Joni thotë: 1 Tetor 2007 @ 6:51 am A po Qafir dhe dy fjale kyçe: Minatoret, Peshkataret. gene thotë: 2 Tetor 2007 @ 2:52 pm O Joni po tallesh ti apo cfare?! C’hyn performanca artistike ketu?! C’lidhje ka kritika per nje mega-vagine ne ekran, ne nje ambient me adoleshente, me performancen artistike?! Nese e hap pak mendjen dhe pranon keto kritika nuk do te te duhet te pranosh heren tjeter AKUZA per ngjarje te tipit: e droguan dhe perdhunuan ne festen e “mjaft!” Githsesi KRITIKA ka te beje me teper me faktin qe keto “perfarmaca artistike” perdoren si mjet prozelitizmi politik sesa me GABIMET e nje feste rinore. gene thotë: 2 Tetor 2007 @ 3:03 pm Tani, meqenese ke marre pjese ne organizimin e festes ne livadh, e dije cfare do te shfaqej ne ekran? Sa ishin adoleshentet vullnetare te mjaft? A kishte ndonje moshe minimale per te marre pjese? Pastaj: Ku mund te gjejme “trasparencen” mbi fondet e “mjaft!” dhe perdorimin e tyre ne menyre qe te mund te vleresojme nese puna e bere ka qene apo eficiente? Ku mund te gjejme nje sondazh te “mjaft!” (apo nje tjeter metode) qe mat rezultatet e punes deri ne keto momente ne menyre qe te mund te vleresojme nese puna e bere ka qene efikase? Nese te bezdis kjo pyetje e bere qindra here, na jep pergjijge VETEM NJE HERE dhe do te te lene rehat. Askush nuk mund te vere ne dyshim punen e vullnetareve te “mjaft!”. Ajo qe vihet ne dyshim eshte aftesia per te nxjerre fryte sociale (qe jane ndryshe nga frytet personale) nga kjo pune. Zana thotë: 2 Tetor 2007 @ 4:32 pm Ju te “Mjaft-it” ju kane stervitur ne sofizma por te nje cilesie te keqe.Poche idee ma ben confuse…Gene i ka permbledhur shume mire ç’ka doja te dija edhe une.Tashti pa i ardhur rrotull nese ke gje te thuash ne baze te tyre ok,nese jo miupafshim ne qoftet e ardhshme…. Qafir Arnaut thotë: 2 Tetor 2007 @ 4:47 pm Joni, asgje e mire nuk vjen nga nje kopje e keqe e OTPOR-it Serb. MJAFT-i nuk eshte shqiptar. klajdevour thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:00 pm Zana, nuk besoj se ti mund te quash argumenta ca budallalleqe per nje bluze, apo per 100 bluza makar!!!! Pa fund ka probleme ne mjaft, por problemi me i thelle me i keq, per mua, besoj se ka qene mungesa e nivelit te duhur te kritikave ndaj mjaft. Kjo demton jo vetem MJAFT-in por nje pjese shume te rendesishme (duam apo s’duam ta pranojme ne) te te gjithe shoqerise civile ne Shqiperi. MJAFT nuk eshte aspak budalla sa te mos pikase kritikat qe kane nivelin maksimal te vertetesise, ashtu sic sigurisht do luaje me sofizma per pseudokritikat (e tipit te ketij njeriut lart qe ka muaj te tere qe s’ia shqit njeri nga mendja fjalen otpor)!!!! klajdevour thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:02 pm Gene, as une vella nuk e pelqej MJAFT fest! Kjo e vitit te fundit me ka pelqyer njecike me shume, por serish ne parim nuk me pelqen. Kam shije krejt te tjera per muziken. Ndaj dhe kam zgjedhur qe te shkoj shume rralle atje. klajdevour thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:05 pm Roni, nuk me josh fare intelektualisht per te folur ne sa vende ka punuar E. Veliaj. Nese nuk te vjen keq, mua nuk me ke per kete bisede. Po te duash te jap emailin e Veliaj dhe mund ta pyesesh vete. Le qe seshte nevoja te ta jap une, e gjen akoma ne webin e mjaft. Sa per mjaft festin, serish nuk besoj se po ben “opozite” ne nivel, keshtuqe as per kete festival mua nuk me ke per debat. klodi thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:07 pm klajdevour thote: Pa fund ka probleme ne mjaft, por problemi me i thelle me i keq, per mua, besoj se ka qene mungesa e nivelit te duhur te kritikave ndaj mjaft. ———————- Ok Krist . Mund te na japesh nje “NIVEL” te duhur ti ? Cfar i kritikon mjaftit ti??? …do ishe vertete i interesuar Zana thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:07 pm Klajd!Ne asnje koment timin ne kete shkrim nuk kam folur per bluza.Jam gjithnje per ato qe shkruan Gene e qe askund nuk shoh asnje lloj pergjigje. klajdevour thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:08 pm Roni, sa per inferioritetin plako qe permend ne postimin tend te pare, une serish nuk jam dakort meqe ajo qe thua ti eshte ndjesi, po te them dhe une ndjesine time: hiq dore nga publikimi ne forume si peshku, i inferioritetit tend! klodi thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:11 pm Krist , po te iken situata nga kembet???? klajdevour thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:13 pm Po ja mo Klod, ai postimi yt me titull pak a shume: “identitet i pamjaftueshem brenda MJAFT-it”, me duket nje konstatim shume invalid! Gjithcka mund te thuash per mjaft por qe ka nje “identitet te pamjaftueshem”, vetem kete nuk mund ta thuash dot. Mund te thuash se ka nevoje te permiresoje identitetin e vet, ta rrise e ta zhvilloje, por tentativa jote per te bere nje loje intelektuale fjalesh me mbiemrin e perbere qe ka ne vetvete fjalen mjaft, kur flet per mjaft, me duket amatorizem. Megjithate, fakti qe po te pergjigjem, do te thote se e vleresoj pa mase cdo tentative te atyre qe duan ti japin nje dore mjaftit me keshilla e kritika. Gjithcka qe kerkoj eshte: aman, nje kritike te hajrit! Kaq, MJAFTon! klodi thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:19 pm Eh klajd shoku . megjithate je simpatik . te korigjoj , titulli i artikullit tim eshte ” Mjaft-i , ndoshta identitet i pa mjaftueshem ne vetvete” Vereje mire fjalen “ndoshta” , pasi do te thote shum! -Un edhe te kam sygjeruar Klajd “. Psh: nje fushate e Mjaft per t’i mesuar demokracine popullit”……por ti nuk e ke vene re!!!! Un e kam vene “ndoshta” ne artikull , sepse parimisht Mjafti per mua eshte dicka shum pozitive ……..dhe nese kujtohem mire , te gjithe ato qe komentuan ate teme , nuk eshte se ndanin nje mendim ndryshe nga i imi…..pervec teje , normalisht Koth thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:20 pm “Gjithcka mund te thuash per mjaft por…” Po qe jeni “a Gay Association’ a mund te thuhet sepse Kastriot M. ke gazeta “Sot” ju akuzon dhe per kete. Bile ai shkon dhe me tutje qe e lidh kete diteziun Erion , me nje ngjarje andej nga Berati, kur nje delegacion iranian bente vizite tek Kombinati i Tekstileve ” Mao Ce Dun”. Une e di qe ai ja fut kot. Po desha me dit komentin e nje te ngeluri akoma ke Mjafti. klajdevour thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:24 pm kalo nga zyra te ta them koth! klodi thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:26 pm O kristi me Zyre , nuk ju pergjigje pyetjes sime disa komente me lart…..nuk me pelqen te pres Godone! “Ose fol e ma …ose dh..j..t e ha” thote populli! klajdevour thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:31 pm kalo dhe ti klod po te duash, flasim per ate fushaten qe do t’u mesoje shqiptareve demokracine, se me duket interesante ideja dhe ia vlen ta konsumojme! Joni thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:37 pm Nuk e dija c’do shfaqej ne ekran, sic nuk besoj se e dinin asnje nga ne cdo shfaqej aty. Adoleshentet? Nuk e di sa ishin po thjeshte llogarit qe nqs te kane lene te largohesh nga shtepia, te jetosh ne nje kamp per 3 dite, dhe nqs je ne oren 1 te mengjesit ne plazh duke degjuar muzike alternative, besoj se s’eshte hera e pare qe sheh vagine. Do ishte ndoshta me mire qe chicks on speed mos kishin projektuar nje vagine ne ekran? Ndoshta… Nga ana tjeter mendjen besoj se duhet ta hapesh ti per te kuptuar qe fatmiresisht (ose fatkeqesisht) definicionin e fjales “art” nuk e vendos as une, as ti, dhe as Zana. Dhe ky nuk eshte sofizem, e kam seriozisht kete. Sistemi jot i vleresimit te dickaje eshte ndryshe nga i dikujt tjeter. Mua kjo puna e vagines, me duket apoteoza e hipokrizise. Te rinj qe flene ne plazh dhe vijne per muzike alternative qe skandalizohekan dhe traumatizohekan nga nje femer qe masturbon… Sdq point taken nga livadha s’jane pare me vagina ne ekran besoj edhe pse une do kisha dashur te shfaqeshin sa me shume cdo vit. Vagina dhe Penisa se mire na ben te desensitivizohemi pak para se te humbim virgjerine. Rikthehemi tek muhabeti i “transparences” se fondeve te Mjaft-it. Une I jam pergjigjur shume here kesaj pyetjes Gene. Fillimisht Parimisht… Kush je ti qe kerkon te njohesh menyren e financimit te Mjaft-it? Nen c’ligj apo te drejte kerkon te njohesh se si nje OJQ e financuar nga taksapagues te huaj shpenzon fondet te cilat i akordohen nga organizma te huaja? Mjaft pra nuk ka asnje detyrim kundrejt askujt per kete pyetje. (pervec ligjit, dhe kam qene vete prezent ne “vizitat” e vazhdueshme te inspektoreve te 100 institucioneve te ndryshme, te cilet shpenzonin me dite te tera duke “studjuar” rekordin financiar te mjaftit dhe dilnin cdo here te merzitur…). Kontroll shume me te detajuar se c’mund ta beje secili prej nesh bejne ato qe japin keto leke. Ato – me te drejte – pyesin se si jane shpenzuar leket e tyre, dhe c’rezultate kane sjelle. Perderisa kane me shume eksperience se secili prej nesh ne fusha te tilla dhe vazhdojne te japin fonde besoj se eshte i qarte perfundimi i tyre…. Nga ana pragmatike, edhe ne momentin qe rekordet financiare te Mjaft do behen publike mendon se do ndryshoje ndonje gje? C’do kuptosh nga to? Sa e ka rrogen filani dhe fisteku? Apo pse eshte paguar kaq apo aq per filan gje? Per mua do behej nje rrokopuje akoma me e madhe dhe secili do dilte me teorine e vet se nga cila hyrje e “shpenzimeve” jane vjedhur fondet kshu qe… Prape tek evaluimi i punes se mjaft. Parimisht: Nuk te takon ty. Ty si qytetar shqiptar duhet te te mjaftoje qe egziston nje organizem si mjafti qe tenton te punoje ne te mire te ketij vendi me fonde te huaja. E kupton qe tek peshku me shume rendesi i kushtohet matjes se punes se mjaftit se sa matjes se punes se qeverise!! Pragmatikisht e shoh shume veshtire te matesh rezultatet e mjaft. Eshte relativ sistemi i gjykimit. Per mua nje prosteste me 10 veta dhe 5 pankarta eshte arritje. Per ty ndoshta nuk eshte. Per mua rritja e rroges e tere atyre minatoreve dhe premtimi i kushteve me te mira te punes eshte arritje pjeserisht edhe e mjaftit. Cdo tentative pra eshte arritje per mua… Per ta mbyllur. Une nuk jam kunder kritikes praktike dhe konstruktive. Une jam kunder intrigave, llogjeve dhe thashethemeve alla-shqiptarce. Te gjithe mendojme se dijme te gjitha mbi kedo dhe marrim persiper ta shajme ku te na haje. (kete se kam personlisht me njeri, ne pergjithesi po e them). Vagina me vjen keq po per mua nuk eshte kritike konstruktive. Aq me shume kur ka mbi nje vit qe perseritet pafund. Kritike konstruktive nuk eshte “miupafshim ne qoftet e ardhshme”. Kritike konstruktive nuk eshte ti kerkosh llogari mjaftit. Kritike konstruktive nuk eshte te thuash “turp, proteste me qofte”. Kritike konstruktive eshte te japesh nje koment nga i cili klajdevouri per shembull te marre nje ide, t’ja kaloje te gjitheve dhe protesta e ardhshme te bazohet mbi protesten tende. Ndjese per leximin e gjate… P.S. Zana kete poche idee ma ben confuze e ke bere legjende ktu te forumi. Me ngjan me nje advokuese te “Niente idee ma ben organizzate”. Le t’ja leme secilit te gjykoje ke pelqen nga te dyja. Joni thotë: 2 Tetor 2007 @ 5:42 pm Koth mos e lexo me Kastriot M. Te keshilloj ndonje autor tjeter, Tom Clancy ose Dan Brown – shkruajne here pas here te panorama ose shekulli, jane te papare :D. minator thotë: 3 Tetor 2007 @ 2:54 am Joni, nuk doja te te pergjigjesha sepse kete bisede e kemi bere prej shume kohesh dhe e di qe kritikat e mia ndaj Mjaft-it merren si herezi ndaj nje fryme mistike qe duhet patjeter te hyje ne historine shqiptare si fillimi i qytetarise aktive. Por meqe me permende emrin ne menyre pak a shume denigruese, doja te shprehja mendimin tim se logjika e mesazhit tend te gjate me lart eshte e mbrapshte dhe “self-serving” (nuk me vjen varianti shqip per momentin). Per nje organizate qe e ka zanafillen dhe boshtin e saj jetik (teorikisht, te pakten) tek ndertimi i shoqerise civile, ndershmerise publike, transparences, luftes ndaj korrupsionit dhe padrejtesive, eshte e pafalshme qe ti — dhe ketu supozoj se je militant i kesaj levizjeje, por me korrekto nese gaboj — ti drejtohesh Genes me fjaline “kush je ti qe do te dish per fondet dhe arritjet tona.” Ky eshte shembulli me i bukur i nje fryme anti-demokratike, te mbyllur, cinike, dhe patronizuese. Gene eshte qytetar dhe i pergjigjesh ti atij, jo ai ty. Nese nuk jemi dakort tek ky parim, atehere skemi c’diskutojme – MJAFTi eshte nje grup elitist qe i ngjan me shume nje firme investimi me kreditoret e vete dhe kaq. Joni, Erioni nuk do ta kishte aprovuar kurre kete perlen: “Prape tek evaluimi i punes se mjaft. Parimisht: Nuk te takon ty. Ty si qytetar shqiptar duhet te te mjaftoje qe egziston nje organizem si mjafti qe tenton te punoje ne te mire te ketij vendi me fonde te huaja.” Te lutem reflekto per kete qe ke shkruajtur. Ky pozicionim pervec se eshte logjikisht i verber, eshte i pamundur per dike qe do te ndertoje shoqerine civile. Ndershmeria publike ndertohet duhet dhene shembull, jo me vagin.a neper ekrane dhe masturbim intelektual. Joni thotë: 3 Tetor 2007 @ 3:32 am Une s’ta kam permendur emrin kurrkund minator per aq kohe sa nuk je Kastrioti dhe ne ate rast mos e merr per denigrim faktin qe je shkrimtar fiction, me vjen keq po s’je me i mire se Dan Browni :D! minator, nuk ju drejtova “genes” analiza e mesiperme ishte ne parim, pastaj ishte nje praktike, ti ke marre individin nga praktika dhe e ke futur tek parimi. Gabim. Te kujtoj qe nje parim shume i rendesishem i demokracise eshte privacy. Ideja e postimit te mesiperm eshte qe nuk i takon askujt te kritikoje punen e mjaftit bazuar thjeshte ne idene qe mjafti nuk publikon rekordet e veta financiare. Shume pak organizata ne bote jane te hapura nga ajo ane. Dhe ato per te cilat jane dhene shembuj me lart (WWF) japin nje analize qesharake. Ti gjykon mjaftin nga Amerika me nje sistem krahasimi ultra-perendimoro-gati-utopik nderkohe qe mjaft punon ne Shqiperi. Une nuk thashe “kush je ti qe do te dish per fondet e arritjet tona”, prandaj evitoji thonjezat sepse nuk po e citon nga postimi im. Gene eshte qytetar dhe i pergjigje qeveria Gene-se. Mjaft-i eshte nje grupim me njerez qe tentojne t’ja bejne Gene-se me te thjeshte punen, por per aq kohe sa Gene-ja (asgje personale me Gene-ne) gjithe informacionin mbi mjaftin e merr nga gazeta, revista, artikuj te Kastriot M.-se, per aq kohe sa Gene e paragjykon Mjaft-in pa bere nje vizite te zyrat. Per aq kohe sa Gene nuk ben asgje me shume se mjafti per tja thjeshtezuar punen shqiptarit qe te marre pergjigje me shpejt nga qeveria, Gene nuk ka te drejten morale te pyesi mjaftin per fondet dhe arritjet e tij. Mjaft nuk eshte qeveri, nuk eshte institucion i varur dhe i zgjedhur nga Gene. Mjaft punon per Gene, dhe Mjaft degjon Gene kur Gene jep nje keshille po kjo s’do te thote qe Mjaft i pergjigjet Gene-se! Evaluimi i Mjaft-it i takon atyre qe punojne dhe investojne te mjafti. Ti si individ qe nuk kontribuon tek mjafti nuk e kuptoj se si mund te te takoje te evaluosh punen e mjaftit. Realisht ti si qytetar shqiptare qe nuk ndihmon ne asnje lloj menyre mjaftin apo cdo qytetar tjeter shqiptar ne luften e vazhdueshme me pushtetin, duhet te falenderosh zotin qe ekziston nje organizem i tille qe lufton per ty praktikisht edhe kur ti e shan. Llogjika ime eshte shume e thjeshte. Qe ta bej akoma me te thjeshte ne menyre qe mos shqetesohesh nga te ashtuquajturat “masturbime intelektuale” po ta shpjegoj dhe njehere pak me shkurt: Individi 1: Investon ne mjaft me nje ide pozitive, me pak kritike konstruktive, me pjesemarrjen ne nje proteste etj. etj. Ky investim i

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: